reklama

Cicimek datlový

Cicimek datlový, také jujube, jujuba čínská (Ziziphus jujuba) je subtropickou dřevinou z čeledi řešetlákovitých. Pochází z Číny, kde patří k nejrozšířenějším ovocným stromům. A to již celých čtyři tisíce let. Cicimek zde nachází nejenom kulinářské, ale také léčebné uplatnění. Je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Dnes se hojně pěstuje také v Japonsku, Malé Asii nebo Středomoří.
Jako exotickou dřevinu lze jujube pěstovat i v teplejších oblastech Česka. Svým zajímavým vzhledem nejenom zkrášlí zahradu, ale také zdravě obohatí jídelníček. V českých lesích pak najdeme příbuzného jujuby – krušinu, původní strom mírného pásma. Na rozdíl od jujuby však plody krušiny nejsou jedlé.

Popis rostliny

Cicimek datlový je opadavým stromem, příp. keřem s výškou od 3 do 8 m. Má neuspořádaně tvarované, převislé větve. Starší větve jsou uzlovité, s lomenými záhyby. Pokřivený je i kmen. Kůra stromu je hnědá, tvrdé dřevo je žlutavé, s jádrem tmavočervené barvy.
Větve jsou pokryty ostrými trny, zdobí je malé listy eliptického tvaru.
Mladé výhonky jsou nápadné černými skvrnami, které časem mizí. Rostlina je charakteristická také výhonky nesoucími drobné žluté květy, posléze plody. Zvláštní výhonky, které opadají spolu se zralým ovocem, nenajdeme na žádném jiném stromě. Zvláštností cicimku je i složení listů. Po rozžvýkání listu v ústech dokážou obsažené látky dočasně zablokovat receptory sladké chuti. Asi půl hodiny tak můžeme sníst cokoliv sladkého, ale sladkost nevnímáme. Například cukr chutná jako písek.
Květy jujube vytvářejí vrcholičnatá květenství. Plody o velikosti asi 3 cm připomínají svým vzhledem i chutí datle. I proto se běžně označují jako „čínské datle“. Jde o podlouhlou peckovici s jedním semenem. Má světle zelenou, posléze oranžovou až červenohnědou slupku. Při zrání se můžou na zeleném podkladu objevit hnědé skvrny.
Cicimek datlový je pomalu rostoucím stromem. Plody cicimku dozrávají pozdě, ve středoevropském prostředí až počátkem podzimu. Pro naše zahrady jsou tak vhodné ranější odrůdy, které mají šanci dozrát.

Pěstování

Cicimek datlový je sice teplomilným subtropickým stromem, ale snáší i mrazy do -25 °C. Lze ho tak pěstovat i v Česku. Dřevině vyhovuje sušší prostředí. Bude se jí dařit na chráněném, slunném stanovišti, ideálně orientovaném na jih. Dá se pěstovat i v zimní zahradě nebo v chladnějším skleníku. Snáší všechny typy půdy.
V prvních letech je vhodné rostlinu pěstovat v květináči a na zimu schovat před mrazy do sklepa. Zhruba třetím rokem lze rostlinu přímo vysadit venku, na zimu však zakrýváme kořeny chvojím. Asi ve čtyřech letech rostlina dorůstá do výšky 1 m. Měla by již být dostatečně odolná i vůči zimním mrazům a v sezóně začít plodit.
V našich podmínkách cicimek raší počátkem dubna, koncem května až začátkem června začíná kvést. Plody dozrávají od září do října, pro dozrání však potřebují dostatek světla a tepla.

Léčivá pochoutka

Plody cicimku obsahují až 30 % sacharidů (v sušené podobě i přes 60 %), bioflavonoidy, škroby, také vitamíny A, B a velké množství vitamínu C. Jsou zdrojem minerálních látek jako draslík, vápník, hořčík, sodík, železo, zinek, mangan, měď, kobalt, jód aj.
Ve své domovině slouží jujube jako běžná potravina. Plody se konzumují čerstvé, ale často i sušené, mražené, kandované nebo kompotované. Připravují se z nich povidla, pyré, náplň koláčů, marinády apod. Mladé listy jujuby se uplatní jako zelenina do jarních salátů.
Plody jujuby, listy a semínka (jádra pecek) se využívají také pro své léčivé účinky. Jako léčivá droga slouží i kůra stromu.

- cicimek prospívá trávicímu traktu
- působí proti zácpě
- snižuje krevní tlak
- zklidňuje nervy
- pomáhá proti nespavosti
- má hojivé vlastnosti
- je protizánětlivý a antibakteriální
- tlumí kašel

Související články

reklama
reklama
reklama