reklama

Historie, procházky podél řeky Daugavy a gastronomické zážitky: Proč vyrazit do Rigy?

Hlavní město Lotyšska je krásné jako z pohlednice. Zatím není nejčastější dovolenkovou destinací pro Čechy, i když tu můžete zažít spousta zajímavého a ještě příliš neutratit.

Foto: iStock

Když máte štěstí, letenku sem seženete už za pár stovek, levný dvoulůžkový hotel stojí zhruba 500 korun za noc. Takže pokud chcete někam na víkend prchnout, a zároveň u toho nezbankrotovat, Riga vám otevře svou náruč.

Historické centrum hlavního města Lotyšska bývá připodobňováno k Praze. Vzájemná podobnost tkví v tom, že obě jsou opravdu úchvatná, jen Riga není zatížená turismem: pořád tu v uličkách žijí místní, prodává se tu lokální specialita: tvarohovo-sleďová pomazánka a popíjí šťáva z černého rybízu.

Povinné památky

Na radničním náměstí stojí asi nejznámější stavba lotyšské metropole, Dům Černohlavců. Původní budova byla postavena už ve 14. století, zdobí ji nápis: "Pokud mě zboří, znovu povstanu."  Zdá se, že tato slova byla sebenaplňujícím proroctvím, protože dům byl zničen během bombardování německými vojsky v roce 1941. Byl však znovu postaven a současná podoba je výsledkem rekonstrukce z let 1995-1999.

Dále by vám neměl uniknout kostel sv. Petra. Jeho věž je nejen velmi špičatá, ale ještě ji zdobí korouhev se zlatým kohoutkem. Traduje se legenda, že za starých časů, pokud vítr foukal od moře, tak si kupci mnuli ruce. Kohoutek se totiž natočil pozlacenou stranou, a bylo jasné, že asi plují lodě s nákladem. V případě, že vítr vanul z pevniny, kohoutek se otočil černou stranou, kupci šli zapíjet žal do putyky. Mohutnou špičku kostela sv. Petra shodily četné bouře, hořela, uhodil do ní blesk, během druhé světové války byla společně se střechou zničena. Kostel se dočkal své rekonstrukce před 50 lety.

Kde se projít

Ulice Alberta je ztělesněním secese. Je dlouhá pouze čtvrt kilometru, ale můžete zde napočítat 14 budov v secesním stylu. Většinu z nich navrhl architekt Michail Ejzenštejn, který byl otcem slavného režiséra Sergeje Ejzenštejna. Dům číslo 8 má přezdívku "sarkofág", protože ho zdobí egyptské motivy, jedenáctka zase připomíná středověký hrad. Ozdoby domu číslo 13 jsou velmi dramatické. Není divu, že o ulici Alberta se říká, je to muzeum pod širým nebem.

Další naší společnou zastávkou bude čtvrť Kalnciema, která působí velmi autenticky díky dřevěným dvorkům a jabloňovým sadům. V sobotu se tu konají farmářské trhy, mezi nejoblíbenější místo patří restaurace Maja, jejíž atmosféra evokuje venkovské stavení.

Centrální trh

Leží kousek od středu města, patří do seznamu UNESCO a rozkládá se v pěti obrovských hangárech. Gurmáni se ihned vydávají do pavilonu, kde se prodávají ryby včetně sleďů na zdejším tmavém chlebu. Větší delikatesu byste prý pohledali! Každý pavilon je tedy vyhrazen něčemu jinému, v jednom najdete pouze mléčné výrobky, v dalším zeleninu, ovoce a bylinky, ve čtvrtém maso a v pátém ryby. 

Módemanům vstříc

Pokud milujete nákupy, budete nadšeni z obchodního centra Galleria Riga. Nachází se totiž jen pár kroků od historického centra. Prodávají se tu značky, na které Česko stále čeká. Třeba švédské & Other Stories. Kromě velmi fotogenické terasy, která je v zimě uzavřena, je tu speciálně pro účely fotek na Instagram, otevřena Herbarijs. Kavárna a restaurace s tak půvabným interiérem, že vám nebude vadit fakt, že rozhodně nejste první, kdo se zde fotil.

reklama
reklama
reklama