Jak zregenerovat vlasy přírodní cestou: Pomůže úprava stravy a vybrané bylinky
I když zima ještě nekončí, teploty venku naznačují, že velký mráz nás letos asi nečeká. Pomalu tedy nastává čas, kdy by bylo dobré začít s regenerací vlasů, mučených čepicemi a přechody z tepla do zimy. Začněte pomalinku s detoxem pro vaše vlasy.
Zima je letos celkem mírná, ale stejně vlasům neprospívá. Obecně jsou v tomto období vlasy vystaveny nošení čepic, častému pobytu v přetopeném prostředí nebo přechodům ze zimy do tepla. Jak je restartovat a oživit?
Všichni víme, že většina "venkovních" procesů těla začíná uvnitř. Pokud tedy chceme dosáhnout přirozeně hezkých, vyživených vlasů, musíme začít u stravy a třeba přidat i nějaké bylinky, které regeneraci napomohou.
Hydratace je základ
Jak pro pokožku, tak pro vlasy je primární pravidelná hydratace.Pokud tedy chcete vlasy zregenerovat, zaměřte se v první řadě na dodržování pitného režimu. Nejde o to, abyste vypili čtyři litry vody za den, stačí klidně dva, je ale důležité, co pijete. Základem je samozřejmě voda, v chladnějších dnech lépe vlažná nebo pokojové teploty. Vhodné jsou minerální vody bez příchuti a pak čaje - nejlépe ovocné a bylinné. Káva, slazené limonády, džusy a další podobné nápoje se samozřejmě do dobrého pitného režimu nezapočítávají, především z důvodu, že tělu rozhodně neprospívají, ba naopak.
Základním vitaminem pro obnovu vlasů je pak "béčko", najdeme ho třeba ve vlašských ořeších, kvasnicích, celozrnných obilninách či luštěninách. Ačkoli se dnes tukům hodně lidí brání, ty zdravé jsou pro tělo nezbytné a přispívají i ke zdraví vlasů. Základem jsou omega mastné kyseliny, které najdete v některých mléčných výrobcích či rybách, hlavně těch tučnějších, jako je losos. Zapomenout bychom neměli ani na zinek, vysoký obsah mají semínka, třeba dýňová, tahini pasta, cizrna a další luštěniny.
Když vlasy padají
Pokud máte pocit, že vaše vlasy padají o něco více než obvykle, zařaďte do jídelníčku dostatek listové zeleniny, omega 3 mastné kyseliny, které najdete, jak už bylo řečeno, hlavně v rybách. Zvyšte přísun luštěnin a v rozumné míře pomáhají také vejce. Kvalitní hovězí maso je velkou zásobárnou zinku, a tak při padání vlasů mohou pomoci hutné masové vývary, které dodají tělu energii a regenerují. Asijci tvrdí, že výbornou potravinou proti padání vlasů jsou také batáty - sladké brambory, které u nás už pomalu zdomácněly. Kuchyňské zásoby můžete ale využít i jinak, třeba na masku z vaječných bílků, kterou k vlasové regeneraci používaly už naše babičky. Stačí bílky dobře rozmíchat a nanést na vlasovou pokožku i do délek a nechat 20 minut působit.
Bylinky, které regenerují
Potřebujete-li hloubkovou regeneraci, je dobré se obrátit na bylinkáře, který vám očistnou kúru připraví, obecně se ale dá říci, že oplachy z bylinek či zábaly může použít každý, kdo si chce zlepšit kvalitu vlasů. Evergreenem z bylinkové říše je určitě kopřiva dvoudomá - nasbírejte si ji nejlépe sami někde v přírodě, když to nejde, postačí samozřejmě sušená. Z kopřivy je nejlepší vytvořit odvar - tedy odpovídající množství byliny vaříte ve vodě, na mírném ohni, asi 15 minut, poté necháte pod pokličkou ještě 15 minut odstát a scedíte. Takový odvar má velkou sílu a je pro vlasy doslova balzámem. Z vlastní zkušenosti doporučuji vlažným odvarem z kopřivy splachovat vlasy na závěr každého mytí.
Dalšími obecně využitelnými bylinkami jsou levandule - působí na suchou vlasovou pokožku s lupy. Na vypadávání vlasů je vhodný ibišek, někdo používá opět odvar a vlasy splachuje, někdo tvrdí, že lepší je macerovat ibišek v oleji, například kokosovém, a dělat si na vlasy zábaly. Pro zklidnění vlasové pokožky je výborný gel či šťáva z aloe vera. Výborně regeneruje také měsíček lékařský.
Přírodní kosmetika
Na přírodní ingredience se spolehněte také v případě pečující kosmetiky. Zkuste vyměnit klasické konvenční přípravky plné chemických složek za ty přírodní, ideálně v bio kvalitě. Novinkou na trhu je například česká značka OSTÉ. Nabízí produkty, jejichž hlavní složkou je bio panenský kokosový olej té nejvyšší kvality. Prověřenou kvalitu nabízejí také značky Paul Mitchell, Dr. Hauschka nebo Bioturm. Produkty jsou v bio certifikované kvalitě, velmi šetrné k vlasům, vlasové pokožce i životnímu prostředí a jsou vhodné i pro vegany. Vyzkoušeli jsme také českou značku Havlíkova přírodní apotéka, jež uvedla nedávno na trh regenerační masku s názvem Vlasový opravář. Obsahuje výtažky z fazolí a cibule, jež vlasy posilují a urychlují jejich růst.