reklama

Vše pro krásné vlasy: Jaké jsou nejčastější chyby, které děláme?

Nejen pleť a tělo potřebují naši starostlivost. Jaké přestupky většina z nás dělá a ani si neuvědomuje, že by jim to mohlo škodit?

Foto: iStock

S tricholožkou Lenkou Kašpaříkovou, z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health jsme se snažili pojmenovat alespoň ty nejčastější z nich.

1) Nesprávný výběr vlasových přípravků
Vše začíná od kvalitní vlasové kosmetiky. Obzvláště pozor bychom si měli dát na vlasové přípravky s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly. Především ženy dají s oblibou na rady kadeřníků a zkouší jeden produkt za druhým.

"Když jsou vlasy zdravé a nic nás netrápí, nepřijde nám střídání preparátů ničím neobvyklým. V momentu, když něco není v pořádku, například nás více svědí vlasová pokožka, může se stát, že novým přípravkem problém sice utišíme, ale nevyřešíme a za čas se objeví svědění znovu," říká Lenka Kašpaříková. "Pokud si tedy nejste jisti, nechte si vlasy odborně vyšetřit. Tricholog vám poradí, jakou vlasovou kosmetiku pro váš druh vlasů zvolit."

2) Mokré vlasy a gumičky
Majitelky dlouhých vlnitých či kudrnatých vlasů mají občas tendenci stahovat je ještě mokré do drdolu. Vlasy jsou sice následně krásně vlnité, ale současně dochází k jejich oslabování a opětovnému lámání. A pak jsou tady ty gumičky...Na správnou techniku stahování do gumičky si musíme dávat pozor také v případě suchých vlasů. Pokud upravujete kadeře do culíku či drdolu každý den na stejném místě, dochází k velmi nepřirozenému tahu, který nejen škodí kořínkům, ale navíc se vlasy nepřirozeně oslabují.

3) Domácí laické barvení
Opravdu kvalitní barva vlasy vyživí, dodá jim objem a pomůže i při jejich vyšším maštění. Barvy z drogerií nejsou častso tak šetrné a kvalitní jako profesionální barvy, u nichž je výrobce schopen zajistit požadovaný výsledek. "Často se setkávám s případy, kdy žena nedodrží během domácího barvení správný technologický postup a v důsledku toho dochází až ke spálení vlasů, jejich dehydrataci a poškození vlasové pokožky. Vlasy jsou však nadměrně zatěžovány i tehdy, když střídáme barevné odstíny," upozorňuje tricholožka.

4) Nedostatečná životospráva

Nedílnou, ale často opomíjenou stránkou, která ovlivňuje kvalitu vlasů, je složení stravy. Do jídelníčku proto zařaďte hodně bílkovin v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváte omega 3 a 6 mastné kyseliny, jejichž prostřednictvím jim dodáte lesk. Chybět nesmí ovoce, zelenina (převážně listová z důvodu vysokého obsahu železa pro okysličování krve), dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů (hořčík) či stopových prvků (zinek).

reklama
reklama
reklama