Rejuvenace aneb Navždy mladá s jehličkovou radiofrekvencí
Pojem rejuvenace neboli omlazování se v poslední době skloňuje ve všech pádech a zažívá obrovský boom. Chystáte se na jehličkovou radiofrekvenci? Přečtěte si, co vás čeká.
Přední místa v oblibě mezi pacienty zaujímají hlavně neinvazivní a semiinvazivní ošetření, protože vyžadují minimální nebo žádnou rekonvalescenci a pacienta tak neobtěžují v běžných pracovních a sportovních aktivitách. Mnoho lidí také bojuje se strachem ze skalpelů, proto účinné zákroky, které mohou absolvovat bez řezání, uvítají.
Jehličky na krk, obličej, dekolt a ruce
Mezi poměrně nové a velice efektivní patří právě frakční mikrojehličková radiofrekvence. Principem této metody je řízený průnik sady tenkých jehliček ( u přístroje Scarlet je v razítku 5x5 jehliček) do předem stanovené hloubky v kůži. Hloubka průniku se pohybuje mezi 0,5 -3,5 mm podle oblasti použití – zda jde obličej, krk, dekolt či hřbety rukou. Stejně tak se touto oblastí řídí nastavení energie a doby působení. Následně dochází mezi jehličkami k uvolnění přesně cílené radiofrekvenční energie, která tepelně působí na kolagenní vlákna v podkoží, což vede k jejich stažení a následnému liftingovému, vyhlazujícímu efektu.
Za čtyřicet minut pár let mladší
"Tyto změny ale probíhají v podkoží v horizontu týdnů až měsíců, proto si na výsledný efekt musíme určitou dobu počkat. Kromě vrásek a povadlosti pleti tuto metodu používáme také u pacientů s aktivní akné, jizvičkami po akné či rozšířenými póry. Radiofrekvenční energie totiž působí také na mazové žlázky, tepelně je poškozuje, což vede k jejich zmenšení a snížení produkce mazu.
Ošetření mikrojehličkovou radiofrekvencí probíhá po předchozím místním znecitlivění pomocí anestetického krému či gelu, i když menší oblasti lze ošetřit i bez anestezie. Ošetření celého obličeje trvá cca 40 minut, jiné oblasti závisí na velikosti ošetřované plochy," vysvětluje korektivní dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl.
Co dělat po ošetření?
Bezprostředně po ošetření je kůže zarudlá, mírně oteklá, vzácně může dojít i k drobnému krvácení z jednotlivých vpichů. Po zákroku do kůže masáží často vpravujeme roztoky s kyselinou hyaluronou, směsí vitamínů, aminokyselin, antioxidantů a podobně. "Mikrokanálky" vytvořené jehličkami totiž usnadňují průnik těchto látek k cílovým strukturám v hlubokých vrstvách kůže.
"Zarudnutí a mírný otok mizí většinou do několika hodin, otvůrky v kůži se elasticitou velice brzy opět uzavírají, to znamená, že následující den může pacientka či pacient fungovat zcela bez omezení. Velkou výhodou této technologie je také minimální náročnost na následné ošetření a fotoprotekci – ochranu před UV zářením. Vzhledem k tomu, že energie působí v hloubce a k poškození kožního povrchu dochází v minimální míře, klesá také riziko hyperpigmentací (nehezké hnědé skvrny, kterých se po laserových zákrocích nejvíce obáváme, po ošetření radiofrekvencí vídáme zcela výjimečně.)," dodává Gréta Wohlová.
Jaké jsou kontraindikace?
Ochrana před UV záření po zákroku se doporučuje na dva týdny. Ošetření lze podle závažnosti postižení opakovat s odstupem několika měsíců. Zákrok má samozřejmě i své kontraindikace - tedy situace, kdy zákrok nelze provést.Sem patří hlavně pacienti kteří mají ve svém těle vbudován nějaký elektronický přístroj jako například kardiostimulátor, defibrilátor a podobně. Každopádně tato metoda patří vzhledem k minimálním rizikům a k hlubokému působení cílené energie k velkým příslibům na poli estetické dermatologie.