reklama

Pozor na letáky slibující oddlužení a půjčky s poplatky

Je třeba si dávat větší pozor na vlastní finance

Foto: Gopas.cz

Lidé stále častěji využívají rychlé půjčky. Jak rozpoznat solidní obchod a nenaletět lichvářům? A jak se nestát součástí začarovaného kruhu splátek a dluhů?

„Dříve, než si lidé půjčí, měli by si danou firmu prověřit na internetu," doporučuje provozovatel portálu bezbanky.cz Aleš Budín. „Transparentnost půjčky lze poznat pouze na základě důkladného pročtení smlouvy. Měli by si dát pozor zejména na fair play podmínky, skryté poplatky, vstupní poplatky za poskytnutí půjčky, případně i schválení půjčky. Dále na penále a pokuty při nesplnění nebo opoždění splátky, které bývají několikanásobně vyšší než samotné RPSN."

Trestný čin lichvy však není v českém právním řádu zcela jednoznačně definován. Pokud se však občan domnívá, že se jedná o trestnou činnost, má možnost podat trestní oznámení. Ne vždy však může uspět. Mnoho lidí tak navíc učiní až v době, kdy se nemohou dostat z dluhové pasti. V České republice se ročně evidují desítky případů lichvářství, které se násobí především v období před Vánocemi.

„Velký pozor je třeba dát na firmy z letáků, jejichž zisk je založen na tom, že klienti lačnící po levné půjčce zavolají na uvedené telefonní číslo a zaplatí desítky korun za hovorné, které již dnes nemusí začínat číslem devět set. Také je hodně případů, kdy půjčka vůbec není poskytnuta, přestože zájemce složí takzvaný vstupní poplatek," varuje Aleš Budín.

Jeho společnost Bezbanky, specialista na rychlé půjčky oproti zástavě, funguje prostřednictvím tří poboček v Brně, Praze a Ostravě. „U naší firmy klient žádné skryté poplatky neplatí, půjčka je vyřízena do několika hodin a úroky platí jen za dobu, po kterou půjčku využívá. Může ji splatit kdykoli. Pokud klient půjčku nezvládá splácet, my prodáme předmět zajištění, například auto, a po uspokojení naší pohledávky klientovi vyplatíme zbytek prodejní ceny," říká Budín.

 

reklama
reklama
reklama