reklama

7 důkazů, že ve vašem zaměstnání vládne dusná atmosféra a šikana

Když mluvíme o šikaně, představujeme si hlavně školu a teenagery. Ale i dospělí dokážou trýznit své oběti v kolektivu. Možná proto, že agrese se děje bez ohledu na vzdělání nebo věk.

Foto: iStock

Pokud jste obětí šikany na pracovišti, psychologové doporučují, abyste se neuzavírali do sebe, ale hledali spojence, vše si podrobně dokumentovali a řekli si o pomoc (ať už psychoterapeutovi, nebo incident nahlásili nadřízeným). Jak ale poznáte, že nepříjemná atmosféra v práci už přesáhla všechny meze a musíte začít jednat?

Kolegové si libují v "drsných" vtipech

Jednou z nejrozšířenějších forem bullyingu a šikany je "humor", u kterého se baví ale jen jedna strana. Jsou to vtipy, které mají za cíl druhého ponížit a narušit jeho osobní hranici. Pokud se ohradíte, nemáte prý dostatečný smysl pro humor. Vtip ale přestává být neškodnou zábavou v okamžiku, kdy dotyčného trápí a ponižuje. Pokud požádáte kolegu/kolegyni, aby toho nechali, a oni odmítají, je to šikana. Samozřejmě, někdo může udělat nešťastný vtip a nemyslet to zle, ale bullying nastává ve chvíli, kdy se podobný "zlý humor" praktikuje pravidelně.

Jste terčem pomluv

Drby v kolektivu se objevují častěji, než si dokážeme připustit. Zhruba 60 % až 90 % rozhovorů mezi kolegy se týká informací o někom, kdo mezi nimi není. Někdy se ale nejedná o neškodné klevetění, nýbrž o nástroj manipulace a ponižování. Není důvod, proč by váš osobní život měl být například jako pod mikroskopem u lidí, se kterými pracujete.

Zničující kritika

Už déle se tvrdí, že negativní zpětná vazba nedokáže vybudovat nic dobrého. Naopak, pokud jste příliš kritičtí (nebo někdo k vám), často vznikne frustrace a nechuť problémy zlepšit. Samozřejmě, v profesním životě se setkáváme s negativními názory, ale měly by být konstruktivní. Nikdo nemá právo na vás křičet, ponižovat vás či urážet. Pracoviště není místo, kde vypouštět přebytečnou agresi.

Neustálý stres

Prožíváme ho všichni, ale někdy je úplně zbytečný. Pociťujete tíseň, beznaděj či úzkost z pouhé myšlenky, že jdete do práce? Pak se zamyslete nad vztahy, které máte v práci. Možná se stresem v zaměstnání trápíte tak, že nemůžete v noci spát, myslíte na nepříjemné kolegy či nadřízené i ve chvílích volna a nedokážete odpočívat.

Jste vyloučeni z kolektivu

Šikana se projevuje v zaměstnání také tím, že vás izolují. Jako ve škole, akorát už jste dospělí. Kolegové se s vámi nebaví, nezvou vás na oběd, neodpovídají vám, když se jich na něco zeptáte. Taková situace je pro lidskou psychiku velmi nepohodlná a neměli byste ji rozhodně přecházet.

Vaše stížnosti nikdo nebere vážně

Nejčastější rada, jak zatočit se šikanou na pracovišti, zní "stěžujte si vedení". Ale co dělat, když na to nikdo nereaguje? Šéf vám totiž může říct, ať si poradíte sami, nebo sice uzná, že se vám děje bezpráví, ale nehodlá nijak zakročit. Bohužel v takovém případě nemáte moc na výběr a měli byste se poohlédnout po místě, kde vládne zdravější klima.

Házení klacků pod nohy

Pokud vám někdo zatajuje informace, které jsou k vykonání vašeho úkolu nezbytné, nebo naopak zadává naprosto nesmyslné úkony, není to náhoda. Takový člověk se vám snaží pobyt v práci co nejvíce ztrpčit. Situace je to žalostná, stresující, ale je jen na vás, jak se k ní postavíte. Sami si vybíráme, zda v ní chceme zůstat.



 

reklama
reklama
reklama