reklama

Přetvařování způsobuje deprese. Buďte přirození!

Musíte se v práci na zákazníky nebo šéfa usmívat, i když na to zrovna nemáte náladu? Dejte si pozor, přetvařování údajně vede nejen k tomu, že vaše pracovní výsledky nebudou stát za nic, ale také k depresím.

Foto: ISIFA

Musíte se v práci na zákazníky nebo šéfa usmívat, i když na to zrovna nemáte náladu? Dejte si pozor, přetvařování údajně vede nejen k tomu, že vaše pracovní výsledky nebudou stát za nic, ale také k depresím.

To, na co přišli odborníci z Michiganské státní univerzity bohužel odporuje politikám většiny firem, které jsou v přímém kontaktu se zákazníky. Pokud se prý musíte v zaměstnání nutit do příjemného vystupování, pořád se usmívat, působit mile a ani na chvíli tu masku nesundáte, vaši náladu, ale i pracovní výsledky to jedině zhoršuje. Navíc si tak koledujete o depresi.

"Zaměstnavatelé si myslí, že nutit své podřízené k úsměvu je dobré pro firmu. Ve skutečnosti to ale může být naopak. Neustálé přetvařování může vést k emočnímu vyčerpání a neschopnosti pracovat. Člověk má zkrátka přirozenou potřebu být upřímný," vysvětluje vedoucí zmíněné studie profesor Brent Scott.

DOPORUČUJEME: 8 příznaků deprese

On a jeho kolegové sledovali po dobu dvou týdnů rozsáhlou skupinu řidičů a řidiček autobusů. Zkoumali, jaký vliv na psychiku má předstírání příjemného rozhovoru nebo jen falešný úsměv. Během studie, která je úplně první svého druhu a která navíc sleduje i rozdíly mezi vnímáním žen a mužů, si odborníci nechali zjistit, co řidičům nejlépe zlepší náladu a během dne jim pak tyto zážitky připomínali.

Ženy jsou ohroženější?

Výsledky stejně jako spousta předchozích výzkumů ukázaly, že ženy jsou citlivější a jejich emoce jsou intenzivnější, než je tomu u mužů. Předstírání úsměvu a přetvařování na ně totiž mělo mnohem větší negativní dopad než na jejich kolegy.

Na druhou stranu jsou ženy ve svých emocích flexibilnější a připomenutí hezké vzpomínky jim na rozdíl od mužů dokáže alespoň krátkodobě zvednout náladu a nemusejí se do povinného usmívání tolik nutit, což samozřejmě příznivě ovlivňuje jejich pracovní výkony a nasazení.

Buďte šťastní. Nebo asertivní

Z toho vyplývá, že jediným způsobem, jak předejít depresi z přetvařování, je zařídit si svůj soukromý život tak, abyste byli doopravdy šťastní a měli pořád důvod k úsměvu. Jedině tak se do něj nebudete muset nutit ani v práci, která třeba až tak veselá není.

To se samozřejmě jednoduše řekne, ale o něco hůř udělá, a ještě navíc to může nějakou dobu trvat. Pro všechny případy se proto naučte být asertivní, což bude jakýsi kompromis mezi extrémními úsměvy a tím, že se budete na všechny kolem sebe mračit a tvářit se naštvaně. 

Jak na to?

  • naučte se říkat ne milou formou
  • skládejte komplimenty (nahradí všechny úsměvy!)
  • nehádejte se, jen prostě trvejte na svém tím, že budete svůj postoj opakovat stále dokola
  • neházejte automaticky vinu na druhé jen proto, že máte špatnou náladu
  • pokud skutečně uděláte chybu, neskrývejte ji, nezamlouvejte, ani nezmenšujte
  • naopak se naučte upřímně omluvit, tím vyřešení případného sporu velmi urychlíte

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel přišel o práci a novou nehledá. Co mám dělat?

10 zaručených rad, jak uspět při pohovoru

Lidstvo prokazatelně blbne. Nebo jsme na vrcholu?

reklama
reklama
reklama