reklama

Ve výchově dětí byla Božena Němcová liberální. Dnešní praktiky uplatňovala už dávno

Božena Němcová vychovala čtyři děti - Jaroslava, Hynka, Karla a Doru. A stejně jako k celému svému životu i k mateřství měla osobitý přístup, kdy odmítala přísný způsob výchovy.

Jako matka Božena lpěla především na vzdělání svých dětí | Video: Česká televize

Stejně jako v celém svém životě i v mateřství se Božena Němcová vymykala. V době, kdy se říkalo "vychování tvrdé dělá děti zdravé", upřednostňovala spisovatelka liberální, moderní způsob výchovy.

Své čtyři děti - Jaroslava, Hynka, Karla a Doru - vychovávala dohodou, stavěla na vzájemné důvěře a svým dětem se snažila věci vysvětlovat, mluvit s nimi a zbytečně je neokřikovat. V době, kdy se ještě nevědělo, co to znamená liberální výchova, Němcová ji už praktikovala.

Jako matka uplatňovala své rozhodnutí

Děti brávala všude s sebou a ty tak díky ní získávaly velké množství zážitků, zkušeností a také znalostí. A právě znalosti a vzdělání chtěla Božena svým dětem dát. Jako málokterá matka si také prosadila svou, když syna Jaroslava poslala na studia umění do Mnichova, zatímco její manžel Josef Němec chtěl, aby syn našel uplatnění u policie nebo armády z důvodu finančního zabezpečení.

Talentovaný Jaroslav se z Mnichova vrátil po roce hladovění, když neměl na zaplacení nájmu. Později se stejně jako bratr Karel začal věnovat ovocnářství a sadařství, odstěhoval se do ukrajinské Oděsy a v tomto oboru se stal po celém světě renomovaným odborníkem.

Vztahy byly složité, mateřskou lásku ale měla

Komplikovaný vztah měla Božena s dcerou Dorou, která odmala suplovala povinnosti matky. I když jí Božena také chtěla dopřát vzdělání a Dora se nakonec stala učitelkou, říkala o ní, že není hezká, a Dora celý život trpěla nízkým sebevědomím. Nikdy se nevdala a porodila dceru, kterou dala hned po narození k adopci. Po smrti matky také spálila velkou část její korespondence a odmítala o ní mluvit. Nejstarší syn Hynek zemřel v patnácti letech na tuberkulózu. 

I když se dodnes mluví o Boženě Němcové jako o výborné matce, její způsob života děti poznamenal. Korespondence z té doby nicméně ukazuje mateřskou lásku plnou velké soudržnosti a snahy po dialogu a komunikaci.

reklama
reklama
reklama