Jak rychle zestárne vaše pleť? Zjistěte, jaký máte typ
Proces stárnutí je u každého nezastavitelný. Stárne naše tělo, mění se náš vzhled. U každého jsou projevy stárnutí jinak viditelné. Jak je to možné?
Stárnutí pleti (a celého těla) ovlivňuje hned několik faktorů. Na prvním místě stojí samozřejmě genetika, dále také zdravotní stav, hormonální změny a nakonec životní styl. Co se týče právě stylu života, vzhled pleti ovlivňují i takové 'maličkosti', kterými jsou pitný režim, kouření, pobyt na slunci, zatížení toxiny nebo celková životospráva.
Základem péče o pleť je tak stále prevence. "I když je naše pleť ve dvaceti letech v podstatě na vrcholu, je potřeba o ni již v tomto věku pečovat pomocí kvalitní kosmetiky, která zahrnuje dostatečnou hydrataci, výživu a hlavně UV ochranu. Vyplatí se také pleť dvakrát denně čistit," radí magistra Petra Řehořková, zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, s tím, že každý by měl myslet také na správnou životosprávu. Základem je i péče profesionála, který zhodnotí stav pokožky a poradí, jak se o ni nejlépe starat.
Jak stárne moje pleť?
Dokonalý elixír mládí ještě vynalezen nebyl, a proto všichni stárneme. Rozdíl je pak nejen v počtu a vzhledu vrásek, ale také v rychlosti samotného procesu stárnutí. Odborníci tak rozdělují lidi do pěti základních typů stárnutí. „Projevy stárnutí jsou nejčastěji vidět hlavně na obličeji a na krku," vysvětluje odbornice. V každé nastávající dekádě pak naše stárnutí ovlivňují jiné procesy. Kolem třicátého roku probíhají u žen první hormonální změny (hlavně v těhotenství), o deset let později se mění struktura pleti, v padesátce se objevuje extrémní vysušování a nakonec kolem šedesátého roku života ztrácí pleť v oblasti obličeje na objemu, čímž vypadá mnohem starší.
Najdete svůj typ stárnutí
1) Typ – Unavený obličej
Jak poznáte, že vám tento typ stárnutí může hrozit? Většinou se objevuje u žen se štíhlou postavou, jejichž pokožka je suchá nebo normální. Barvu pleti mají však mdlou až šedavou a svalový tonus je oslabený. Jak ho poznáte? Pro unavený obličej jsou typické výrazné nasolabiální rýhy a pokleslé koutky úst. S věkem se snižuje pružnost měkkých tkání obličeje a krku a charakteristická je i otokovost tkání. "Právě pro tento typ pleti je důležité dodávat jí pružnost a výživu. Zvláště v rizikových oblastech," radí Petra Řehořková z Petra Clinic.
2) Typ – Drobně vrásčitý
Ženy s tímto typem pleti mají velmi suchou a ztenčenou pokožku pleti, dále také slabou tukovou vrstvu. Dalším poznávacím znamením je náchylnost k podráždění a zarudnutí, někdy také náchylnost ke kuperóze. Drobně vrásčitý typ pleti, jak už sám název vypovídá, se projevuje výraznými a četnými vráskami po celém obličeji. Většinou jde o dlouhé a hluboké vějířky kolem očí a drobné vrásky kolem rtů. Stejně jako na pleti se intenzivně projevují vrásky také na krku. Mnohdy mají ale ženy s tímto typem zachovalé kontury obličeje. "Vhodné tak je pravidelné laserové ošetření, které dokáže vypnout pokožku, zvyšuje tvorbu kolagenu, odstraňuje červené žilky, pigmentové skvrny, bojuje i proti některým onemocněním pleti jako bradavice, růžovka a pododobně, a zároveň pleť zbavuje těchto drobných vrásek," vysvětluje odbornice.
3) Typ – Senilní deformace
Ženy mívající tento typ pleti jsou náchylné k otokům, mají výraznou podkožní vrstvu tuku a výrazně snížený svalový tonus. Jejich pokožka může být jak suchá, tak mastná i normální. Stárnutí se projevuje deformací měkkých tkání na obličeji a krku, nadbytkem kůže v oblasti víček, nevýraznými konturami obličeje a povislými tvářemi a dvojitou bradou. Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhavějších částí našeho těla. Navíc jsou neustále vystavena nepříznivým vnějším vlivům a jsou neustále v pohybu. Právě zde se projeví náš věk dříve než jinde. Operací očních víček, tzv. blepharoplastikou, se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí.
U tohoto zákroku nejsou v popředí jen estetické důvody, ale u některých lidí je možné jím předcházet i problémům se zrakem. "Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Ve chvíli, kdy se objeví i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy," dodává primář plastické chirurgie, doktor Hubert Topinka. Vliv na pokles očních víček a tvorbu uvolněné kůže má převážně věk. Tyto problémy se objeví většinou kolem čtyřiicátého a padesátého roku, ale nejsou výjimkou ani třicetiletí pacienti. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl.
4) Typ – Kombinovaný
Tento typ stárnutí je charakteristický speciálně pro ženy, které trápí častý jo-jo efekt. Tedy časté a náhlé úbytky váhy a následné tloustnutí. Objevuje se také u kuřáků. "Nejčastěji se tento typ pleti projevuje kombinací snížené pružnosti a četnými vráskami na obličeji i krku. Někdy se mohou na pleti objevit i drobné deformace," vyjmenovává dermatoložka Samková. K tomu se dále přidružuje i snížení svalového tonu a další příznaky stárnutí.
5) Typ – Svalový
U nás jej příliš často nevídáme, protože tento typ stárnutí pleti je charakteristický převážně pro Asiaty, u kterých jsou výrazně vyvinuté obličejové svaly a málo podkožního tuku. Jejich pokožka je tak pevná a většinou normální nebo mastná. "Velkou výhodou Asiatů a lidí s tímto typem pleti je pomalé tempo stárnutí jejich obličejové pleti. Až do stáří si zachovávají ovál a kontury obličeje. Mají rovnou a hladkou pleť na tvářích. Jediných příznakem stáří jsou u nich výrazné nosoretní rýhy, pokles koutků rtů a vrásčitost horního a spodního víčka," říká závěrem dermatoložka.