reklama

Zlepšete pracovní výkon i kreativitu: Naučte se zahálet

Začínáte každé ráno pracovní den tím, že si otevřete svůj e-mail? Zneklidní vás, když nedostanete odpověď na e-mail či SMS do hodiny? Spíte s mobilem položeným vedle postele? Pak se okamžitě potřebujete naučit nic nedělat.

Foto: Shutterstock

Znáte někoho, kdo nezažívá pocit nestíhání? Od malička jsme orientovaní na výkon, přitom lidský mozek potřebuje chvíle, kdy úplně vypne. Jen tak zůstane činorodý a produktivní. Také se ale cítíte dost divně, když nic neděláte?

Kniha od Ulricha Schnabela Umění zahálky je manifestem za pomalejší život, ale nemusíte se bát, že vás vyšle žít do lesů bez elektřiny. Krok za krokem naučí všechny přepracované, přegooglované a přefacebookované lidi se zastavit tak, aby se jim život nesmrskl na hledání wi-fi a neprotekl mezi daty.

Zásobník vůle

Chcete zhubnout, přestat kouřit, začít cvičit a divíte se, že to nejde? Možná toho máte v životě moc. Čím víc informací konzumujete, tím je mozek unavenější a bojuje za to, aby si obrazně mohl užít trochu válení na gauči.

Co dělá mozek, když nic nedělá?

Naše řídicí centrum neodpočívá téměř nikdy. Dokonce v noci, kdy se vypne vědomí, třídí informace na potřebné a na ty, které si klidně dovolí vyřadit. Když ale neťukáme nic do mobilu nebo počítače, nečteme knihu, neposloucháme cizí rozhovor ani nesledujeme televizi, může se mozek odevzdat dennímu snění. Právě tam začíná opravdová kreativita. Už jste někdy slyšeli o tom, že by někdo přišel na geniální nápad ve chvíli, kdy četl e-mail a byl k smrti přepracovaný?

Jak říct dost?

Většina z nás si uvědomuje, že věčné běhání v kolečku jako křeček je neproduktivní, nepříjemné a nezdravé. Jenže i když každý večer uléháme s předsevzetím, že příštího dne zkusíme víc odpočívat, málokdy se to povede. Proto je důležité vytvořit si plán krok za krokem, zapisovat si své pokroky do deníku, odměňovat se za ně i představovat si co nejtemnější následky, které nastanou, pokud svého cíle víc odpočívat nedosáhnete. Nechceme malovat čerta na zeď, ale mohou být skutečně dost fatální: od smrtelných nemocí po Alzheimerovu chorobu. Sedněte si na nejbližší lavičku a jen tak zírejte do zeleně, to by mohl být skvělý začátek toho, jak se naučit zahálet.

reklama
reklama
reklama