reklama

5 způsobů, jak přesvědčit lidi, aby dělali, co chcete

Každý den musíme někoho o něčem přesvědčovat, ale většinou používáme naprosto neefektivní taktiku.

Foto: Thinkstock

Každý z nás se občas dostane do pozice, kdy potřebuje přesvědčit druhého, aby přijal jeho názor. Ať už je to s kolegy v práci, doma s partnerem či dětmi, s přáteli, nebo třeba na poště či podobném úřadě.

Dá se říct, že víceméně každý den musíme někoho o něčem přesvědčovat. Přesto k tomu spousta lidí používá techniky, které jsou naprosto neefektivní. Přikazujeme, přemlouváme, debatujeme. Jenže tahle cesta nikam nevede, naopak tím druhého často jen otrávíte.

Existují daleko účinnější způsoby, kterými dosáhnete svého. Obecně jde o to, že se nesmíte snažit někomu za každou cenu prodat to, co si myslíte. Vy potřebujete druhého přesvědčit. Donutit ho, aby nejen přistoupil na vaši hru, ale aby tomu, co říkáte, uvěřil a začal to říkat také.

Jak toho dosáhnout? Zkuste to pomocí těchto pěti kroků:

1) Řekněte celý příběh

Pokud vám to v práci umožňuje vaše pozice, samozřejmě můžete komukoli cokoli rozkázat, a je-li to váš podřízený, zřejmě poslechne. Jestli si ale chcete získat jeho respekt a třeba dosáhnout toho, že lidé budou dělat to, co chcete, abyste jim to vůbec museli říkat, nebo dokonce nakazovat, musíte na to jít jinak.

Vyložte dané osobě, proč ji žádáte právě o tuhle věc. Zmiňte celý příběh, všechny detaily, buďte upřímní. Lidé chtějí vědět, proč mají dělat to či ono, a když jim to řeknete, hned se k tomu budou stavět ochotněji.

Tahle taktika zdaleka nefunguje jen ve vztahu šéf - podřízený, ale i kdekoli jinde. Když se vám například porouchá auto, a v servisu vám řeknou, že na něj budou mít čas až pozítří, místo toho, abyste naštvaně vybuchli, zkuste tenhle trik.

Vyličte mechanikům, proč tak nutně potřebujete mít auto opravené, co všechno vás čeká, co všechno se stane, pokud auto mít nebudete, připomeňte, jak hloupě se vám to stalo… Dost možná to pomůže.

2) Buďte trpěliví

Tenhle krok tak snadný nebudete. Abyste dosáhli svého, musíte se totiž nejprve naučit trpělivosti. Berte to tak, že některé věci stojí za to, abyste si na ně počkali, a nevzdávejte se.

Důležité je samozřejmě vytvořit si plán B na dobu, než přijde správný čas, ale pak do toho šlápněte.

Opravdový benefit tohoto bodu však tkví právě v tom, že se naučíte být trpěliví. Stane se z vás klidný a spokojený člověk, který nikoho včetně sebe nestresuje. Což je přesně člověk, se kterým lidé rádi spolupracují a rádi si vyslechnou jeho názory, kterým se pak ještě navíc nebudou bránit.

3) Budujte vztah

Tohle možná bude vyžadovat, abyste začali úplně jinak přemýšlet. Odteď se zkuste na svět dívat očima někoho, komu jde především o dobré vztahy. A to nejen doma, ale i v práci.

Pokud jste se doteď snažili pro svého klienta dělat maximum proto, že vám ročně platí slušné peníze, nebo proto, aby podepsal výhodnou smlouvu, zkuste se na to nyní dívat jinak.

Čtěte také: Neumíte se rozhodovat? Víme, jak se to naučit

Uvědomte si, že to, že vám klient platí, závisí na vašich dobrých vztazích. Kdybyste ho něčím štvali, asi půjde za někým jiným. A takhle by to mělo být se vším. Stejně byste měli nahlížet na vztahy s podřízenými, přibuznými i přáteli.

Když totiž s někým máte dobrý vztah, je mnohem jednodušší ho o čemkoli přesvědčit. Na druhou stranu je-li vaše fungování založeno třeba jen na penězích, tahle přidaná hodnota mizí.

4) Nepřemlouvejte

Přemlouvání je známkou zoufalství. Se zoufalými lidmi nikdo nechce nic mít, a nikdo je nechce ani poslouchat, natož aby se snad někdo přidal na jejich stranu. Proto se nikdy nesnižte k tomu, abyste někohou přemlouvali, nebo snad dokonce žebrali.

Mnohem lepší výsledky budete mít, pokud budete jednoduše milí, příjemní, pokorní a přátelští. Takoví lidé většinou vždycky dosáhnou svého.

5) Vnímejte kontext

Nejlepším způsobem, jak získat to, co chcete, je vidět život jako maraton, nikoli jako sprint. Přece většinou to, co chceme, čeho toužíme dosáhnout, vždycky vede k nějakému naplnění. Pokud toho dosáhneme, máme se cítit spokojení a v duši mít klid a mír, který pak navíc můžete šířit i všude kolem sebe.

Myslete na to při všem, co děláte. Pokud si například chcete koupit auto za nějakou výhodnější cenu, vážně se budete cítit skvěle, když si slevu vyhádáte a budete na prodávajícího nepříjemní?

Vy si tím možná den zkazit nenecháte, ale jemu ho zkazíte určitě. Je pravda, že prodavače aut už možná nikdy nepotkáte, ale pokud se stejně budete chovat i k lidem, které vídáte každý den a jste s nimi v denním kontaktu, nikdo s vámi dobrovolně spolupracovat nebude. Natož aby vám snad pomáhal.

Proto na každou jednu věc zkuste myslet v hlubším kontextu a snažte se promyslet důsledky toho, jak se k lidem chováte a jakým způsobem vlastně dosahujete svého.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Díky práci z domova jsou lidé šťastnější i výkonnější

Ráno dělá den: 9 způsobů, jak se naučit vstávat lépe

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla

reklama
reklama
reklama