reklama

Opřeli se o lopaty a začali mě sledovat. Očumování není kompliment, ale obtěžování

S teplejším počasím přichází odhalování těl, chození do parků a na koupaliště. A právě v létě ženy zažívají zvýšenou míru pouličního obtěžování, tzv. catcallingu. Veronika Šimková z organizace Beat Sexism upozorňuje, že ženy musí být neustále ve střehu a zažívají psychické nepohodlí. Vysvětluje základní argumentační fauly, proč takové chování není správné a rozhodně se nejedná o kompliment.

Obtěžování na ulici je forma sexuálního obtěžování. Prohlédnout grafiku
Obtěžování na ulici je forma sexuálního obtěžování. | Foto: iStock

"Všimla jsem si jich už z dálky - opřeli se o lopaty a začali mě sledovat. Stálo tam tak pět dělníků, kteří v naší ulici opravovali vodovodní potrubí. Někteří z nich pohvizdovali, jiní nechutně mlaskali. Ze svého bytu jsem musela pokaždé projít kolem nich, a už když jsem měla otevírat hlavní dveře našeho domu, svíral se mi žaludek, co to zase dneska bude," popsala sedmatřicetiletá Dominika případ pouličního obtěžování, který jsme publikovali na Aktuálně.cz.

Podobnou zkušenost, kvůli které zanevřela na boty na podpatku, popsala zase jednatřicetiletá Tereza. Na ulici na ni pokřikovala skupinka mužů na pražských Maninách, že "má hezké nohy". "Ihned mi v hlavě sepnula myšlenka, že na sebe výběrem obuvi zbytečně upozorňuji," uvedla.

Ženy se neoblékají primárně pro muže 

Dotírání na ulici je forma sexuálního obtěžování. "Spočívá v nevyžádaných komentářích se sexuálním podtextem, provokativních gestech, troubení, hvízdání, obnažování, osahávání a stalkingu na veřejných místech, jako jsou ulice, obchodní centra nebo veřejná doprava. Takzvaným catcallingem se poté rozumí forma pouličního obtěžování, kdy muž hvízdá, pokřikuje či se jinak nevhodně snaží upoutat pozornost ženy," vysvětluje Veronika Šimková z neziskové organizace Beat Sexism. 

Upozorňuje, že ženy si kvůli takovému chování musí vybírat, kam půjdou, kudy půjdou a jak se oblečou. "Například jestli si raději nevzít pod sukni kraťasy, protože by nám někdo mohl oplzle koukat mezi nohy v MHD nebo by se i mohl snažit skrytě si natočit naše genitálie," říká a zdůrazňuje, že ve společnosti stále přetrvává spousta mýtů a argumentačních faulů, kterými se tzv. catcalling ospravedlňuje. 

"Je rozdíl mezi uctivým komplimentem a oplzlým chováním a je rozdíl mezi letmým pohledem a agresivním zíráním. Ženy se navíc neoblékají primárně pro muže, aby se jim líbily, ale aby se líbily sobě," říká Šimková. Plavky ani sexy odhalenější oblečení podle ní nejsou pozvánkou pro sexuální narážky. 

Podívejte se do galerie na argumenty a vysvětlení, proč catcalling není v pořádku. 

reklama
reklama