reklama

Stres už není v módě. Nesnažte se být superženou

Točí se váš život jen kolem práce? Máme pro vás návod, jak ubrat plyn. Stres už se totiž nenosí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ráno skoro nepotřebujete budík, protože vás budí starosti, co všechno dnes musíte zvládnout. V práci jedete na maximum, a co nestihnete v kanceláři, berete si domů a doděláváte po večerech nebo o víkendech. Tedy ve svém volném čase. Ten, kdo vám řekl, že je práce důležitější než váš život, vám sprostě lhal.

Samozřejmě pracovat se musí, aby člověk zaplatil nájem, měl na jídlo, a koneckonců i užívat si života něco stojí. Jenže váš život by se neměl točit jen kolem práce. Naopak, váš osobní život by měl být důležitější, a to i přesto, že vás vaše práce baví.

Uberte plyn

Pořád se někam honit a spěchat už vyšlo z módy stejně postava Arnolda Schwarzeneggera nebo jako fast food. Všimněte si, že lidé zase začínají vařit, nespokojí se s rychlovkami z mikrovlnky či ze stánku. A tak je to se vším.

V práci proto buďte dál efektivní na sto dvacet procent, ale jakmile vyrazíte domů, zklidněte se. Máme pro vás návod, jak to udělat.

1. Vneste do života řád

Opravdu máte tak náročnou a důležitou práci, že potřebujete pracovat déle než osm hodin denně? Pak si zkuste ráno přivstat a jít do práce dřív. Mozek je odpočatý, a tak vše zvládne rychleji, a vy tak získáte volný večer, který byste jinak trávili prací. Pokud ani hodina či dvě ráno nestačí, dejte si předsevzetí, že e-maily zkontrolujete například večer, kdy se partner či celá rodina dívá na zprávy či Přátele. Jakmile pořad skončí, počítač zahoďte. Pokud na tom nezávisí něčí život, zbytek práce klidně počká do zítra.

2. Záměrně zpomalte

Abyste si zvykli pořád nespěchat, zkuste nějakou věc dělat záměrně pomalu. Ideální k tomu jsou domácí práce. Vysáváte? Neběhejte divoce s vysavačem, ale pěkně v klidu zajeďte do každého sebemenšího růžku. Klidně si vemte do uší iPod, aby to nebyl takový opruz, a usmívejte se přitom. Najednou se z povinnosti, která vás jen zdržuje, stane se uklidňující rituál.

3. Naučte se nic nedělat

Co si takhle v neděli ráno lehnout do trávy, na konci října tedy spíš sednout za okno kavárny, a nedělat nic? Vychutnávat si dobrou kávu, pozorovat okolí a vnímat to, jak vám je hezky? A to přesto, že jste se včera pohádali s partnerem, splácíte půjčky nebo vaše dítě propadá z fyziky. Vnímejte maličkosti kolem sebe a radujte se z hezkého počasí, z dobrého jídla, z hezkého číšníka, anebo klidně z toho, jak déšť krásně stéká po skle. Uvidíte, že tyhle bezstarostné chvilky vás skvěle nabijí a vy pak budete mít spoustu sil na to vrátit se do běžného života a řešit všechny problémy.

4. Nestrachujte se zbytečně

Jedno tibetské přísloví říká, že má-li problém řešení, není třeba mít starosti. Nemá-li řešení, starosti nepomohou. A je to obrovská pravda, která se ovšem špatně převádí do reality. Zkuste na tom ale pracovat a pomoct si třeba tím, že když vás zase přepadne zbytečné přemýšlení a obavy, běžte něco dělat, nějak se zabavit. Přijdete na jiné myšlenky a daný problém budete řešit teprve až to půjde, případně vůbec.

5. Něco obětujte

Uvědomte si, že všechno, co byste chtěla, prostě nikdy nestihnete. Proto se budete muset něčeho vzdát. Možná to budou peníze za přesčasy, možná raději obětujete uklizenou domácnost nebo lekce čínštiny. Čeho se vzdáte je na vás, ale smiřte se s tím, že pokud nechcete v padesáti zemřít na infarkt, budete to muset udělat.

6. Zbavte se zbytečností

Projděte byt (a pro jistotu i kancelář) a zbavte se všeho, co jste za poslední rok ani jednou nepoužili. Platí to o nádobí, oblečení, o filmech, hrách, prostě o všem, i o dětských hračkách. Můžete to prodat, darovat, nebo prostě vyhodit. Jakmile to bude pryč, uvidíte, jak se vám uleví. Prostor plný věcí totiž působí stísněně, a tak se začnete i vy při pobytu v něm cítit pod stresem. Vyčištěný byt rovná se čistá mysl.

7. Přemístěte nábytek

Když už jste byt zbavili nánosu zbytečností, je třeba se zamyslet nad tím, jak je zařízený. Máte pracovní stůl v ložnici? Televizi u postele? Pryč s tím! Když odpočíváte, odpočívejte na sto procent, ne tak, že budete každých deset minut vstávat a kontrolovat počítač. Mimochodem, i váš mobilní telefon by měl mít své stálé místo, které by se samozřejmě nemělo nacházet na nočním stolku. Zkuste se od mobilu odpoutat a nenosit ho všude s sebou.

8. Věřte si

Spousta stresů vzniká kvůli tomu, že si nejsme jistí, zda zvládneme, co se od nás očekává, nebo co jsme si předsevzali. Ať už jde o to, zda stihnete včas odejít z práci, nakoupit, uvařit a uklidit, než přijde na návštěvu tchýně, nebo jestli zvládnete sama odřídit cestu až do Vídně. Pokud jste se jednou rozhodla to udělat, berte to jako hotovou věc a vůbec nad tím nepřemýšlejte. Ušetříte nejen nervy, ale i čas a všechna práce bude rychleji hotová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Být ženou v domácnosti - idyla, nebo peklo?

Jak se nezbláznit na mateřské? Začněte podnikat

Mrtvice? Třeba už v 18 letech. Poznejte příznaky včas

reklama
reklama
reklama