reklama

Jak vybrat autosedačku pro batolata a větší děti

Když dítě oslaví první rok, většina rodičů se začne poohlížet po nové autosedačce. Na trhu najdou autosedačky několika variant od 9 měsíců do přibližně 3,5 let, ale taky takové ve kterých mohou děti vozit od devíti měsíců až do 12 let. Jak by tedy kvalitní a bezpečná autosedačka pro batolata a větší děti měla vypadat?

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Baby Direkt

Kdy odložit vajíčko
Odborníci se shodují, že mnoho rodičů odkládá vajíčko příliš brzy. "Ukazatelem pro výměnu autosedačky za větší nejsou přečuhující nohy, ale poloha hlavy. Ta nesmí přesahovat hlavovou opěrku. Ramínka musí být pod hlavovou opěrkou, neměla by se jí dotýkat," popsal základní ukazatele expert na autosedačky Petr Horáček z firmy Baby Direkt, která je výhradním distributorem autosedaček Britax Römer pro Českou a Slovenskou republiku.

Přestože na trhu najdeme velké množství autosedaček, které děti mohou využívat od 9 měsíců až do 12 let, odborníci doporučují vybírat spíš takové autosedačky, které nemají tak velké věkové rozpětí. Ty rostoucí se nikdy nemohou tak dokonale přizpůsobit aktuálním potřebám dítěte jako ty s menším věkovým rozpětím.

Autosedačky 9 měsíců až 4 roky
Pro děti je nejbezpečnější jezdit co nejdéle proti směru jízdu, při nárazu je mnohem lépe chráněna krční páteř, podívejte se proto pro autosedačkách, které lze až do čtyř let umístit protisměru jízdy.

Mezi nejbezpečnější autosedačky této kategorie patří podle nezávislých bezpečnostních testů ADAC například Britax Römer Dualfix M isize. "Mezi její výhody patří, že se dá otáčet o 360°. To rodiče ocení především při usazování dítěte. Sedačku si jednoduše otočí ke dveřím, mají lepší přehled, zda jsou pásy dobře vedené a utažené," uvedl výhody Horáček.

Zapomeňte na podsedák
Ve chvíli, kdy dítě vyroste z autosedačky pro batolata, rodiče často zvažují pořízení pouze podsedáku. "Podsedák z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme. Děti v něm nejsou dostatečně chráněné proti čelnímu, ale hlavně proti bočnímu nárazu," vysvětlil odborník z firmy Britax Römer.

Rodiče by si měli uvědomit, že dítě během období, kdy bude tuto autosedačku používat, vyroste. Měli by proto sáhnout po modelech, které mají možnost polohování hlavové opěrky do více poloh. Důležité je také zaměřit se na ochranné prvky. "Autosedačka by měla mít systém Secure Guard, díky kterému je bezpečnostní pás veden přes břicho ve správné výšce, a to nad pánevní kostí dítěte. Důležitá je ochrana proti bočnímu nárazu. Kromě hlubokých bočnic ji zajistí například systém Sict," popsal Horáček.

Všechny tyto body splňuje nejnovější model Britax Römer Kidfix III M, který letos zvítězil v prestižních bezpečnostních testech ADAC v kategorii autosedaček 15 až 36 kilogramů. Tato autosedačka získala nejlepší známku za bezpečnost v historii testování ADAC. Kromě výše uvedených bezpečnostních prvků je Kidfix III M velmi pohodlná, a to díky prodlouženému sedacímu prostoru. Tvarování do písmene V zajistí dostatek prostoru i velkým dětem.

Vybírejte pozorně
Předtím, než rodiče pořídí vybraný model autosedačky, doporučujeme jim zajít do autorizované prodejny dané značky. "Proškolený personál vám ukáže, jak autosedačku správně instalovat a jak správně používat všechny bezpečnostní prvky, jedině tak budou mít jistotu, že je jejich dítě v bezpečí. Navíc je dobré vyzkoušet, že daný model lze umístit do vašeho typu auta," poradil na závěr Horáček.



reklama
reklama
reklama