reklama

Nestíháte? Je to jen pocit, musíte si stanovit priority

Přepracovanost se stala znakem poslední doby. Paradoxně ale nemáme o nic méně času než generace před námi. Jen s ním evidentně neumíme správně naložit.

Stres v práci. Ilustrační foto
Stres v práci. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Nestíhám. Mám hodně práce. Odpovídají vám podobně přátelé, když si s nimi domlouváte schůzku? Mluvíte takhle vy sami? Není divu. Zaneprázdněností trpí většina z nás. 

Zdá se, že jsme zavaleni prací a máme čím dál méně času. Jak ale prokazují mnohé výzkumy, opak je pravdou. Spíme a pracujeme stejně dlouho jako generace před námi. Na rozdíl od ní ale žijeme v uspěchané době moderních technologií, které před nás kladou desítky dalších neodkladných úkolů. Jsme zvyklí odpovídat na maily i o půlnoci, za to nás pak vystresuje i pomalý pokladní v potravinách, nebo ploužící se číšník během obědové pauzy.

Chcete si konečně dopřát dostatek volného času bez zbytečných přesčasů, které nikam nevedou? Pak se zkuste řídit radami, které spolu s odborníky vytvořil britský zpravodajský server The Guardian.

1) Přijměte porážku

Opravdu nemusíte stíhat všechno. Neklaďte na sebe zbytečně velké nároky. Sestavte si žebříček priorit a naučte se některé povinnosti odložit. Úklid domácnosti nebo pracovní schůzky, která vás nikam neposunou, určitě počkají. Některé se navíc vůbec nemusí uskutečnit.

2) Respektujte svůj biorytmus

Mnohem efektivnější je pracovat intenzivně v době, kdy váš mozek je odpočatý a soustředěný. Vyhnete se totiž přebytečným přesčasům, které nikam nevedou. Raději si zorganizujte den tak, abyste většinu náročných úkolů dělali v době, kdy máte nejvíc energie a lépe se soustředíte.

3) Staňte se stratégem

Neustále se na vás obrací kolega s dotazy a zdržuje vás od práce? Porouchala se v práci tiskárna? Nic z toho neřešte. Nenechte se vtáhnout do zbytečných diskusí, a nehrňte se k opravě, pokud to nemáte v popisu práce. Strategicky zaujměte pozici - neumím a neslyším. Zkrátka si nevytvářejte další zbytečné úkoly a neztrácejte drahocenný čas. 

4) Plánujte si úkoly do bloků

Americký vědec Douglas Hofstadter razí názor, že věci ve skutečnosti trvají déle než si myslíme. Z toho vyplývá, že máme tendenci podceňovat dobu, kterou si pro splnění určitého úkolu vymezíme. Radí tedy si vše plánovat do několika hodinových bloků a mít svůj čas pevně pod kontrolou.

5) Prekrastinujte

Prokrastinaci, tedy chorobnému odkládání úkolů, se vyhněte prekrastinací. Neodkládejte povinnosti s tím, že se k nim později vrátíte, ale naopak se na jejich vypracování vrhněte hned. Budete mít dostatek času a úkoly splníte beze stresu, že nestíháte termíny. Zamezíte tak případným chybám, ale i zapomínání.

6) Věnujte se dobročinnosti

Spěcháte a bojujete s každou volnou minutou. Když už si ale volný čas dokážete vyšetřit, pak ho investujte tím nejlepším možným způsobem. The Guardian radí věnovat se dobročinnosti. Mnohé průzkumy totiž potvrdily, že dobrý pocit z toho, že jsme někomu nebo něčemu pomohly, nás bude motivovat k silnějším výkonům při jiných aktivitách.

7) Nesnažte se udělat víc, než je nutné

Máte pocit, že právě dnes vám jde práce od ruky a rozhodnete se třeba zatočit se stovkou nezodpovězených mailů? Nedělejte to. Právě tato produktivita vás bude do budoucna stát další práci navíc. Nakonec totiž budete nuceni reagovat na odpovědi, které jste odeslali. Reagujte tedy jen na ty zprávy, které jsou podstatné. 

8) Zpomalte a buďte trpěliví

Možná to zní paradoxně, ale rychlost vaší efektivitě a výkonnosti nepřidá. Pokud chcete zvládnout více úkolů a odcházet z práce včas a s čistou hlavou, zpomalte a hlavně buďte trpěliví. Naplánujte si krátké pauzy, které věnujte sami sobě. Ukvapenost vás totiž brzy dostane do stresu, který efektivitě v žádném případě nepřidá.

9) Vytvořte si seznam maximálně o pěti položkách

Kouč a autor knihy Produktivní lidé Mark Foster radí vytvořit si na každý den seznam pěti hlavních úkolů. Podle něj bychom měli počet položek důsledně dodržovat. A dokud je nesplníme, nic do seznamu nepřidávat. Možná tak sice riskujete, že na něco zapomenete, ale po pravdě: Jak často se vám podařilo zapomenout na něco skutečně významného?

10) Už nikdy neříkejte, že nemáte čas

Pokud si budete stále dokola opakovat, že nemáte čas, pak to skutečně stane. A ruku na srdce, když máte čas na to, říct, že ho nemáte, pak to s vaší zaneprázdněností nebude tak vážné.

reklama
reklama
reklama