reklama

Šikana se netýká jen dětí: Jak si s ní poradit v dospělosti?

Mysleli jste si, že šikana končí na střední škole? Omyl, některým trapičům totiž jejich hloupý návyk zůstane. Braňte se.

Foto: Shutterstock

Už vám nebudou krást peníze na obědy nebo brát svačinu. I tak může dospělý šikanátor způsobit to, že budete chtít utéct plakat na toaletu. Osvojte si několik jednoduchých tipů, jak s tímhle nešvarem zatočit.

Na šikaně u dospělých je nepříjemné to, že na rozdíl od dětí umí své zlé chování maskovat. Jsou schopní být ale stejně krutí ve svém ponižování, vysmívání se, shazování. Přitom to budou vydávat za kritiku vaší práce (na to mají přece coby kolegové nebo nadřízení právo), humor nebo snahu pomoci.

Šikanátor využívá ale pozici moci nad svou obětí, velmi často se to děje ve vztahu šéf-zaměstnanec, kdy terč soustavného ponižování má strach přijít o místo.

Rozpoznejte, zda nejste šikanováni

Mezi nepřijatelné chování patří ignorování, kdy se s vámi kolega nebaví, neodpovídá na e-maily, neopětuje pozdrav. Dále, když si s vámi šéf domluví schůzku a dorazí na ni bez omluvy výrazně později. Mezi velmi rozšířený jev patří sabotování společných projektů, shazování viny a naopak nepřiznání vašich zásluh. V českém kontextu se ještě často setkáváme se sexuálními narážkami či jiným ponižováním žen (např. kolega muž se obrací na svou spolupracovnici, aby mu uvařila kávu, ačkoliv to není její práce, jen proto, že je žena).

Pochopte motivaci šikanátora

Opakujte si mantru, že to není o vás. Každý člověk, který má zapotřebí se chovat k druhým neuctivě, agresivně, přehlíživě či zlostně, je trestem sám pro sebe. Jeho problémy mu neumožňují být se sebou a druhými v harmonii. Uvědomte si, že neděláte nic špatně, šikanátor chce mít nad vámi moc a kontrolu, protože mu to chybí v jeho životě. Často je také motivací vašeho trapitele obyčejná závist.

Vyhýbejte se tomu, kdo vám otravuje život

Tahle strategie přijde vhod lidem, kteří nemají rádi přímou konfrontaci. Už nejste děti, kdy svému trýzniteli nemůžete uniknout, protože s vámi chodí do jedné třídy. Nemějte člověka, co vám ztrpčuje život, v přátelích na sociálních sítích. Není dobré, aby věděl, jak trávíte volný čas, ani s ním nezůstávejte o samotě.

Nejste oběť

Šikanátoři cítí, že jste slabí a zranitelní. Ve chvíli, kdy se jim postavíte, pochopí, že není radno si s vámi zahrávat. Jakmile dáte najevo, že zlá slova vás nezraní, hra skončila.

  • Jestli si z vás dělá někdo legraci, smějte se také.
  • Na ironické rádoby komplimenty odpovídejte: "Děkuji."
  • Na neslušné poznámky nebo jiné drzosti nereagujte.
  • V případě, že někdo upozorní na vaši chybu nebo nějaký životní renonc, odpovězte, že už vás to netrápí.

Konfrontujte ho, ale s klidem

Někdo, kdo vám ztrpčuje život, občas potřebuje být usazen na své místo. Jak toho docílit? Nikoliv agresí, ale konkrétními příklady. Můžete zkusit třeba tohle: "Všimla jsem si, že mě na poradě často zesměšňuješ. Čeho tím chceš dosáhnout?" Vyhněte se přehnaným emocím i zlosti, ačkoliv to ve vás může pěkně vřít.

reklama
reklama
reklama