reklama

Neviditelná rovnátka: Jak si nepozorovaně srovnat zuby?

S rovnátky má zkušenost kdekdo z nás. Existují kovová, plastová, keramická, zlatá, ale také neviditelná. Jaké mají výhody a co všechno dokážou?

Foto: Shutterstock

U neviditelných rovnátek je především celá léčba skryta před zrakem okolí, protože probíhá pomocí rovnátek nalepených na vnitřní straně zubů.

Jejich velkou výhodou však není pouze fakt, že po dobu léčby nejsou vidět, ale též skutečnost, že díky jejich uložení uvnitř dutiny ústní dochází velice intenzivně pomocí slin k samoočišťování. Tím je sklovina zubů chráněna před možností vzniku zubního kazu a neestetických demineralizačních skvrn.

Výhody z hlediska estetiky

"V České republice se neviditelná rovnátka aplikují dvanáct let, ve světě se s myšlenkou neviditelných rovnátek pracuje už od padesátých let minulého století a největší rozkvět vidíme v posledních dvaceti letech. Výhody jsou největší z estetického hlediska – dětem se nikdo ve škole nesměje, dospívajícím dodají sebevědomí a dospělé neomezují v jejich kariéře a společenském životě," říká ortodontistka Milada Soldánová z Elite Dental Prague, která se této metodě začala věnovat jako první u nás.

Typy rovnátek

Nejjednodušším typem takového aparátu je systém Invisalign. Jedná se o sadu průhledných fólií, které si pacient sám vkládá do úst a podle pokynů ošetřujícího lékaře průhledné dlažky vyměňuje. Úskalí tohoto systému je v tom, že je nutná určitá dávka zodpovědnosti. Pokud se pacient neřídí pokyny lékaře a nenosí průhledné fólie po celý den, nemůže být úspěch zaručen. V tom případě lze na drobné vady použít rovnátka nalepená na zuby, která jsou určena právě pro řešení těchto drobných vad. Jedná se o rovnátka 2D firmy Forestadent.

Jedná-li se však o skutečně větší problém, kde už může jít o poruchy nejen v postavení jednotlivých zubů, ale zubních oblouků k sobě navzájem, je nutno použít lingvální (neviditelná) rovnátka, která pracují ve všech rovinách, v kterých lze zubem hýbat. Jsou to rovnátka 3D. Mezi nejčastěji používané aparáty 3D patří aparáty Incognito a eBrace.

"3D aparátů je celá řada a jejich použití závisí na volbě a zkušenostech specialisty. Vzhledem k faktu, že díky umístění těchto rovnátek do oblasti, kde se projevuje mohutně samoočišťující funkce slin, jsou tato rovnátka velmi vhodná i pro děti a dospívající, u kterých bývá často velký problém s dodržováním správné hygieny. Neznamená to, že by si děti s lingválními aparáty nemusely čistit chrup, ale pokud by přece jen k poškození skloviny došlo, je demineralizovaná sklovina na neviditelném místě a navíc, opět díky velké reparační schopnosti slin, dojde mnohem snadněji k opětovné remineralizaci skloviny bez následného viditelného poškození. V některých případech poškození skloviny jsou lingvální rovnátka nalepená zezadu jediným možným řešením," vysvětluje Milada Soldánová.

Na jak dlouho?

Délka léčby závisí na složitosti léčby a vadě, podobně jako u rovnátek použitých z přední, tedy labiální plošky zubů. Při použití průhledných folií lze dobu léčby nastavit podle počtu použitých dlah, ale i zde platí, že složitější vada vyžaduje větší počet dlah a tedy i delší dobu léčby. Zdálo by se, že cena by mohla být vadou na kráse neviditelných rovnátek.

Pořizovací náklady na jednu čelist jsou od čtyřiceti do sedmdesáti tisíc na jednu čelist bez ohledu na druh neviditelných aparátů. Tyto aparáty, a to jak zámečky, tak i folie, jsou vyráběny naprosto individuálně pro každý jednotlivý zub pomocí počítačů a robotů. To zajišťuje přesně požadovaný výsledek léčby.

Sebekázeň nutná

Nutno říci, že naprosto nutná je dobrá spolupráce mezi lékařem a pacientem. "Lékař musí podstoupit speciální školení a kurzy, jinak by neměl s léčbou těmito aparáty začínat. Pacient musí dodržovat hygienu, docházet ke kontrolám dle harmonogramu a dodržovat léčebný režim. Po skončení aktivní fáze léčby je nutné, k udržení výsledku, používat retenční aparáty. Jen při vzájemném respektování se lze dosáhnout trvalého výsledku s atraktivním úsměvem a spokojeností na straně klienta a tím i lékaře. Okolí nemusí o podstoupené léčbě vůbec vědět. Zůstane to "tajemstvím" mezi pacientem a lékařem," dodává Milada Soldánová.

reklama
reklama
reklama