reklama

10 faktů o nespavosti + 3 rady, kterým byste neměli věřit

Nespavost je prokletím moderní civilizace. Dokládají to údaje o rostoucí spotřebě léků na spaní: zatímco před pár lety objednávaly lékárny v Česku zhruba 59 milionů dávek, v roce 2012 už jejich počet přesahoval 64 milionů, a čísla dál rostou.

Foto: Thinkstock

Nespavost umí udělat ze života peklo. Noc se s ní promění v nekonečné hodiny plné trýznivých myšlenek. A pak přijde celý den, naplněný únavou, podrážděností a strachem, že se to všechno bude večer opakovat.

"Pořádně se unav a budeš spát jako mimino,“ bývají s radou hned hotoví rádci, kteří nikdy nic takového nezažili. Jenže to není pravda, ani fyzická únava nepomáhá. "Vyčerpanost není spouštěčem spánku a spánek není vystupňovaná únava,“ potvrzuje MUDr. Petr Hrubeš z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Extrémní vypětí sil může naopak způsobit problémy se spánkem.

"Dej si panáka a máš po problému," zní další častá rada. Alkohol sice usnadňuje usínání, ale narušuje kvalitu spánku v druhé polovině noci. Tomu pak odpovídá i výkonnost následujícího dne. Alkoholem se nespavost řešit nedá. Záleží také na množství, sklenka vína jako rituál před spaním může pomoci, pět piv spánek naruší. Stejně, ale zdravěji, však zabere rituál s bylinkovým čajem.

"Vem si prášek a usneš jako dudek,“ radí zase jiní znalci. Ve skutečnosti chemický spánek není plnohodnotný. Člověk sice spí, ale mozek nedostává od spánku to, co potřebuje. Chybí mu plnohodnotná stadia, tedy hluboký tělesný a hluboký mozkový spánek.

10 věcí, které byste měli vědět

  1. Nespavost je dědičná asi z 50 procent, z dalších 50 procent se na ní podílejí vlivy z okolí. Křehká psychická konstituce a nestabilita má na vznik dlouhodobé nespavosti poměrně velký vliv.
  2. Pokud jde o dvě tři noci potíží se spánkem, pak není potřeba nic řešit. Když ale poruchy spánku snižují kvalitu života a negativně ovlivňují denní aktivity, když už chybí energie na koníčky a záliby, pak je nutné jít k lékaři a zamyslet se nad problémem.
  3. Nejčastěji spánek nepřichází při očekávání stresu, po nabitém dni, kdy se myšlenky honí hlavou.
  4. Budit se v noci je normální. Spánkové cykly – od usínání přes povrchní po hluboký spánek – trvají asi 60 až 90 minut. Během noci spáč projde čtyřmi až pěti spánkovými cykly.
  5. Nedejte se rozhodit doporučením, že je nutné spát osm hodin. Někomu stačí čtyři hodiny, ale jsou lidé, kteří musí spát i deset hodin denně. Kvalita spánku a odpočinku ve spánku záleží na tom, zda proběhnou kompletní spánkové cykly včetně těch nejhlubších fází.
  6. Pro poruchy spánku je typičtější ranní dospávání. Pokud se budíte brzy a už nezaberete, jde spíš o projev deprese, a bude dobré s léčbou začít právě u ní.
  7. Pokud 'nestíháte' chodit spát v pravidelnou dobu, pak odborníci doporučují aspoň pravidelné vstávat. Zkrátíme si tak sice dobu spánku, ale pomůžeme synchronizaci biologických dějů, které nesouvisí jen se spaním, ale i s dalšími pochody v organismu.
  8. Pokud jde o nespavost akutní (například jako důsledek momentálních problémů), pak jsou na místě hypnotika, ale jen na čtyři až šest týdnů. Tyto přípravky sice navodí spánek, ale ubírají jeho hluboká stadia. Vedou tak ke zhoršené kvalitě spánku, což vede někdy k zvyšování dávek pro zdánlivou ztrátu účinnosti. Nebo je pacienti kombinují s dalšími léky či alkoholem. Ve vyšších dávkách hypnotika nemusí působit hypnoticky, ale naopak. Někdy dokonce způsobují útlum po probuzení i po celý následující den.
  9. Přesně tak - snadno - vzniká závislost. Únava se totiž kumuluje a člověk má tendenci dalšího chemického ošetření spánku, čímž vzniká začarovaný kruh. Závislost nejvíc hrozí ženám středního věku a mužům orientovaným na výkon, třeba manažerům kolem padesátky. Ohroženi jsou lidé, kteří mají tendenci hledat rychlé řešení.
  10. Léky by však měly být jen pomocníkem, jak se zbavit akutních poruch spánku. Pro dlouhodobé řešení nespavosti by mělo být dodržování pravidel spánkové hygieny. Přirozené biologické rytmy podpoří melatonin, což je látka, kterou si tělo samo vyrábí. Sítnice a mozková centra registrují úbytek světla, což je podnětem k jeho produkci a uvedení mozku do přirozeného spánku. Melatonin existuje i v tabletách, a tak pomáhá nastavení biologických hodin a synchronizaci denních a nočních tělesných pochodů.
reklama
reklama
reklama