reklama

Trápí vás otoky pod očima? Víme, jak s nimi bojovat

Kruhy pod očima částečně vyřeší šikovný korektor a dobrý make-up... Co ale s otoky pod očima, které trápí kdekoho z nás?

Foto: iStock

Dodržuji životosprávu, relativně dost spím a stejně se budím s otoky pod očima. Při svém nedávném soukromém průzkumu u kamarádek a známých jsem zjistila, že tenhle problém má v podstatě každá z nás (nebo každý z nás).

I ta mladá slečna, která ještě vlastní babyface. Proč tomu tak je? A dá se s tím nějak jednou provždy zatočit tak, aby se pak z pravidelných otoků nestaly vaky pod očima?

Očima kosmetičky

"Otoky, zejména pod spodními víčky, jsou způsobené zadržovanou tekutinou. Pomoci mohou opakované masáže očního okolí, které mimo jiné pomáhají odstranit stagnaci lymfy. Tato masáž bývá součástí celkového ošetření u kosmetičky. K domácímu ošetření je vhodné použít ráno a večer speciální gely a případně i obklady, například ze silného studeného černého čaje na zhruba 20 minut.

Gely či další přípravky pro péči o oční okolí by měly mít chladivý účinek a obsahovat látky, které podpoří proudění lymfy a pomohou odstranit zadržování tekutin v této oblasti. Roli hraje také množství kávy či silného čaje, které během dne vypijeme, je vhodné je nahradit ideálně čistou, nesycenou vodou," říká kosmetička Helena Machová. Pokud se obtíže dlouhodobě nezlepší, je vhodné již navštívit dermatologa, který rozhodne o dalším postupu.

Pohledem dermatoložky
"Otoky či váčky pod očima se u některých žen, které k tomu mají dědičnou predispozici, mohou objevit již po třicátém roku věku, je nutné odlišit, zda se jedná skutečně o váčky, či převislou kůži, nebo o otok. Převislou kůži může vyřešit operace víček. Důležité je ale posouzení celkového zdravotního stavu, pokud dochází zároveň k otokům například dolních končetin či jiných částí těla, je nezbytné se obrátit na lékaře. Pokud jsou otoky výrazné, je nutné vyšetřit ledviny, někdy i štítnou žlázu a provést komplexní vyšetření," říká dermatoložka Eliška Pojezná.

reklama
reklama
reklama