reklama

Dentální hygiena

Obor dentální hygieny je v naší zemi poměrně nový pojem. Je součástí moderní stomatologie. Dentální hygienisti se zaměřují na preventivní, léčebnou a vzdělávací činnost. Správná péče o chrup a dásně je jednou z nejúčinnějších forem prevence vzniku zubního kazu a parodontitidy. Zdravý a zářivě bílý chrup je naší vizitkou. V dnešní době návštěva zubaře a hygienisty už není diky moderní technologii tak nesnesitelná, jako tomu bylo dříve.

Jak může pomoci dentální hygienistika?

U každého se musí stanovit individuální plán léčby. Pomocí paradontální sondy se vyšetří stav dásní, krvácivost a hloubka paradonálních chobotů. Po prvním vyšetření ošetřující lékař informuje o stavu ústní dutiny. Určitě bychom měli dostat vysvětlení, co je zubní kámen, zánět parodonu a jak toto omezení vyléčit.

Po informativní části následuje návrh léčby. První krok obsahuje odstraňování zubního kamene i pod dásněmi. Lékař pomůže s vhodným čištěním zubů a doporučí pomůcky. S pacientem se vhodná technika čištění i nacvičuje. Léčba parodontu vyžaduje značnou spolupráci pacienta. Pravidelnost návštěv u dentálního hygienisty je dvakrát do roka.

Správná technika čištění zubů

Nejprve musíme zakoupit měkký kartáček. Nejvíce se doporučuje tip ultra soft. Jde o nejjemnější kartáček na našem trhu. Dále budou třeba vhodné mezizubní kartáčky, nit nebo jednosvazkový kartáček pro pokročilejší. Určitě bychom si měli zajít pro vysvětlení na dentální hygienu.

Správná technika spočívá v důsledném odstranění povlaku ze všech plošek zubů a dásňových žlábků. Nejlepší metodou je drobné jemné kroužení, kdy se začíná na dásni a postupuje se směrem na zub. Ať kroužky nebo metoda stírání, vždy se musí postupovat od dásně k zubu. Dentální pomůcky bývají k dostání v ordinaci.

Nejčastější nemoci zubů - kaz, kámen, zánět, parodontitis

Zubní kaz

Jde o nejčastější onemocnění dutiny ústní. Způsobují ho kyseliny, které jsou produkovány mikroorganismy nacházejícími se v zubním povlaku. Kyseliny naleptávají sklovinu, která se umí regenerovat, ale jen do určité hloubky. Kaz může prostoupit sklovnou a dostat se až do zubní části a způsobit zánět dásně. Dentální hygienisti mohou na zuby nanést lak, který tvorbě zubního kazu částečně umí předejít. Ošetření se provádí jednou za půl roku.

Zánět dásní

Jde o obranou reakci organismu na škodliviny, které vznikají v zubním plaku. Mikroorganismy zpracují látky z potravin a následně vyloučí. Pokud se povlak neodstraní, může dojít k podráždění dásně. Dáseň se překrví a bude při čištění krvácet. Pokročilejší a hlubší zánět dráždí i kost, ve které jsou zuby ukotveny. Takový zánět představuje riziko pro tělo a dáseň se snaží zub vyloučit. Kost ubývá a kolem zubu vzniká parodontální chobot.

Zubní kámen

Jedná se o zmineralizovaný zubní povlak, který najdeme pod i nad dásní. Můžeme jej mít až v parodontálním chobotu. Mechanicky poškozuje dáseň a je dobrým hostitelem pro zubní povlak. Odstraňuje se ultrazvukem, scalerem nebo kyretou.

Bělení zubů

Účinnou bělící látkou v ordinaci je peroxid vodíku a jako urychlovač se použije kombinace halogenové a LED lampy. Nejprve se pacientovi nasadí ochranná pomůcka na dásně a rty a pak je aplikovaný gel, který se nechává působit s bělící lampou třikrát patnáct minut. Po dobu dvacet čtyři hodin se doporučuje dodržovat nebarevná dieta. Nepít čaj, červené víno, kávu, džusy a červené omáčky.

Související články

reklama
reklama
reklama