reklama

Ženy o umělém oplodnění neříkají nadřízeným. Bojí se, že je vyhodí z práce

Téměř třetina žen, které podstupují umělé oplodnění, tají léčbu před svými zaměstnavateli. Obávají se, že přijdou o práci, jak ukazují výsledky nového výzkumu. Kvůli léčbě neplodnosti se také cítí být diskriminovány svými nadřízenými. 

Nedostatečná podpora umělého oplodnění na pracovišti poškozuje kariéru žen.
Nedostatečná podpora umělého oplodnění na pracovišti poškozuje kariéru žen. | Foto: Shutterstock

Více než 50 tisíc žen ve Velké Británii ročně podstupuje umělé oplodnění, což je téměř dvojnásobný nárůst od roku 2000. Podle nového výzkumu britské ženy, které během procesu asistované reprodukce pokračují ve své práci, prožívají náročné období. Jedna z pěti respondentek uvedla, že je velmi obtížné léčbu a práci vybalancovat. Studii si nechala vypracovat pojišťovna Zurich UK. 

Pro 19 procent žen bylo nejsložitější zažádat o dovolenou na lékařské schůzky, pro každou osmou ženu čerpat volno z důvodu potratu. Každá sedmá respondentka navíc uvedla, že se cítí být svým nadřízeným diskriminovaná. 

V návaznosti na výzkum odborníci na lidské zdroje varují, že nedostatečná podpora umělého oplodnění na pracovišti poškozuje kariéru žen. Pojišťovna Zurich UK zjistila, že více než jedna z deseti žen usilujících o umělé početí opustila své zaměstnání kvůli nedostatečné podpoře od svého zaměstnavatele. Téměř jedna ze sedmi zaměstnankyň pak byla nucena zkrátit svou pracovní dobu.

"Léčba neplodnosti může být emocionálně a fyzicky stresující. Délka jejího procesu může znamenat, že ženy musí podstupovat nepříjemné rozhovory, nebo dokonce diskriminaci mnohem dříve než ty, které otěhotní přirozeně," vysvětlil Steve Collinson, HR ředitel Zurich UK ve Velké Británii, pro portál Stylist.

Dovolená určená k asistované reprodukci

"Zakotvení dovolené pro léčbu neplodnosti jako práva pro všechny ženy nevyřeší celý problém, ale je to obrovský krok k zajištění toho, aby měl zaměstnavatel pro umělé oplodnění větší pochopení a přistupoval k němu citlivěji," dodal. 

Ve spolupráci s britskou organizací Fertility Matters at Work, v překladu Na plodnosti v práci záleží, vyzývá Zurich UK britskou vládu, aby dovolenou pro léčbu neplodnosti uznala v systému stejně jako jiné dovolené týkající se těhotenství a zdravotních obtíží. 

Mohlo by vás zajímat: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti, říká ilustrátorka Monika Baudišová

Lidé si neumí představit, jak bolestivé a frustrující může být umělé oplodnění. Je to chladný a laboratorní proces, líčí Martina Baudišová. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama