reklama

Péče o rty v zimě: Když už nic nepomáhá, zkuste to s kyselinou hyaluronovou

Snad žádná část těla netrpí v zimě tolik, jako naše rty. Pokožka na nich je totiž velice tenká a náchylná k vysušování. Jak zařídit, aby byla pusa pořád krásná a k zulíbání?

Foto: iStock

Rty respektive jejich pokožka je náchylná k vysušování z toho důvodu, že nemá žádné tukové buňky, ani potní žlázy, které se na jiných částech těla starají o výživu a regeneraci. Tím pádem je závislá čistě na naší péči.

Co si budeme povídat, kolikrát řešíme hlavně barvu rtěnky nebo lesku, kterými se nalíčíme, případně si občas, když už je nejhůř, přetřeme pusu balzámem, který zrovna máme po ruce. Velkým mínusem je také spoléhat se na klasický krém, ať už denní či noční, kterým ošetřujeme zbytek obličeje. Jednodlivé složky těchto pečujících přípravků totiž specifické a jemné pokožce rtů příliš neprospívají. Pokud chcete mít celou zimu svěží a hebké rty, dopřejte jim pravidelnou pozornost ušitou na míru.

Základem je balzám

Nejen v zimních měsících by měl být balzám nezbytnou součástí vašeho kosmetického repertoáru. Důležitá je ovšem pravidelná aplikace, a to několikrát denně. Při pořizování nekoukejte jen na krásný obal, případně vůni a barvu, ale především na složení. Ideální je takový výrobek, který má v sobě vysoký podíl přírodních složek (skvělé je například bambucké máslo, včelí vosk či jojobový olej) nikoli minerálních olejů. Co nejnižší by měl být ve složení také podíl vody. Balzám, který vám vyhovuje, si pořiďte hned v několika kusech, ať jej máte stále po ruce.

Péče navíc

Stejně jako kůže celého těla, i pokožka rtů ocení pravidelný peeling, který z ní odstraní jemné šupinky odumřelých buněk, stimuluje krevní oběh a udržuje rty krásně vláčné a vyživené. Skvěle vám poslouží třeba obyčejný kartáček na zuby. Navlhčete jej a jemnými krouživými pohyby rty chvíli masírujte. Pořídit si ale můžete i speciální produkt - peeling na rty. Na rozdíl od peelingu na tělo obsahuje zpravidla jemnější složky určené k obrušování povrchu pokožky.

Připravit si peeling můžete jednoduše i doma. V základu vám k tomu bude stačit lžička krystalového cukru, případně použijte hrubý třtinový, který rozmícháte v několika kapkách olivového oleje. Ingredience promíchejte v misce a směs naneste na rty. Jemně promasírujte a následně opláchněte. Po aplikaci peelingu je vždy žádoucí ošetřit rty hydratačním balzámem. 

Pomůže i kyselina hyaluronová

Pokud vás trápí vysušené a popraskané rty i přes veškerou péči a vyzkoušeli jste už všechny možné balzámy a nic nepomáhá, můžete zamířit pro pomoc do ordinace estetické dermatologie. Odborník má v rukou účinnou pomoc v podobě kyseliny hyaluronové, které se vpraví tenoučkou jehlou do rtů. Ty pak hydratuje zevitř.   

 "Kyselina hyaluronová obsažená ve výplni je látka tělu vlastní, která je za dostatečnou hydrataci a regeneraci rtů v těle přímo zodpovědná. Kromě toho ale ošetření umí dodat rtům potřebný objem, zvýraznit jejich konturu a případně vyřešit i problém s drobnou asymetrií," potvrzuje MUDr. Markéta Majerová, hlavní korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Jedná se o velmi rychlé ambulantní ošetření, jehož výsledek uvidíte na rtech prakticky okamžitě.  "Efekt ošetření je individuální, nejčastěji však zůstává patrný okolo 6-10 měsíců. Vždy záleží na kvalitě výplně, na jejím použitém množství i na věku ženy. Pro obnovení efektu je samozřejmě vhodné aplikaci zopakovat," uvádí lékařka.

Na co si dát pozor

Součástí péče o rty by měla být prevence. Kromě pravidelného promazávání kvalitními balzámy se zkuste vyvarovat olizování rtů, které je vysušuje. Velký pozor si dejte na složení rtěnek. Zejména ty matné s obsahem minerálních olejů vytvářejí na rtech film, který se nevsakuje. Rty pak mohou být vysušené a podrážděné. Pokožce rtů škodí i nedostatek vitaminu B a nedostatečný pitný režim. 

  

reklama
reklama
reklama