reklama

Estetická medicína: Má láska, má závislost

Jak často chodit na botox? Měly byste si dát od něj také někdy pauzu? A budete to vůbec umět? Je tady otevřený rozhovor s přední českou korektivní dermatoložkou Markétou Majerovou z Medicom Clinic.

Foto: Žena.cz

"Když víme, že některé vrásky lze odstranit nebo zmírnit, že můžeme zpevnit kontury, doplnit objem, že jde o rychlý ambulantní zákrok, tak je těžké si to nedopřát," odpovídá Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic, na otázku, jestli je reálné vytvořit si na zkrášlovacích a omlazujících procedurách závislost.

Ptala jsem se i na nepříjemné otázky a paní doktorka, která je vyhlášená nejen maximální profesní zdatností, ale i střízlivým pohledem na danou problematiku, mi upřímně odpovídala.

Proč se dnes tak bojíme stárnutí?

Stárnutí je proces, při kterém dochází k poklesu vitality, postupně ubývá našich fyzických i psychických sil. Kupujeme si brýle na čtení, důležité věci si raději někam poznamenáváme. Mění se i naše tělo, přibude nějaké to kilo v místě, kde to opravdu nebylo zapotřebí, pokožka je místy volnější, citlivější, o vráskách nemluvě. Všichni se bojíme vlastní nemohoucnosti, být jednou na obtíž či zůstat sami. Takže při pohledu do zrcadla na prohlubující se mračivou vrásku nebo povadající kontury nás napadá: Cože, už je to tady! Už!

Jaké klientky vás nejčastěji navštěvují?

Z většiny mých klientek mám pocit, že jsou jednoduše dospělé, něco už prožily, něco dokázaly a vědí, že to, jak vypadáme, není to hlavní, ale když se cítíme dobře a jsme se sebou spokojené, tak to pak šíříme dál. A to je ten důvod, proč nějakou proceduru čas od času podstoupit.

Které zákroky jsou nejvíc v kurzu u žen a které u mužů?

U žen trochu víc řešíme vrásky a kontury obličeje. Mužská pokožka je pevnější a vrásky působí jiným dojmem, takže obvykle odstraňujeme výrůstky a žilky, kontrolujeme znaménka.

Zkoušíte novinky sama na sobě?

Na sobě zkoušíme všechny. Jednak protože také stárneme, ale hlavně je užitečné vědět, jak se co hojí, jak to klient vnímá, kdy nastupuje efekt a jak dlouho vydrží.

Máte nějaký stop stav, kdy si sama u sebe řeknete: Už dost, žádný botox, kyselina hyaluronová, žádný chemický peeling, mezoterapie… Nechám pleť odpočinout?

Markéta Majerová

Markéta Majerová

Markéta Majerová působí jako hlavní korektivní dermatoložka kliniky MEDICOM Clinic v Praze a Ústí nad Labem od roku 2014. Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Náleží jí atestace v oboru dermatovenerologie a korektivní dermatologie, rovněž je držitelkou řady odborných certifikátů a pravidelně se účastní jak tuzemských, tak zahraničních stáží a kongresů. Zároveň je členkou několika medicínských společností.

Asi před dvěma lety jsem si na rok dala pauzu. Trošku mě zdrtilo, kam bych to bez toho botoxu dopracovala. Mám silnou mimiku po otci, takže se mi ukázaly vrásky, které by tam měly dávno být. Po pravdě se mi lépe žije bez nich. Nebo spíš je tam nemusím mít všechny.

Je třeba nechávat pleť odpočinout od všech zákroků?

Zákroky by měly být voleny tak, aby byly pro pokožku prospěšné. Hydratujeme kyselinou hyaluronovou, rejuvenujeme pomocí přístrojů, botox dvakrát do roka je také v pohodě. Ale všeho dobrého s mírou platí i tady.

Co se stane s ženou v pětačtyřiceti letech a výš, která si od pětadvaceti let navykne na pravidelnou dávku výdobytků estetické dermatologie?

U pětadvacetileté slečny většinou nemáme moc práce. Můžeme jí lehce zvětšit rty (to bývá časté přání) i pomoci s pletí. To, co je u koho zapotřebí, je z velké části dané geneticky a ukáže se to časem.

Myslela jsem spíš co se stane z hlediska zdravotně-estetického?

S pokožkou jako takovou se po dlouholeté aplikaci botulotoxinu nic nestane. Jedná se o injekci do svalu. Ten omezí svou práci a pokožka relaxuje. Pokud toto ošetření nepotřebujeme, výsledek nebývá přirozený a zároveň si koledujeme o to, že až ho skutečně budeme potřebovat, nemusí již fungovat tak dobře, protože se může zkrátit jeho doba účinnosti.

Vymlouváte často ženám některé zákroky? Za jakých okolností?

Nechce se mi do zákroků, které by klientce nepřinesly užitek. Ať v tom, že by byl efekt malý, nebo že by to naopak bylo až moc. Obličej by měl zůstat v určité harmonii, abychom to byly stále my, jen pár let zpátky. Většinou se pozná, že někam chodíme, když něco ze zákroků v obličeji ruší - příliš velké rty nebo tváře, oči, co už se neumí smát… a tak dále.

Co všechno musí korektivní dermatolog umět?

Korektivní dermatolog je kožař, který se ve svém oboru specializoval na estetické výkony a stvrdil to nástavbovou atestaci. Vhodným předpokladem je jistá manuální zručnost a cit. Této práci se věnují i kolegové z jiných oborů, obvykle se nazývají specialisté v estetické medicíně a svůj skutečný obor většinou neuvádějí.

Řešíte často reklamace nebo zpackané zákroky z jiných pracovišť? Proč a kdy dochází k špatně udělaným zákrokům?

Nemohu říct, že by to bylo časté. Kliniky v Praze mají velmi dobrou úroveň a dělá se tu dobrá práce. Každý lékař má trochu jiný rukopis a klient má možnost si vybrat podle toho, s čím se ztotožní. Jen bych chtěla varovat před aplikací nevstřebatelného metacrillu. To již nelze napravit. Nikdy. Výsledek není dobrý.

Může se vyvinout u klientek a klientů závislost na zkrášlovacích procedurách? Kdy?

Když víme, že některé vrásky lze odstranit nebo zmírnit a můžeme zpevnit kontury, doplnit objem. Také když jde o rychlý ambulantní zákrok. Pak je těžké si to nedopřát.

Jak silná je to droga?

Kolegyně má klientku, která se zákroků moc bojí a potřebuje utěšovat. Chodí jednou za čtrnáct dní až měsíc a obvykle na ošetření rtů. To ale není časté.

Všímáte si v běžném styku, kde má žena naproti vám jakou vrásku nebo kde by bylo z vašeho úhlu pohledu dobré udělat nějakou korekci? To znamená, existuje u vás něco jako profesní deformace?

Ano, kouknu a vidím, nejde to vypnout. Ale beru to jako jakékoliv jiné informace o světě kolem mě a víc si toho nevšímám.

reklama
reklama
reklama