reklama

Dovolená

Dovolená je pro mnoho Čechů čas odpočinku a relaxování. Zvykem se stalo i to, že kvůli dovolené si raději půjčíme peníze, než abychom nejeli. Oblíbenými destinacemi pro rodinnou dovolenou je Chorvatsko a Řecko. V rodinách je běžné jet jedenkrát na letní dovolenou a na zimní dovolenou v období jarních prázdnin. Oblíbenými se staly zájezdové poukazy k Vánocům.

Na začátku prázdnin se kromě Chorvatska vyráží ještě na Slovensko. Cestovní kanceláře prodávají kolem dvou miliónů dovolených ročně. Od roku 2010 zájem klesl o téměř půl miliónu zájezdů. Na vině je kromě hospodářské krize ještě mediální obraz Řecka a rostoucí ceny v Chorvatsku. Z těchto důvodů začali Češi objevovat krásy České republiky a tráví své dovolené na horách nebo v lázeňských městech.

Za zahraniční dovolenou jsme v roce 2005 za deset dní utratili necelých třináct tisíc korun, v roce 2012 to je více jak sedmnáct tisíc korun. Cena při rozhodování o volbě dovolené hraje velkou roli, ale i tak si lidé volí raději luxusní programy all inclusive.

Reklamace dovolené

Pokud nejsme spokojení, máme nárok uplatnit reklamaci co nejdříve. Je třeba tak učinit už během dovolené, a to prostřednictvím delegáta. Některé maličkosti lze zajistit už na místě. V případě větších nedostatků si vyžádejte reklamační protokol, kam se sepíší důvody stížnosti.

Kromě předmětu musíte napsat datum sepsání, podpis obou stran a případné vyjádření z vaší strany delegátovy. Po návratu domů je třeba sepsat reklamaci do devadesáti dnů od ukončení dovolené. Vhodné jsou fotografie a písemná svědectví pro rychlejší vyřízení.

Pokud vznikly nedodržením smlouvy výdaje, které jste hradili, je třeba poslat i kopie účtenek. V případě, že klient souhlasí s kompenzací, napíše se kompenzační protokol. Pokud u CK neuspějete, můžete se obrátit na Asociaci cestovních kanceláří ČR.

Nákup dovolené na internetu

Při koupi dovolené čím dál víc využíváme internetu. Od roku 2007, kdy byl nákup přes internet něco kolem pěti procent, se zpětinásobil. Ve vyspělých státech se tak nakupuje ještě o patnáct procent víc. Roste podíl i zavedených internetových agentur, kde mohou lidé na jednom místě porovnávat ceny zájezdů a snáz si tak vyberou.

Při nákupu si musíme dát pozor, zda jsou v ceně zahrnuté letištní poplatky a pojištění.

Pojištění na dovolenou

Cestovní připojištění by mělo být samozřejmostí. Pokud si kupujeme zájezd u cestovní kanceláře, je třeba znát smluvní podmínky, ve kterých se píše, na co vše se jejich pojištění vztahuje. Pokud chceme můžeme se jednoduše přes internet připojistit u pojišťovny VZP, Direct, Generali a mnoha jiných.

Výlet do ciziny bez pojištění je velkým rizikem. Je třeba si zjednat kompletní cestovní pojištění, které pokrývá všechna rizika:

- pojištění léčebných nákladů včetně asistenční služby (ošetření, léky, hospitalizace, transport do země)
- úrazové pojištění (trvalé následky, smrt úrazem)
- pojištění zavazadel (i ztrátu dokladů)
- pojištění odpovědnosti za škodu (zdraví a majetek cizí osoby)

Pojistku je dobré si navýšit, pokud chceme na dovolené aktivně provozovat některý sport. Týká se to lyžování, horolezectví, potápění, skialpiningu.

Co dělat, když se něco na dovolené stane?

Pokud nejedeme s cestovní kanceláří, kde vše zařizuje delegát, je třeba ihned kontaktovat asistenční službu, která je k dispozici dvacet čtyři hodin. Je třeba nahlásit pojistnou událost, jméno a příjmení, číslo pojistné smlouvy, období platnosti pojistky a adresu místa. V případě nutné lékařské péče nejprve vyhledejte pomoc a předložte pojistnou kartičku nebo smlouvu.

Po uhrazení poplatků za ošetření si schovejte potvrzení o lékařské péči a o zaplacené částce, kterou pojišťovna posléze zaplatí. Pokud je nutná hospitalizace, je třeba okamžitě kontaktovat asistenční společnost.

Související články

reklama
reklama
reklama