reklama

10 věcí, které byste měli zahodit. Škodí totiž zdraví

Tváří se nevinně, ale škodí: Co ze své domácnosti vyhodit?

Foto: Thinkstock

Žít zdravý životní styl neznamená jen pravidelně cvičit a vyváženě jíst. Někdy se tak moc snažíme, a přitom zapomínáme na sice malé, ale celkem důležité detaily, a obklopujeme se věcmi, které nám škodí.

Až tedy dnes přijdete domů, porozhédněte se po bytě, jestli v něm náhodou také nemáte jednu z následujících deseti zákeřných maličkostí, které se tváří nevinně, ale našemu zdraví ani trochu neprospívají. Spíš naopak.

1) Plastové krabičky

Jako první zajděte do kuchyně, do míst, kde skladujete boxy a dózy na potraviny. Vyhoďte všechny, na kterých je označení 7 nebo "PC", což jsou symboly pro škodlivý polykarbonát. Jejich používání si možná rozmyslíte úplně, když řekneme, že zahříváním (tedy například v mikrovlnce, nebo vložením horkého jídla) se z plastových krabiček uvolňuje bisfenol A, který zvyšuje riziko rakoviny prsu a způsobuje úbytek spermií u mužů.

Současní výrobci samozřejmě přecházejí na modernější a zdravější materiály, ale pro jistotu sledujte značky na dnech těchto krabiček. Možná teprve teď zjistíte, že právě vaše boxy vůbec nejsou vhodné do mikrovlnky, ani do myčky. Pokud na dně ale žádné symboly, ať už pozitivní či negativní, nejsou, patrně nejde o moc kvalitní výrobek a lepší je ho nepoužívat.

2) Osvěžovače vzduchu

Osvěžovače vzduchu ve spreji, které koupíte v drogérii jsou plné chemikálií, které mají za úkol vůni zintenzivnit, a také zajistit, aby byla cítit co nejdéle. Také proto tyhle výrobky vlastně nikdy moc hezky nevoní - většinou cítíte vážně jen tu chemii, nikoli rozkvetlou louku nebo zralé ovoce. 

A teď si vezměte, že částečky téhle "hmoty" se drží ve vzduchu, který vy dýcháte, kterým procházíte, takže se vám lepí i na kůži. A 60 procent toho, co se dostane na kůži, dokáže proniknout až do krevního oběhu. Jakoby nebylo dost všeho smogu venku, ještě si ho nosíme v lahvičkách domů.

Mnohem lepší proto je třeba usušit levanduli, nebo zapálit svíčku. Na té ale raději nešetřete, a než za ni utratíte peníze, ptejte se po složení, a věřte svému nosu - jestli i z nezapálené svíčky cítíte velmi intenzivní aroma, které ani trochu nepřipomíná nic, co znáte z přírody, nechte ji v obchodě.

3) Antibakteriální mýdla

Zní to sice tak zdravě, ale antibakteriální nebo antialergenní věci paradoxně obsahují velmi silné chemikálie, a tím pádem vůbec nemusí být bezpečné. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv z loňského roku.

Antibakteriální mýdlo je vlastně spíš marketing a ve skutečnosti zabíjí bakterie úplně stejně účinně jako jakékoli jiné mýdlo. Produkty s tímto označením ale často obsahují látku triclosan, u které bylo zjištěno, že u zvířat negativně mění hladinu hormonů, a není jasné, zda nemůže stejně fungovat i u lidí.

4) Zubní kartáčky

Zuby si samozřejmě můžete v klidu čistit dál, ale dejte si pozor na to, jak dlouho používáte jeden kartáček. Pokud si zuby čistíte dvakrát denně, což byste měli, začíná se kartáček výrazně opotřebovávat po dvou měsících používání, a nejpozději po třech měsících už byste ho měli vyměnit. Přestává totiž být funkční, takže čištění zubů tak trochu fláká.

5) Staré jídlo

Teď máme na mysli to, co si uvaříte a nespotřebujete hned. Do čeho ho správně ukládat už víte, ale důležité je také to, že v lednici vydrží maximálně tři dny. Tedy pokud obsahuje jakýkoli živočišný produkt, tedy třeba i kousek másla či mléka.

