11 zlozvyků, které brzdí vaši výkonnost. Zbavte se jich
Práce přes noc nebo neustálá snaha být online efektivitu nezvýší. Právě naopak. Poradíme vám, jak se konečně začít soustředit na zadané úkoly.
Snažíte se být v práci co nejefektivnější. Dokonale si dopředu organizujete hodinu od hodiny pracovní povinnosti, pracujete i v noci a raději se za celý den nezvednete od počítače. A přesto jste čím dál méně výkonní...
Na první pohled se může zdát, že to nelze změnit. Přitom stačí skoncovat se špatnými návyky. Začít více a kvalitněji spát, jíst hodnotnější jídlo a zbytečně se neobávat neúspěchu.
Americký web Businnes Insider sestavil žebříček nejrozšířenějších zlozvyků a zároveň poradil, jak se jim vyhnout.
1) Zamáčknutí budíku
Známe to každý. Před spaním si plni entuziasmu nařídíme budík na šestou a usínáme s tím, že se vrhneme do práce co nejdříve. Ráno se nám ale nechce vstávat a budík proto zamáčkneme s tím, že pár minut v posteli navíc nás nezabije a tvrdíme si, že prodlouženým spánkem získáme více energie do práce. Opak je ale pravdou. Ve skutečnosti totiž zastavíme činnost endokrinních hormonů, což nás v důsledku zpomalí.
2) Neupřednostňujte práci před spánkem
Snažíte se dohnat pracovní resty a děláte to na úkor spánku? Jak naznačují aktuální studie, nikam to nevede. Proto aby mozek fungoval efektivně, potřebuje důkladný odpočinek, který se dostaví právě díky hodnotnému spánku. Vědci dokonce naznačili, že pokud chodíte do práce vyspaní nedostatečně, budete neproduktivní podobně, jako byste byli opilí.
3) Telefon do ložnice nepatří
Kvalitního spánku rovněž docílíte tak, že si ho nenecháte narušit mobilem. Desítky studií prokázaly, že modré světlo, které vyzařují displeje telefonů a tabletů nebo monitory notebooku, mohou poškodit zrak a stejně tak potlačit produkci hormonu melatoninu, který reguluje kvalitní spánkový cyklus. Navíc lidé se sníženou produkcí 'spánkového' hormonu trpí mnohem častěji depresí.
4) Nevynechávejte snídani
Už naši předkové se řídili tím, že snídaně je nejdůležitějším jídlem celého dne. A nutnost dodržování tohoto pravidla potvrzuje i řada výživových odborníků a dietologů. Snídaně nejenom nastartuje metabolismus, ale zvyšuje i hladinu cukru v krvi. Pokud bude nízká, budete se pravděpodobně cítit unaveně, nervózně a podrážděně. Zároveň se budete mnohem méně soustředit. Výživová poradkyně Lisa De Fazio radí začít den sacharidy s vysokým podílem vlákniny - tedy ovocem nebo celozrnným pečivem.
5) Vyhněte se fast foodu
Stejně jako snídaně je důležitý i oběd. Jídlo s vysokým podílem cukrů a tuků snižuje energii ještě tři hodiny, po té, co ho sníte. Fast food vyměňte za pokrmy s vysokým podílem bílkovin, zdravých tuků a jednoduchých cukrů.
6) Multitasking
Spousta lidí věří, že zvládá dělat více věcí najednou. Ve skutečnosti je to ale naopak. Vědci totiž zjistili, že pouhá dvě procenta lidí to opravdu umí. Pro zbytek je multitasking vyloženě zlozvykem, který snižuje pozornost a v dlouhodobém horizontu ničí produktivitu.
7) Nejobtížnější úkoly udělejte ráno
Obtížnější úkoly byste měli vyřešit hned na začátku dne. Podle psychologů totiž vůle s přibývajícími hodinami klesá. Pokud si tedy těžší práci necháte na odpoledne, může se stát, že se k ní ani nedostanete.
8) Nemrhejte čas zbytečnými schůzkami
Nic nenarušuje produktivitu jako zbytečná schůzka. Než na nějaké jednání vyrazíte, domluvte si program, cíl a také si vymezte čas. Ten v žádném případě nepřetahujte.
9) Neseďte celý den
Máte špatné svědomí, že jste neodvedli práci, kterou jste si naplánovali a místo toho, abyste šli na rychlý oběd mimo kancelář, mučíte se u počítače? Nedělejte to. Odpočiňte si chůzí na čerstvém vzduchu, která vám jistě dodá spoustu energie a nápadů.
10) Přílišné plánování
Organizovaní a ambiciózní lidé se snaží maximalizovat produktivitu pečlivým plánováním hodinu po hodině. Bohužel ale ne vždy se děje všechno tak, jak bychom si přáli nebo potřebovali. Naplánovat si vše zkrátka nejde. Odborníci proto radí si na každý den jasně vytyčit maximálně čtyři až pět hodin. Zbytek pracovní doby pak budete moci efektivně a flexibilně reagovat na nenadálé situace.
11) Pozor na perfekcionismus
Podle britského filozofa a spisovatele Alaina de Bottona stojí za prokrastinací spíše než lenost strach z toho, že neodvádíme kvalitní práci. "Začněme pracovat až v okamžiku, kdy strach z nicnedělaní bude větší než strach z toho, že neděláme kvalitní práci," poradil de Botton na webu The Book of Life.