reklama

Jak se utrácí při předávání vlády

Praha - Podle ekonomů, kteří se zabývají státním rozpočtem, není možné jednozančně určit, jak by se při schvalování jednotlivých výdajů měla chovat odstupující vláda

Přesto je ve střídání českých vlád možné vysledovat řadu rozdílů ve "střídmosti" posledních rozhodnutí.

Václav Klaus předává vládu Josefu Tošovskému

Klaus po kauze "Sarajevo na podzim roku 1997 oznamuje 30. listopadu demisi. Nová vláda začíná pracovat 2. ledna 1998

Schůze vlády 10 dní před podáním demise (19. listopadu 1997)

  • Vláda schválila návrh na zahájení prodeje zbývajících majetkových účastí státu v Komerční bance, ČSOB a České spořitelně.

Schůze vlády 10 dní po podání demise (10. prosince 1997)

  • Ministři odsouhlasili celostátní programy na podporu podnikání Kredit, Trh, Special a Záruka. Celkové prostředky na podporu malého a středního podnikání pro rok 1998 tak činí 825 miliónů korun.

 

Josef Tošovský předává vládu Miloši Zemanovi

Paramentní volby se uskutečnily 19. a 20. června, nová vláda začala pracovat 22. července 1998. Tošovského kabinet nebyl politický, ale úřednický, a zemi řídil pouze půl roku od 2. ledna 1998.

Schůze vlády 10 dní před volbami (10. června 1998)

  • Vláda dnes chválila rámec státní podpory výzkumu a vývoje. Ministři současně odmítli stanovit výši státního příspěvku na vědu a výzkum pro příští rok s tím, že to je plně v kompetenci příští vlády. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Jan Sokol. původně navrhoval vládě, aby při přípravě státního rozpočtu na rok 1999 zvýšila částku v kapitole Státní podpora výzkumu a vývoje o 2,4 miliardy korun. "Vláda odmítla předepisovat příští vládě jak má udělat rozpočet, ale shodli jsme se na tom, že jí doporučíme, aby prioritou byl nadresortní přístup k vědě a výzkumu," řekl Sokol.

Schůze vlády 2 dny před volbami (17. června 1998)

  • Ministři se shodli. že stát by měl přispívat ročně na rozvoj dopravní infrastruktury minimálně 1,2 až 1,5 procenta hrubého domácího produktu, což je zároveň doporučení Evropské unie. Tento údaj je však pro příští vládu, která vzejde z předčasných voleb, pouze doporučující.
  • Stejně zdrženlivě se vláda domluvila na  biolihu. Odsouhlasila jeho další produkci, ale nerozhodla, jakou částkou bude tato produkce podpořena ze státního rozpočtu.

Schůze vlády dva týdny po volbách (1. července 1998)

  • Vláda schválila investiční výhody pro Hayes Lemmerz a AEG. Oběma společnostem bylo umožněno posečkat se zaplacením daně z příjmu právnických osob. Každá další společnost, která splní podmínky vlády odsouhlasené v dubnu, dostane stejné zvýhodnění, uvedli ministři.

 

Miloš Zeman předává vládu Vladimíru Špidlovi

Paramentní volby se uskutečnily 14. a 15. června 2002, nová vláda začala úřadovat 15. července 2002

Schůze vlády 10 dní před volbami (5. června 2002)

  • Vláda schválila smlouvu s izraelskou společností Housing&Construction o výstavbě dálnice D47. Základní cena stavebních prací byla odhadnuta na 28 miliard korun. "Celkem by stát měl formou šedého mýta ode dneška do 30 let zaplatit 125 miliard korun. Tato suma obsahuje cenu stavby, zisk projektové společnosti a krytí jejích nákladů, úrokové náklady, údržbu po dobu 25 let," uvedl tehdejší ministr dopravy Jaromír Schling.

Schůze vlády 2 dny před volbami (12. června 2002)

  • Vláda schválila vyšší podporu vývozu mléčných výrobků. Pro rok 2002 počítal fond s vyplacením 1,605 miliardy korun, příští rok měla tato částka zvýšit o 80 miliónů.
  • Kabinet také uvolnil 20 miliónů korun na dům národnostních menšin v Praze a osm miliónů korun na romské centrum v Karviné.

Schůze vlády dva týdny po volbách (26. června 2002)

  • Vláda schválila dalších 12 projektů českých podniků na obnovu Balkánu za téměř 124 miliónů.

Poslední schůze odstupující vlády (11. července 2002)

  • Vláda na svém posledním zasedání schválila personální složení nejvyšších orgánů zakládané akciové společnosti České dráhy. Odborového sdružení železničářů toto rozhodnutí kritizovalo.

Štafeta premiérů ČSSD v letech 2004 až 2006

Od léta 2004 si navíc sociálnědemokratičtí premiéři předávali vládu hned dvakrát bez toho, aby se konaly volby a měnil celý kabinet.

Vladimír Špidla předává vládu Stanislavu Grossovi

ČSSD neuspěla v červnu 2004 ve volbách do europarlamentu a sociální demokraté přiměli Špidlu k rezignaci na vedení strany i premiérskou funkci. Vláda Stanislava Grosse začala úřadovat 4. srpna 2004

Schůze vlády měsíc před výměnou premiérů (7. července 2004)

  • Dosluhující vláda schválila zákon, podle kterého by kraje měly v budoucnu dostávat z daní podstatně větší podíl než dosud, místo tří procent zhruba 15 procent.

 

Stanislav Gross  předává vládu Jiřímu Paroubkovi

Gross nedokázal věrohodně vysvětlit, za jaké peníze si pořídil nadstandardní byt v Praze a byl přinucen předat v dubnu 2005 řízení vlády Jiřímu Paroubkovi. Kabinet Jiřího Paroubka začal pracovat 25. dubna 2005.

Schůze vlády tři týdny před střídáním premiérů (6. dubna 2005)

  • Vláda schválila prodej podílu v Telecomu Telefónice za 82,6 miliardy korun. Při posledním pokusu o privatizaci v roce 2002 nabízelo konsorcium TDC a Deutsche Bank 55 miliard korun.

reklama
reklama
reklama