Po třech dnech byste ho tedy měli v ideálním případě okamžitě sníst nebo zamrazit, v tom horším vyhodit. O bakterii jménem listeria jste asi už slyšeli, že? Nepřejte si vědět, jak rychle se dokáže množit.

6) Stará řasenka

Řasenka velmi rychle vysychá, a když už není v kondici, začne dělat hrudky a drolit se. Ale to není ten hlavní důvod, proč byste ji neměla používat příliš dlouho. Mnohem závažnější je fakt, že jakékoli tekuté líčidlo, které je po otevření v kontaktu se vzduchem (o make-upu s pumpičkou to tedy neplatí), je skvělým domovem pro nejrůznější bakterie.

Z řasenky si je pak nanášíte velmi blízko oku, a sama dobře víte, jak často si ji prstem omylem rozmažete až do oka. A díky sliznicím pak bakterie mohou vesele putovat dál do těla a škodit nejen v okolí očí. Takže po dvou, maximálně třech měsících řasenku zahoďte, i když možná vypadá, že jí vůbec nic není.

7) Kontaktní čočky

Sami o sobě by vám problémy způsobit neměly, ale skoro každý, kdo je nosí, vám řekne, že je často nosí mnohem delší dobu, než na jakou jsou určené. Přitom staré, a tím pádem hodně špinavé kontaktní čočky mohou nadělat ještě větší nepořádek než výše zmíněná řasenka.

Čtěte také: Koupete se v moči? Problém bazénů: Voda a lidé

A to samé platí pro pouzdro na kontaktní čočky, které spousta jejich nositelů opravdu řeší jen jednou za čas. Měnit by se přitom mělo alespoň jednou za tři měsíce. Kromě toho byste ho měli pravidelně čistit, a každý den používat čerstvý roztok. Poškozený ochranný film na čočkách totiž působí jako magnet na všechny nečistoty a bakterie.

8) Prošlý opalovací krém

V tuhle dobu velmi aktuální téma. Letos je naštěstí léto tak dlouhé, že vám snad žádné zbytky opalovacího krému do příštího roku nezůstanou, ale pokud se snad přece jen mažete přípravkem z loňska, nebo nedej bože ještě starším, okamžitě ho zahoďte. 

Ochranné filtry totiž už dávno přestaly účinkovat, takže se díky silné vrstvě krému sice možná nespálíte, ale přesto si koledujete o rakovinu kůže. Co totiž sluneční paprsky s kůží ve skutečnosti provádějí, pouhým okem nevidíte, proto se podle nějakého spálení rozhodně neorientujte.

9) Houbička u dřezu

Život takové houbičky není vůbec jednoduchý. Jednou musí umývat nádobí - od sklenic po špinavé hrnce, jindy drhne kuchyňskou linku nebo samotný dřez. A to zdaleka nemáte tušení, na co všechno ji používají ostatní členové domácnosti. Zkrátka jedna malá houbička má tolik příležitostí, jak se seznámit s různými typy bakterií včetně salmonely. 

Horká voda a saponát ji sice mohou bakterií zase zbavit, ale vážně se nikdy nestane, že houbičkou jen tak ledabyle otřete skleničku nebo třeba lžící a rovnou ji jdete použít? Jaké je řešení? Buď houbičku měňte každý týden, anebo si alespoň na to nádobí pořiďte raději hadřík. Je tenčí, a proto schne rychleji, a tak se v něm bakteriím tolik nedaří.

10) Nepořádek

Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické, a vlastně s ním souvisí. Abyste byli duševně v pohodě, musíte si doma udělat pořádek. Když totiž budete obklopeni špínou a spoustou věcí bez ladu a skladu, začne vám to lézt na mozek. Jen si vzpomeňte, jak vás pokaždé vytočí, když o něco zakopnete, když si nemáte ani kam odložit hrnek s čajem, nebo když nemůžete něco najít. Vyvarujte se toho a bude vám lépe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přežijte vedro: Jak se ochladit i bez klimatizace?

Potíte se? Co nosit, aby to nebylo vidět

Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich

reklama
reklama
reklama