reklama

10 nejhorších věcí, které můžete udělat na pracovním pohovoru

Chystáte se na pracovní pohovor a jde na vás nervozita? Přečtěte si, kterým věcem se při takové příležitosti vyhnout. Štěstí přeje připraveným.

Foto: iStock

Pracovní pohovory jsou většinou pořádně stresující záležitostí. Všichni se samozřejmě snažíme ukázat v tom nejlepším světle. Ne vždy to ale vyjde.

Někdy si vůbec neuvědomujeme, že právě děláme velkou chybu nebo říkáme něco, kvůli čemu si nás potencionální budoucí šéf nevybere. Jak tomu zabránit a co jsou ty největší chyby, kterých se na pohovoru můžeme dopustit?

Server Simply Hired publikoval nový výzkum, který popisuje deset nejhorších věcí, kterých se na pracovním pohovoru můžete dopustit. Vyzpovídali totiž 850 manažerů, kteří se zabývají nabíráním nových pracovních sil. A tady si můžete přečíst výsledek.

1) Přijít na pohovor se zpožděním

Tohle je podle studie ta nejhorší věc, kterou se na pohovoru (nebo spíš ještě před ním) můžete dopustit. Je třeba si uvědomit, že to, že se potkáte na pohovor, je váš první závazek vůči potencionálnímu zaměstnavateli. Když nejste schopni dodržet brzký příchod, jak můžete dobře odvádět svou práci?

2) Stěžovat si

Většinu z nás otráví dost rychle, když je v okolí někdo, kdo si na vše jen stěžuje. Na pohovoru to není výjimkou.

3) Nebýt přípraven

Před pohovorem si důkladně přečtěte pracovní inzerát a společnost si prostudujte. V době internetu už nemáte výmluvu, proč jste tak neučinili.

4) Kritizovat bývalého šéfa

Tomu, kdo sedí před vámi, je jasné, že jednou bude v botách vašeho bývalého zaměstnavatele (pokud vás na pozici přijme) a rozhodně nepotřebuje, aby se o něm mluvilo v negativním světle. Platí pravidlo, že pokud nemáte nic dobrého, co byste řekli, neříkejte radši nic.

5) Pomlouvat bývalého zaměstnavatele

Se svými názory buďte opatrní a vyhněte se emocím.

6) Mít gramatické chyby v průvodním dopise

Životopis i průvodní dopis si po sobě několikrát přečtěte a ideálně ho dejte přečíst ještě někomu jinému, než jej odešlete. 

7) Špatně se vyjadřovat

Pokud víte, že rétorika není vaší silnou stránkou, zapracujte na tom. Je to sice běh na delší trať, ale ve výsledku se vyplatí naučit se vyjadřovat.

8) Mít nerealistické představy o platu

Cenu si musíte určit sami. A ano, většinou máme tendenci se spíše podceňovat, takže se nebojte trochu si přihodit. Stále se držte nohama na zemi.

9) Mít nedostatečnou kvalifikaci

Za zkoušku to stojí, ale většinou s tím stejně neuspějete.

10) Špatně odpovídat na otázky

Fakta jsou fakta. Než se vydáte na pohovor, nastudujte si danou tematiku a zamyslete se nad tím, co by budoucího zaměstnavatele mohlo zajímat. Ukažte, že jste se připravili. Snaha se cení. 




reklama
reklama
reklama