Zřícenina hradu Hazmburk (německy Hasenburg, Házmburk, Hanžburek, Zaječí hrad, Zajícův hrad) se nachází na čedičovém kopci sopečného původu u vsi Klapý, nedaleko Libochovic v Ústeckém kraji. Věže zříceniny na stejnojmenném kopci jsou dominantou krajiny dolního Poohří. Hrad Hazmburk je chráněný jako kulturní památka České republiky.
Historie
Hrad zde stál podle kronik již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, podle Hájka z Libočan se nazýval Klopaj. Stavba, z níž vidíme její pozůstatky, začala vznikat kolem poloviny 13. století a založil ji rod Lichtenburků. Původní účel byl zřejmě vojenský, tvrz, která se původně jmenovala Klapý, neměla sloužit k bydlení majitelů. Na začátku 14. století vyměnili Lichtenburkové s králem tento hrad za jiný. Král Jan Lucemburský ho pak prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka, který ho přestavěl, a původní název se změnil podle jména nového majitele na Hasenburg. Házmburkové patřili ve 14. a 15. století k nejmocnějším rodům království a jejich hrad, který nebyl nikdy dobyt, se stal významnou oporou krále a církve.
Hrad byl během husitských válek vybrán jako bezpečný úkryt kostelních pokladů z Pražského hradu. Dalším majitelem hradu byl Jan Zajíc, významný člen Jednoty zelenohorské, příznivec uherského krále Matyáše Korvína, který ho učinil českým kancléřem. Jeho vnuk z Hazmburku přesídlil do pohodlnějšího renesančního zámku Budyně nad Ohří a hrad zůstal neobydlený. V roce 1558 prodal Kryštof Zajíc Hazmburk Janu staršímu z Lobkovic. O třicet let později byl označen jako pustý. Na na přelomu století byl zkonfiskován a patřil několik let králi. Pak ho dostal do užívání vévoda sedmihradský. V roce 1613 přešel do vlastnictví Šternberků. Po třicetileté válce byli majiteli Dietrichsteinové a po nich byli téměř sto let posledními majiteli Herbersteinové až do roku 1945, kdy byl hrad zestátněn. Větší zájem o hrad začali projevovat čeští vlastenci v době romantismu, díky nim se objevil v dílech Karla Hynka Máchy nebo Svatopluka Čecha.
Na počátku 20. století byly z hradu pouze ruiny, které se nebezpečně sesouvaly. Zřícenina hradu byla v 90. letech 20. století zrekonstruována a roku 1996 zpřístupněna veřejnosti.
Akce 2014
Během návštěvnické sezóny se koná na hradě několik tradičních kulturních akcí – Mezinárodní den kulturních památek, Velikonoční pondělí, Pálení čarodějnic, Středověký dětský den a Hradozámecká noc.
Otevírací doba a vstupné
Hrad Hazmburk je pro veřejnost otevřen v dubnu a říjnu o víkendech, od května do září každý den kromě pondělí. Základní vstupné je 60 Kč.
Kontakty
Státní hrad Hazmburk
Purkrabská 2
411 17 Libochovice
Tel : 606 17 50 52
E-mail: [email protected]
www.hrad-hazmburk.cz
Tipy na výlety
Zámek Benešov nad Ploučnicí
Zámek Duchcov
Zámek Jezeří
Zámek Krásný Dvůr
Zámek Libochovice
Zámek Ploskovice
Skanzen Zubrnice
Hora Říp