reklama

Jak poznáte extroverta: Plusy a minusy povahy lidí, kteří patří k miláčkům okolí

Většinu času se dokážete bavit s kýmkoliv, mezi lidmi jste oblíbení. Ale pak přichází momenty, kdy toužíte po úplné samotě.

Foto: iStock

Jak poznáte, že jste extrovert? Být ve společnosti je pro vás nabíjející, mohlo by být úplně to nejstručnější vysvětlení. Podněty k inspiraci čerpáte ze svého okolí, povzbuzuje vás sdílet své myšlenky a pozorovat ostatní.

Ostatní považují extroverty za lvy salonů, kteří "rozjedou" každou party. Někdy ale i rození baviči potřebují po příchodu na večírek čas, kdy si utřídí vlastní pocity, takže to znamená, že se nezapojí do rozhovoru hned. Přátelé ale takovou situaci nepřečtou správně a budou se domnívat, že se něco muselo přihodit.

Neexistuje člověk, který by byl za každých okolností povídavý a naladěný směrem k ostatním. Někdy i ten nejspolečenštější člověk zatouží po samotě uprostřed oslavy, a je to tak úplně v pořádku.

Samota není kamarád

Extroverti obvykle těžce nesou, když mají být o samotě. Vadí jim, když se ocitají delší dobu jen se sebou, být bez partnera déle než pár měsíců je pro ně nemožné. Pokud znáte osobnosti, které nemají protějšek několik let, pravděpodobně se nebudou řadit do skupiny extrovertů. 

Extroverti potřebují někoho, s kým si budou povídat, dají společně oběd, s kým budou sdílet své myšlenky. Pokud extrovert kontaktuje třeba deset přátel a nikdo z nich nemá čas se potkat, cítí se mizerně.

Nejdřív dělá, potom myslí

Někdy je pro extroverty snadnější něco vykonat, a až poté o celé záležitosti přemýšlet. Občas takové jednání přináší nedorozumění, zklamání a rozhořčení nad nevyžádanou iniciativou.

V kariéře chtějí být součástí týmu, přítomnost jiných je pro ně zásadní. Na pracovišti potřebují diskutovat, ptát se, zkrátka mít možnost mluvit.

Rádi mluví o svých pocitech a napodobují své okolí

Sdílení je oblíbená činnost extrovertů. Nestydí se hovořit o svém prožívání, někdy jedno s kým. Délka takového hovoru, kdy extrovert najde svou vrbu, může trvat hodiny. Když protějšek už chce konverzaci ukončit, náznaky nestačí, extrovert si jich nevšimne, mluví a mluví. Často také dělá paralely mezi svými problémy a problémy ostatních, takovým způsobem se snaží pomoct. Také často adaptují vtipy, slovní obraty, a dokonce i gesta jiných lidí. Stačí, aby se jim líbila. Okolí pak extroverty považuje za afektované či neupřímné, ale tato "nápodoba" je součástí jejich typu povahy.

reklama
reklama
reklama