Kulturistka: Nezapadám do ideálů krásy a je mi to jedno
Pětačtyřicetiletá Monika Šlosrová ráda vaří, jí a cvičí. Hlavně cvičí. Kromě toho, že se živí jako fitness trenérka, pravidelně se účastní kulturistických závodů. Proč? Protože ji fascinuje síla, jakou člověk může mít.
Pětačtyřicetiletá Monika Šlosrová ráda vaří, jí a cvičí. Hlavně cvičí. Kromě toho, že se živí jako fitness trenérka, pravidelně se účastní kulturistických závodů. Proč? Protože ji fascinuje síla, jakou člověk může mít.
Monika se věnuje práci fitness trenérky už dvacet let, v roce 2003 se začala věnovat závodům v kulturistice, později se stala se stala i reprezentatkou České republiky v kulturistice. Ve volném čase se zajímá o psychologii, akupunkturu a čínskou medicínu, protože se jí to často hodí při práci. Cítí se skvěle, protože má přesně, to co chtěla. Paradoxně narozdíl od lidí, kteří mají k jejímu tělu nejvíce připomínek…
Jak jste se dostala ke kulturistice? Spousta lidí to u nás vnímá spíš jako mužský sport…
Protože je u nás kulturistika úplně jinak propagovaná, není to až tak rozšířená záležitost mezi ženami a skutečně se to považuje spíš za sport pro muže. Přitom posilovna je pro ženy vhodná úplně stejně jako pro muže. Já jsem dlouho dělala atletiku a pak jsem po dvacátém roce měla několik úrazů a z téměř vrcholového sportovce byl málem mrzák. Tělo jsem pak dávala dohromady právě v posilovně, takže jsem se ho učila znovu poznávat. Najednou nešlo o to, aby bylo v kondici, ale aby fungovalo. Cvičení se mi zalíbilo a už jsem u toho zůstala.
Někde ale musel nastat zlom. Kulturista přece musí najet na speciální režim, svaly mu nenarostou jen díky běžnému cvičení.
Mně se vždycky líbily svaly a vysportovaní lidé. Tím nechci říct, že se mi hned od začátku líbila kulturistika, ale nikdy jsem nebyla proti ní. Víc než estetická stránka věci mě na tom ale baví to, že tělo má sílu, to je neskutečný pocit. Je mi jedno, kolik centimetrů mám přes biceps, ale fascinuje mě ta síla a kondice, pocit, že pro vás nic není problém.
Dá se takhle velká síla vůbec v běžném životě využít?
Jasně, klidně můžu vyběhnout schody na Petřín, což vás změní i psychicky. I ten řád a disciplína, kterou díky cvičení máte, vám hodně pomáhá mentálně. Než svaly je pro mě důležitější, co mi cvičení dělá s hlavou. Je přitom jedno jaký sport provozujete, stejně funguje i aerobik a běhání.
Více informací o Monice najdete ZDE >>
Vraťme se ale ke kulturistice, kdy jste si řekla, že to je to, čemu se chcete v životě věnovat?
Kulturistické závody jsem poprvé viděla až ve svých třiatřiceti. A tak se mi to zalíbilo, že jsem musela hned začít. Začala mě zajímat ta cesta, jak se k tomu člověk dostane, není to jenom o cvičení, ale i o vůli a hlavně disciplíně vůči jídlu. A já miluju jídlo, umím dobře vařit, takže to pro mě byla obrovská výzva.
Kulturisti mívají velké váhové rozdíly při soutěži a během roku, protože se výrazně omezí v jídle a začnou intenzivně trénovat až pár měsíců před soutěží. Platí to i na vás?
Znám ženy kulturistky, které mají mimo soutěžní období o patnáct dvacet kilo víc. Jenomže já pracuju jako trenér, takže jednak nechci vypustit a jednak si to nemůžu dovolit. Takže to, co teď vidíte, je můj běžný vzhled. V tuhle chvíli mám dva měsíce do závodů.
Jak vypadá příprava na závody?
Trénuje se samozřejmě po celý rok, ale intenzita tréninků se postupně zvyšuje, snižuje a zase zvyšuje… Nemůžete totiž pořád trénovat nadoraz, to by tělo nevydrželo. A podle toho, kolik má člověk na sobě tuku, se pozná, kdy musí zahájit přípravu. Aby svaly byly výrysované, musíte se totiž v první řadě zbavit veškerého tuku. Já si většinou dávám delší přípravu, protože nechci tak rychle hubnout, přestože bych dokázala zhubnout třeba deset kilo za měsíc. Jenomže když chci, aby šel dolů jen tuk a nikoli svaly, je lepší pozvolná příprava. Kromě toho při rychlém hubnutí je člověk unavený, nervózní a nepříjemný, což si já při práci s lidmi nemůžu dovolit.
Doporučujeme: Chcete krásné tělo? Musíte poznat své svaly
Je pravda, že se kulturisti neobejdou bez podpůrných doplňků stravy? Že doopravdy musejí každý den polykat obrovské tablety s aminokyselinami, aby jejich svaly nápor vydržely?
Určitě. Bez těchto legálních prostředků by se tělo vypracovalo jen na svoji přirozenou hranici. Ale když chci, aby mi sval narostl, musím tyhle doplňky používat, aby měl sval větší množství vitamínů, minerálů a aminokyselin.
Máte dvacetiletou dceru. Cvičí stejně jako vy?
Cvičí a sportuje, ale jen v běžném množství. Do ničeho ji nenutím.
Na jaké části těla si dáváte nejvíce záležet? Co je váš ideál krásy, co se týče vašeho vlastního těla?
U žen, ale i u mužů se mi vždycky líbila vypracovaná, kulatá ramena a také zadek. A naopak se mi nelíbí hubené nohy, to mě na sobě vždycky trápilo ze všeho nejvíc.
Jak na vaše tělo reaguje okolí?
Musím říct, že je česká specialita pokřikovat: "Fuj, to je hnusný! Mužatka! Odporný!" V cizině se mi to nestává. Mně se taky nelíbí, když je někdo příliš hubený, ale nemám důvod na něj kvůli tomu takhle křičet. Každý má podle mě mít to, co chce. Navíc když už se s někým dám do diskuse, ptám se ho, jestli je on sám spokojený se svým tělem. Většinou řeknou, že ne. A v tom je rozdíl mezi náma, protože já mám přesně to, co chci, a jsem spokojená.
Líbíte se jen mužům-kulturistům, nebo i "obyčejným smrtelníkům"?
Právě že spíš těm obyčejným, většina kulturistů má malé drobné ženy, neznám jich moc, kteří by měli kulturistky. Reakce na moje tělo jsou každopádně různé, je jasné, že dnešní ideály krásy jsou jiné a já do nich nezapadám a je mi to úplně jedno.
Máte nějaké požadavky na to, jak vypadá váš partner?
Podle vzhledu vůbec nikoho nehodnotím. Je pro mě lepší, když sportuje, ale jen proto, že si potom víc rozumíme a máme podobný styl života. Určitě nepotřebuju mít chlapa s pekáčem buchet na břiše, když mi nemá co jiného nabídnout.
Co nejčastěji dělají lidé, kteří za vámi přijdou s tím, že chtějí zhubnout nebo zpevnit tělo?
Musím říct, že když už klient přijde, je vlastně na dobré cestě, protože si uvědomuje, že musí začít něco dělat a že když něco neumí, je lepší najít někoho, kdo to umí, a od něj se to naučit. Začátečníci, ale někdy i ti, kdo už nějakou dobu cvičí, nad cvikem nepřemýšlí, neuvědomují si, který sval má při tom zabírat. Muži dělají jednu zásadní chybu - přijdou a hned by zvedali ty nejtěžší váhy. Nevědí, že musí své tělo nejprve srovnat a připravit a až potom mohou zvedat váhy. Spousta lidí má nevyvážené tělo, protože když cvičí sami, trénují jenom tu část těla, na které jim záleží, nebo která je baví. Velkým problémem je jídlo, mnoho lidí jí nekvalitně a nevyváženě, chybí některé složky. Další problém je to, že obecně jíme více, než je nutné, a hlavně nepravidelně.
Zeptejte se Moniky na vše, co vás zajímá
Monika Šlosrová bude hostem naší redakce již ve čtvrtek 7. března 14:30 hod., aby odpověděla na vaše dotazy. Nenašli jste odpověď na vaše otázky v rozhovoru, hledáte inspiraci pro vaše cvičení, chcete Monice vyjádřit podporu?
Ptejte se, pište vaše názory i dotazy právě teď.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Plesová sezóna vrcholí. Vytvarujte si zadeček do šatů!
Žijete tlustý život? Otestujte se
Test: Víte, jak to funguje v žaludku?