reklama

Konopí seté

Cannabis sativa
Lidové/další názvy: konopí hlavaté (samičí rostliny), konopí poskonné (samčí rostliny), technické konopí, tráva, ganja, marijánka
Čeleď: konopovité

Popis rostliny

Konopí seté je dvoudomou, jednoletou rostlinou vysokou až kolem 200 cm.
Konopí je typické svými jasně zelenými, dlanitě pěti až sedmičetnými listy. Lístky mají kopinatý kraj a hrubě zobatý okraj. V horní části lodyhy najdeme i tříčetné listy s čárkovitými lístky.
Konopí má přímou lodyhu, větvenou jen krátce až v horní části. Samičí rostliny jsou oproti samčím vyšší. Mají také více listů, s tmavší barvou. Tmavozelené jsou i samičí květy. Samčí květy jsou nažloutlé, pětičetné, latnaté. Dozrávají o několik týdnů dříve než samičí. Rostlina vykvétá od června do října.
Plodem je šedohnědá nažka obalená žláznatým listenem. Semena konopí jsou žlutohnědá až hnědá.

Technické konopí

Konopí seté je nejrozšířenějším druhem konopí s širokým praktickým využitím. Tento kulturní druh slouží jako přadná rostlina, olejnina nebo energetická plodina. Označuje se jako technické konopí. Má obsah psychotropních látek (THC) v sušině do 0,3 % a ve schválených odrůdách se pěstuje i u nás.
Konopí indické, které se někdy uvádí jako samostatný druh, někdy jen jako poddruh konopí setého, vyniká vysokým podílem THC. Najdeme ho zejména v kvetoucích nebo plodících vrcholcích samičích rostlin. Konopná pryskyřice s obsahem THC bývá zneužívána k výrobě drog (marihuana, hašiš). Konopí dokonce patří k nejznámějším rostlinným drogám vůbec. Na druhé straně je považováno za lék. Léčebné využití konopí je však zatím v Česku značně problematické.

Výskyt a pěstování

Konopí pochází ze střední Asie. Odtud se jako kulturní rostlina rozšířilo po celém světě. Ojediněle také zplaňuje.
Konopí je teplomilnou rostlinou, které svědčí hlinité půdy, dostatek vláhy a dusíku. Pokud má rostlina dost místa, odmění se mohutným vzrůstem. Vysévá se od dubna do května a sklízí v době květu.

Léčitelství

Konopí je zajímavé obsahem tzv. kanabinoidů. Jde o celý komplex látek, kde je delta-9-tetrahydrocannabiol (THC) pouze jednou dílčí složkou. Léčebné působení je připisováno i dalším látkám, v současnosti především CBD. Vedle toho je konopí zdrojem organických kyselin, fytosterolů, sacharidů nebo terpenů.
Semena konopí jsou bohatá na mastný olej (až 35 %), který vyniká obsahem nenasycených mastných kyselin (omega-3, omega-6, kyselina linolová, alfa-linolenová, gama-linolenová). Jsou také zdrojem minerálů (vápník, hořčík, draslík a železo) a některých vitamínů (A, E, B1, B2, B3, B6, D).
V léčitelství se uplatňuje zejména květ a list konopí. Léčivé vlastnosti jsou připisovány i konopnému oleji a semínkům, která se uplatňují ve zdravé výživě.

Léčivé účinky konopí

- působí antibakteriálně a protizánětlivě
- tiší bolest, tlumí svalové křeče
- podporuje trávení
- zklidňuje při psychickém napětí
- napomáhá usínání
- hojí kožní onemocnění
- funguje jako antioxidant
- potlačuje projevy stárnutí

Podávání a užití

V lidovém léčitelství se konopí podávalo při kašli, bolestech a křečích různého původu, také epilepsii nebo poruchách spánku. Konopí jako mast (recept níže) tradičně hojí kožní záněty, lupénku a ekzémy. V kosmetické péči se využívá i konopný olej lisovaný ze semen konopí.
V současnosti se vyzdvihuje význam konopí při léčbě roztroušené sklerózy. Má pomáhat také proti příznakům Alzheimerovy, Parkinsonovy a Crohnovy choroby, AIDS nebo revmatické artritidy.

Konopný čaj – recept

Konopný čaj se připravuje ze sušených listů nebo květů. Ty se zalijí vroucí vodou a nechají luhovat cca 3 min.
Protože THC se ve vodě nerozpouští, čaj nemá psychotropní účinky. Pomáhá však při nespavosti, psychických potížích či migrénách.

Jednoduchá konopná mast ze sádla – recept

Na 1 kg sádla bude třeba asi 0,25 kg zelené sušiny (květu a listí). Na mírném ohni v hrnci s dvojitým dnem nebo ve vodní lázni necháme sádlo s konopím probublat (nikoli škvařit) asi 1 hod. Přecedíme přes plátno a slijeme do uzavíratelných skleniček. Uchováváme v chladu a temnu. Místo sádla lze použít i kokosový olej nebo vazelínu.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama