reklama

Učitelé radí, jak nastavit domácí výuku, a doporučují ty nejlepší aplikace a hry

Jak na domácí výuku? Nechte děti, ať si samy určí čas, kdy budou studovat. Pak ale buďte v dodržování tohoto času důslední, radí učitelé.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Domácí výuka je náročná pro děti i rodiče a často není jednoduché děti v domácím prostředí k výuce motivovat tak jako ve škole. Kde by měly děti studovat, jak jim studium ulehčit a jak jim denní program naplánovat, radí učitel základní školy, lektor Celoživotního a distančního vzdělávání Západočeské univerzity v Plzni a propagátor zapojení digitálních technologií do vzdělávání Milan Khas. 

"V době uzavření škol jsou ve výhodě žáci, kteří umí samostatně pracovat a přemýšlet. Dokážou si výuku nejen správně naplánovat, ale především se pak tím plánem také řídit. Právě prokrastinace je podle mě jedna z nejčastějších překážek na straně žáka, studenta, ale známe to dobře i my, dospěláci," popisuje hlavní překážku v úspěšném studiu Khas.

Důležité je plánovat přestávky

Během učení by tak děti měly vypnout televizi, odložit telefony a vyndat sluchátka z uší. V pořádku pak také je, když vaše děti nebo i vy řeknete, že potřebujete klid a prostor na studium. 

Aby bylo studium vašeho dítěte efektivní, dopřejte mu během učení deseti- až patnáctiminutové přestávky. "Během nich ať odepíše na zprávy na Messengeru, olajkuje 'storíčka' a zkontroluje, který youtuber vydal nové video. Pak ať vstane a rozhýbe své tělo, jde na pár minut ven na čerstvý vzduch," radí Khas.

Místo na studium by mělo být tiché a dobře osvětlené

Pro příjemný pocit ze studia je velmi důležité místo, kde se dítě učí. To by mělo být tiché, s dobrým osvětlením, a pokud je to jen trochu možné, také s dostatečným prostorem pro rozložení učebnic, sešitů a poznámek.

Co se pak týká ideálního času na učení, mají to podle Khase děti stejně jako dospělí. "Někdo je ranní ptáče, jiný zase sova. Zkuste nechat na dětech, ať si samy určí, kdy se budou učit. Pak ale buďte důslední v dodržování určeného času. 

Když se dítěti učit nechce a neláká ho ani vyrazit po výuce ven, nabízí se řada aplikací, off-line her, výukových videí, seriálů i podcastů. Ty nejlepší kromě Milana Khase doporučuje také učitel, člen iniciativy podporující vzdělávání pedagogů Otevřeno a autor podcastů Hovory z kabinetu Daniel Pražák. 

Podívejte se do naší galerie na aplikace a aktivity, které budou vaše děti vzdělávat, bavit a nahradí jim chybějící pohyb. 

reklama
reklama