reklama

Fastfood? Neškodí, když víte, jak na to

MIlujete hamburger nebo hranolky, ale snažíte se jim vyhýbat, abyste zbytečně nepřibírala? To je sice správné, ale pokud budete dodržovat následující pravidla, můžete si ho klidně bez výčitek dopřát.

Foto: ISIFA

Milujete hamburger nebo hranolky, ale snažíte se jim vyhýbat, abyste zbytečně nepřibírala? To je sice správné, ale pokud budete dodržovat následující pravidla, můžete si ho klidně bez výčitek dopřát.

Představíme vám jednotlivé dobroty, které na nás ve fastfoodech číhají, povíme vám, proč jsou vlastně tak škodlivé, a zároveň poradíme, s čím je zkombinovat a kdy je jíst, aby vaší postavě neublížily.

Hamburger

Co obsahuje: Tučné hovězí maso, spoustu cukru v pečivu a kečupu, kousek hlávkového salátu a kolečko rajčete (tedy velmi málo vlákniny).

Jak omezit škody: Na začátku jídla snězte velký salát ze syrové zeleniny s malým množstvím zálivky, čímž se žaludek naplní vlákninou a získá zdravý pocit sytosti. Místo coca-coly pijte vodu nebo sodovku a zapomeňte na hranolky!

Kdy si ho dát? Maximálně jednou za dva týdny a spíše k obědu, protože je třeba alespoň půl dne vydávat energii, abyste jej strávila.

Hranolky

Co obsahují: Uhlohydráty z brambor a spoustu tuku.

Jak omezit škody: Poproste, aby vám je osolili jen mírně (nebo vůbec), a jezte je s hořčicí či kečupem, ale určitě ne s majonézou. Pokud máte chuť ještě i na maso, dejte přednost libovému červenému nebo (ještě lépe) filetu z lososa vařeného v páře. Ten totiž obsahuje omega-3 mastné kyseliny, jež trochu vykompenzují škody napáchané nasycenými tuky v hranolkách. Určitě nezapomeňte na zeleninu!

Kdy si je dát? Jednou týdně a spíše k obědu, protože mají hodně kalorií.

Jak jíst všechno a neztloustnout? Dozvíte se ZDE >>

Pizza

Co obsahuje: Velké množství uhlohydrátů, soli a tuku.

Jak omezit škody: Upřednostněte vegetariánské nebo zeleninové pizzy se šunkou či tuňákem. Rozhodně zapomeňte na pizzu se čtyřmi druhy sýrů, která obsahuje dvojnásobné množství tuku. Určitě ji doplňte dušenou nebo vařenou zeleninou (grilovaná zelenina marinovaná v oleji není zrovna nejvhodnější) či zeleninovým salátem bez parmazánu. Naopak vynechte chléb a místo zmrzliny (plné tuků a cukrů) si jako dezert dejte salát z čerstvého ovoce.

Kdy si ji dát? K obědu nebo k večeři, ale ne častěji než jednou týdně.

Zapečený sendvič

Co obsahuje: Cukr v pečivu, nasycené tuky v sýru, malé množství vlákniny v zelenině, a je-li s tuňákem nebo se šunkou, tak i něco málo bílkovin.

Jak omezit škody: Jídlo zahajte zeleninovou polévkou, která pomůže připravit žaludek a dodá dostatek vlákniny. Zvolte nejraději ten se šunkou a rajčaty nebo s grilovanou zeleninou a mozzarellou. Až dojíte sendvič, jako malý dezert snězte jablko. To má totiž antioxidační účinky a dodá tělu vitaminy a vlákninu.

Kdy si ho dát? Jednou týdně a spíše k obědu.

Kebab

Co obsahuje: Uhlohydráty v chlebu pita, nasycené tuky v grilovaném jehněčím mase, malé množství vlákniny v zelenině. 

Jak omezit škody: Určitě nezapomeňte na salát, naopak vynechte hranolky. Na závěr si dejte čerstvé ovoce (třeba pomeranč). Kdy si ho dát? Jednou měsíčně a vždy jen k obědu.

Francouzský quiche 

Co obsahuje: Hodně tuku, ten je totiž nejen v těstě, ale i ve slanině, smetaně i strouhaném sýru. Obsahuje malé množství uhlohydrátů a málo nebo žádnou vlákninu.

Jak omezit škody: Dávejte přednost zeleninovým koláčům a vždy si k němu objednejte nebo udělejte zeleninový salát. Jako dezert snězte kousky nakrájeného čerstvého ananasu. 

Kdy si ho dát? Jednou nebo dvakrát týdně a spíš k obědu, protože k jeho strávení je potřeba dostatek pohybu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec přejídání: 10 tipů na detox po svátcích

Nejšílenější parfémy na světě: Papír, asfalt či slanina

Odpočiňte si po svátcích: 3 tipy na lehké večeře

reklama
reklama
reklama