reklama

Jak potěšit peněženku: Nekupujte věci, půjčujte si je

Varnou konvici, kočku nebo pohovku chceme mít doma nejlépe pořád. Jsou ale věci, které potřebujete jen občas. A za ty není nutné utrácet.

Foto: iStock

Něco vyvrtat či přebrousit je ve většině domácností nutné maximálně dvakrát do roka. Zdaleka se tedy nevyplatí kupovat vrtačku či brusku. Řešením je půjčování.

Využijte dobré vztahy s blízkými či se sousedy a občas je o nějakou věc požádejte. Pokud jim oplatíte stejnou mincí, obě straně nejen ušetří, ale také se sblížíte. Ale i půjčování má svá pravidla.

Půjčování může posílit vztahy s blízkými

Knihy, auta, nářadí, to vše si můžete mezi sebou půjčovat, a příjemně tak ušetřit za nákup nových věcí. Aby se očekávání neproměnilo ve zklamání, domluvte si podmínky. "Vyhněte se konfliktům. Předem si své představy ujasněte - na jak dlouho si věci můžete půjčit, jak se k nim chovat, a co za to. Neuškodí ani pořádně si sekačku nebo mixér prohlédnout a malinko upozornit na případné nedostatky - určitě se nechcete hádat, jestli jste kousek plastu uštípli vy, nebo už to tak na začátku bylo," radí Jan Holoch, ombudsman klientů společnosti Home Credit.

Pravidla dodržujte

Vracet včas, v pořádku a přesně podle dohody. To je svatá trojice pravidel veškerého půjčování. Vždy mějte na paměti, že věc nepatří vám a chovejte se k ní ještě lépe než ke své vlastní. Pokud už se stane nehoda a půjčenou knihu polijete kávou, postavte se k situaci čelem. Problém čestně přiznejte a dohodněte se sousedkou či bratrancem na řešení. Můžete koupit novou věc, uhradit část hodnoty, nebo se odškodnit nějakým dárkem či protislužbou. Máloco zklame vaše blízké víc, než když vám s důvěrou svěří svůj majetek a vy se nemáte k tomu, abyste upřímně přiznali, že jste něco ulomili nebo ztratili. 

Co za to?

Není dobré, abyste své blízké zneužívali. Zamyslete se proto nad odměnou. Podle průzkumu Home Creditu se za pomoc revanšuje polovina lidí. Jak taková oplátka za půjčení může vypadat? Od oblíbené bábovky přes láhev vína až po něco kreativnějšího. Půjčil vám bratranec auto na dovolenou do Holandska? Určitě ho potěší, když mu kromě zaplacení výdajů na benzín přivezete kolekci sýrů a cibulky tulipánů. Odměnou nemusí být jen fyzický dárek, ale klidně nějaká protislužba. 

Vyšší level půjčování

Existuje i způsob, jak se podělit o náklady na věci, které jsou drahé, a zároveň je člověk potřebuje relativně často. Máte na chalupě dobré vztahy se sousedem? Můžete si motorovou pilu nebo třeba sekačku pořídit společně. V pátek odpoledne bude sekat on, v sobotu dopoledne zase vy. "Takové sdílení se hodí třeba právě pro nářadí, někteří lidé tak řeší dokonce i nákup auta. Může to být velmi efektivní, ale zároveň je takové užívání založené na vzájemné důvěře. Radím tedy na začátku dobře a výslovně stanovit pravidla, jak se se společně pořízenou věcí bude zacházet. Předejdete tak nedorozuměním a mrzutostem," dodává Holoch.

reklama
reklama
reklama