reklama

Jak se trestá zneužití dat v cizině?

Praha - Zneužívat interní informace při svém obchodování se ve světě nevyplácí. Ve Spojených státech hrozí za tak zvaný insider trading až odnětí svobody nebo vysoké pokuty, které případný zisk z takové transakce smažou.

Své o tom ví například guru životního stylu amerických žen v domácnosti Martha Stewartová. Soud ji z nekalých obchodů usvědčil a podnikatelka, která patří mezi nejbohatší lidi světa, šla na pět měsíců za mříže. Dalších pět měsíců si "odkroutila" v domácím vězení.

Střet zájmů a přístup k interním informacím se spolu s účetními machinacemi proplétají také nyní žhavou kauzou Enron. Včera začal výběr poroty v líčení s šéfy zkrachovalého energetického gigantu. Kenneth Lay i Jeffrey Skilling jsou kromě toho, že věděli o "nesrovnalostech" v účetnictví, podezřelí pro pozoruhodné prodeje akcií. Měli prodávat těsně před tím, než firma ohlásila krach.

Ani korunní svědek obžaloby, bývalý finanční ředitel Andrew Fastow, není bez poskvrny. Přeléváním mnohamilionových částek mezi Enronem a svými firmami LMJ I a LMJ II, kryl na povel Laye a Skillinga díry v účetnictví ve své době sedmé největší korporace v Americe. Fastow si za své svědectví vyjednal ale s prokuraturou nižší trest, konkrétně deset let odnětí svobody.

Americká komise pro cenné papíry SEC dokonce motivuje k odhalování podobných podvodů. Ten, kdo na podezřelou transakci upozorní, dostane až desetinu udělené pokuty.

Evropa postihuje "insider obchody" také. Státy Evropské unie k tomu navíc zavazuje směrnice o zneužívání trhu. Manažeři podle ní musí hlásit obchody s akciemi vlastní firmy do pěti dní od uskutečnění.

Výše transakce se ale liší v jednotlivých státech. Ve Velké Británii, Lucembursku či Švédsku chtějí regulátoři vědět o jakémkoliv pohybu, který manažer provádí a mohl by ovlivnit akcie či fungování firmy. Německému úřadu stačí vše od výše pěti tisíc eur. Švýcarsko, které stojí mimo evropský klub, má pravidla ještě volnější limitní částkou je sto tisíc franků.

Nejtvrdší postihy pak mají Irsko a Velká Británie. V Irsku hrozí manažerům za "obyčejné" machinace s akciemi pokuta ve výši 2,5 milionu eur, za tunelování je to už odnětí svobody v řádu několika let. Spojené království vězením trestá již nedovolený prodej akcií, a to až dvěma roky za mřížemi.

reklama
reklama
reklama