reklama

Jak utíkáme z práce? Máme zaručené návody

Kdo by někdy nepotřeboval z čistě osobních důvodů odejít dříve z práce?

Foto: Profimedia.cz

Pokud chceme náhle opustit pracoviště, rozhodně je potřeba se omluvit, nebo lépe řečeno na něco vymluvit… Nejčastější „důvody" je možno rozdělit do několika skupin.

Nejfrekventovanější skupinu tvoří důvody reálné. Mohlo by se zdát, že jsou nejlepší, protože mají pevný základ v běžném životě a tím se zdají být objektivní. Mezi takové důvody patří na prvním místě návštěva lékaře, a to zvláště tam, kde se nevyžaduje potvrzení ze zdravotnického zařízení.

Menší nevýhodou této výmluvy je skutečnost, že častější udávání takového důvodu může zavdat domněnku naší zdravotní nezpůsobilosti  pro sjednaný druh práce. Výhoda výmluvy může spočívat i v tom, že vedoucí pracovník mnohdy nechce zasahovat do našeho soukromí, a proto se nebude příliš vyptávat.

Rodina si žádá pomoc

Další častou výmluvou z tohoto okruhu je  péče o potomky. „Syn (dcera) potřebují pomoc, stalo se jim to a to a musím zasáhnout…" Zde je nutné, vzhledem k věku potomka a jeho celkovému, v zaměstnání známému charakteru, volit ten nejvhodnější důvod zásahu. Podobně je tomu s naší údajně nutnou asistencí řemeslníkovi v bytě. Musíme si však dát pozor, abychom nehovořili o plynaři, když máme doma jenom elektřinu.

Kreativní výmluvy

Tento druh použijeme tehdy, když je většina reálných důvodů v minulém období už vyčerpána, anebo brání-li v jejich využití nějaké jiné skutečnosti. Tady si vypomůžeme například příběhem o sousedech, kteří si zabouchli byt a vzhledem k tomu, že čekají na chodbě s malým dítětem a řemeslník přijde až zadlouho, je proto třeba jim poskytnout azyl u nás doma, pochopení jistě vyvolá historka o nenadálém příjezdu tchýně, náhlé akci deratizátora v domě a podobně.

Poslední typ tvoří výmluvy absurdní. Spočívají v událostech velice nahodilých, málokdy se vyskytujících. Jde o požár v sousedním domě, prasklé potrubí či ohlášení policejní akce, která vyžaduje naši přítomnost v bytě atd.  Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o natolik nepravděpodobné záležitosti, že na ně vedoucí nenaletí, ale mnohdy je opak pravdou. Právě neuvěřitelnost důvodu mu totiž často dodává tu pravou a nefalšovanou chuť skutečnosti. Nicméně pozor - některé příliš bombastické výmysly by mohly být docela snadno ověřitelné. Proto radíme, abychom s absurditou nakládali opatrně a vkusně ji převáděli do pokud možno reálnější podoby!  

Závěrem je dobré podotknout, že ačkoli někdy podobnou výmluvu v zaměstnání použije každý z nás, nejvhodnější je pokusit se nic nevymýšlet a s vedoucím se domluvit. V době, kdy na nikoho jiná práce nečeká za každým rohem, by se také mohlo stát, že bychom z práce neutíkali, ale byli nuceni odejít.  


reklama
reklama
reklama