Cymbopogon citratus
Lidové názvy: lemongrass, citronela, seréh
Čeleď: lipnicovité
Popis rostliny
Citronová tráva, botanicky přesně voňatka citronová, anglicky lemon grass, je vytrvalou tropickou trávou. Jde o statnou rostlinu s výškou až 150 cm, která vytváří bohaté trsy.
Dlouhé tenké listy mají šedozelenou barvu a charakteristické citronové aroma. Toto výrazné aroma dané vonnými silicemi náleží k celé rostlině, svojí intenzitou předčí i samotný citrón.
Rostlina jen vzácně vytváří semena, rozmnožuje se hlavně vegetativně.
Výskyt a pěstování
Citrónová tráva pochází z jihovýchodní Asie. Jde o exotickou rostlinu, která není mrazuvzdorná. Přesto se dá pěstovat i v našich podmínkách.
Citrónová tráva je choulostivá na zimu. U nás se proto pěstuje výhradně v přenosných nádobách, kdy se v zimním období ukládá do tepla. Přezimuje na světlém místě, při pokojové teplotě a omezené zálivce.
Rostlina ocení slunečné stanoviště. Svědčí jí propustná hlinito-písčitá půda. Vyžaduje hnojení. Pokud se užívá v léčitelství a kuchyni, hnojí se však výhradně přírodními hnojivy. Rostlina v sezóně potřebuje i vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření.
Léčitelství
Citronová tráva je především zdrojem vonných silic (citral, nerol, limonen, linalol, geraniol). Obsahuje také flavonoidy.
V léčitelství slouží zejména sušené listy.
Esenciální olej lemongrass nachází uplatnění v aromaterapii jako povzbuzující a osvěžující prostředek, mj. působí také jako přírodní repelent. Citrónovou trávu zná i moderní farmaceutický průmysl. Pro příjemnou vůni se lemongrass využívá při výrobě parfémů.
Citrónová tráva je také tradiční ingrediencí asijské kuchyně. Dodá svěží vůni a zajímavě pikantní chuť zejména pokrmům z ryb nebo drůbeže. Na rozdíl od citrónu sice skýtá citrusové aroma, ale pokrmy neokyselí. Kulináři využívají cibulovité konce trávy, které se přímo vaří. Čerstvé listy poslouží jako ingredience zeleninových salátů. Tužší stonky představují koření, které chuťově doplní česnek, šalotku, chilli nebo koriandr. Citrónová tráva se uplatňuje čerstvá, sušená i mražená.
Léčivé účinky citrónové trávy
- má detoxikační vlastnosti
- podporuje činnost jater, ledvin a močového ústrojí
- povzbuzuje metabolismus a trávení
- je prospěšná při žaludečních potížích
- pomáhá při nechutenství
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- působí antibakteriálně a protizánětlivě
- je prospěšná při chřipce a nachlazení
- tlumí horečku
- stimuluje činnost prsních žláz
- příznivě ovlivňuje nervový systém
- zklidňuje při nervovém napětí a podrážděnosti
- ulevuje od bolestí hlavy a závratí
- vůně citrónové trávy zvyšuje koncentraci
Podávání a užití
Vnitřní užití
V léčitelství citrónová tráva nejčastěji nabývá podoby lahodného čaje z listů rostliny. Připravuje se jako čajový nálev, kdy se čajová lžička drogy zalije šálkem vroucí vody. Nechá se luhovat 10 min. v nádobě s pokličkou. Popíjí se asi 3x denně. Čaj si lze dopřát kdykoliv během dne.
Lemongrass se často kombinuje se zeleným čajem. Nápoj pak přináší povzbuzující účinky, mj. podporuje koncentraci a myšlení.
Vnější použití
Esenciální olej z listů citrónové trávy se užívá k výrobě kosmetiky, ředěný poslouží také k domácí péči o pokožku. Čerstvé i sušené listy se uplatní pro přípravu osvěžující bylinné koupele, která pomůže proti únavě a stresu. Stačí listy vložit do plátěného sáčku a ten pak umístit do horké vodní lázně. Obdobně lze využít i silný nálev z listů lemongrass.
Kuře pečené s citrónovou trávou a zázvorem – recept
Na celé kuře bude třeba šťáva z jednoho citrónu, 2 lžíce medu, 1 lžíce sójové omáčky, jemně nastrouhaný zázvor, 3 prolisované stroužky česneku, najemno nakrájená chilli paprička, nadrobno nakrájený stonek citronové trávy, pepř a sůl.
Ze všech ingrediencí připravíme marinádu, ve které obalíme kuřecí kousky a necháme marinovat několik hodin. Kuře pečeme v olejem vytřené míse a podlité vodou asi 40 min. Servírujeme posypané nasekaným čerstvým koriandrem, nejlépe s rýží.
Upozornění
Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.