reklama

Hřib kovář

Boletus luridiformis, dříve Boletus erythropus
Hřib kovář je atraktivní jedlou houbou z čeledi hřibovitých. Bývá nazýván také hřib rudonohý, hřib rudotřeňový, modrák kovář nebo jen modrák, protože na řezu typicky modrá. Je zástupcem modrajících hřibů, mj. spolu s hřibem kolodějem, se kterým bývá ve starších zdrojích zaměňován.
Lidově se označuje jako červený hřib, máčkový hřib, zaječí hříbek, sivák, cikán, luháč, počeček, mračínko, máčňák, oheňák, hněvuš apod.

Vzhled houby

Hřib kovář má polokulovitý, později nízce klenutý nebo ploše polštářovitý klobouk o průměru od 5 do 20 cm. Je nápadný zajímavým zbarvením v odstínech červené, oranžové, hnědé až olivové barvy. V mládí je jemně plstnatý se sametovým vzhledem, později je lysý. Může být hrbolkatě nerovný. Na samém okraji klobouku je patrná slabá okrová linka.
Rourky kováře jsou žlutozelené, na řezu ihned modrají. Drobné póry jsou v mládí žluté, později karmínově červené, příp. oranžové až hnědé. Výtrusy jsou olivově žluté.
Třeň má v mládí soudkovitý, posléze kyjovitý až válcovitý tvar, je vysoký od 6 do 150 cm. Dolní polovina třeně je výrazně širší, zbarvená do olivově hnědé. Směrem vzhůru třeň žloutne. Žlutý podklad hustě zdobí tmavě červené plstnaté tečkování až šupinky. Houba je však bez síťky. Otlačená místa třeně tmavnou.
Dužina houby je tuhá, žlutá, na vzduchu intenzivně modrá, později nabývá šedozelených tónů.

Možné záměny

Hřib kovář lze snadno zaměnit za hřiba koloděje, houbaři je často ani nerozlišují, oba jsou jedlé a mají obdobnou chuť. Na rozdíl od kováře je třeň koloděje kryta síťkou.
Vzhledem kováře připomíná také nejedlý hřib kříšť. Oproti jedlému hřibu je světlejší, klobouk má zpravidla šedobílý, ústí rourek citronově žluté a třeň má červenou síťku. Dužina kříště je bílá až žlutá, nápadně hořká. Nezkušení houbaři si mohou kováře splést i s hřibem satanem.
Obdobně jako hřib kovář vypadá také vzácný hřib kavkazský. K vzácným barevným druhům patří i teplomilné hřiby Dupainův nebo Quéletův.

Variety

Hřib kovář se vyskytuje i v dalších barevných varietách:
- hřib žlutý, hřib kovář žlutý – místo červené barvy převládá na klobouku, rourkách i třeni barva žlutá, patří ke kriticky ohroženým druhům
- hřib kovář odbarvený, hřib kovář barvoměnný – je světlejší, převládá okrová až oranžová barva
- hřib neměnný, hřib kovář neměnný – dužina této houby na řezu nemodrá

Kdy hřib kovář sbírat?

Hřib kovář je jednou z prvních jarních hub. Plodnice se objevují zpravidla spolu s květem jírovce, tedy od poloviny května. Hřib roste až do října.

Kde hřib kovář roste?

Hřib kovář je tolerantním druhem, který roste ve všech typech lesů. Hojně se vyskytuje zejména v horských a podhorských oblastech. Vyhovují mu chudší, písčité, kamenité nebo hlinité půdy, s kyselým pH. Roste zpravidla ve skupinách.

Kulinářské využití

Hřib kovář má slabě houbovou vůni a mírnou, lahodnou chuť. Přestože na řezu modrá, teplenou úpravou zase žloutne. Vyžaduje vaření po dobu alespoň 30 min., jinak hrozí žaludečními potížemi, bolestmi břicha a zvracením. Kováře se nedoporučuje kombinovat s alkoholem.
Kovář je kuchyňsky všestranným hřibem, který se hodí do klasické smaženice stejně jako do dalších houbových receptů. Uplatní se při přípravě polévek, gulášů, omáček aj. Pokrmům dává výtečnou chuť a jemně červený nádech.

Kovářovy lívance – recept

Na 250 g hřibů budeme potřebovat 250 g hladké mouky, 200 ml mléka, 2 vejce, kousek másla, sůl, pepř, mletý kmín, kypřící prášek do pečiva, olej na smažení a vodu.
Houby očistíme a rozkrájíme, abychom je spolu s kořením asi 30 min. podusili na másle. V případě potřeby houby při dušení podlijeme vodou. Vychladlou houbovou směs pak přimícháme do těsta z mouky, vajec, mléka a špetky prášku do pečiva.
Z těsta pak vytváříme lívance, přímo na pánvičce s rozpáleným olejem. Smažíme do zlatova z obou stran. Podáváme horké.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama