reklama

Československý vlčák

Československý vlčák (angl. Czechoslovakian Wolfdog) je větším psem s majestátným vzhledem vlka, který je také jeho příbuzným. Divoké zvíře připomíná i svým pohybem nebo schopnostmi. Je to velmi aktivní, bystrý pes s mimořádnou vytrvalostí a odolností. Vyžaduje však speciální výcvik. Z neohroženého vlka v něm zůstaly smečkové pudy i přirozená nedůvěřivost vůči lidem.

Plemeno vzniklo v Československu.

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) patří československý vlčák do skupiny ovčáckých, pasteveckých a honáckých plemen. Pro své využití se označuje jako všestranný pracovní pes.

Vzhled plemene

Československý vlčák běžně váží kolem 25 kg. Psi dorůstají do výšky 65 - 75 cm v kohoutku, feny jsou o něco menší, ale i ty mohou dorůst až 65 cm.

Československý vlčák má souměrnou hlavu s delším čenichem. Typické jsou jeho šikmo položené, úzké, světle jantarové oči, které mu dávají hluboký pohled. Na hlavě jsou usazeny krátké uši trojúhelníkovitého tvaru, jsou tenké a vzpřímené. Silné čelisti s nůžkovým skusem nesou dobře vyvinuté zuby.

K psovi patří mohutný krk, stejně jako dlouhé končetiny, přední navíc s úzkým postojem, kdy tlapy mírně vybočují od sebe. Československý vlčák je charakteristický obdélníkovým tvarem těla. Linie hřbetu je nápadně rovná. Ocas má běžně svěšený.

Pes je silně osvalený. Vyniká velmi ladným a pružným pohybem. Stavba těla ho předurčuje pro dlouhý klus. Československý vlčák je vytrvalým klusákem, který dokáže uběhnout až 100 km v rychlosti přes 10 km v hodině.
Pevná tělesná konstituce spolu s hustou srstí vyvolává dojem mohutnosti. Srst je středně dlouhá v barvě vlčí šedi, může být v různých variacích od žlutošedé až po stříbrnošedou. Na zimu psovi narůstá měkká podsada. Charakteristickým plemenným znakem je světlá maska kolem čenichu, na krku a na hrudi.
Československý vlčák se dožívá asi 12 let.

Povaha

Československý vlčák je nadmíru aktivní pes, který potřebuje mnoho pohybu. Je vytrvalý, neohrožený a odvážný, ačkoliv je také nedůvěřivý k lidem.

Stejně jako vlk, tak se i československý vlčák pyšní orientačními schopnostmi, bystrými smysly a výborným čichem. Vyznačuje se také vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům a nepřízni počasí. Nevadí mu zima, vlhko ani teplo.

Československý vlčák je všestranným psem s pohybovým nadáním a také schopností samostatně jednat.
Klíčovou složkou jeho povahy je smečkové chování. Pes je oddaný svému pánovi, špatně si zvyká na nového majitele a obecně neochotně přijímá jakékoliv změny. Pes žijící s fenou nezřídka vytváří partnerství na celý život.

Samota mu nesvědčí, to pes nejčastěji dává najevo hlasitým vytím. Přestože je vnímavý a ostražitý, není vhodný jako hlídač. Československý vlčák totiž štěká jen zřídka, jeho hlasovým projevem je především právě vytí, příp. kňučení.

Československý vlčák - charakteristické rysy

- aktivní, pohyblivý, všestranný
- odvážný, vytrvalý a odolný
- samostatný a učenlivý
- oddaný, věrný, se smečkovými pudy
- vynikající orientace, mimořádné čichové schopnosti

Výchova a péče o psa

Československý vlčák je chytrý a učenlivý, na výchovu je však velmi náročný. Plemeno se nehodí pro začínající chovatele. Vyžaduje specifický přístup a velkou dávku trpělivosti. Jeho výchovu by měl realizovat pouze zkušený kynolog.

Pes je předurčený k venkovnímu chovu, na který je dokonale vybaven. Svědčí mu velký výběh, ale současně by měl mít i přístup do domu, aby byl poblíž pánovi. Díky svým smečkovým pudům by se totiž jinak cítil jako vyvržený ze smečky.

Stejně jako je vlčák náročný na výchovu, je náročný také na prostor k pohybu. Je jako stvořený pro nejrůznější sporty jako je canicross, dogtrekking, bikejoring, agility aj.

Československý vlčák má nádhernou hutnou srst, která však nevyžaduje zvláštní péči. Jen je třeba počítat s velkými rozdíly mezi letní a zimní srstí. Pes je zdatný a odolný, není náchylný k nemocem a nemá ani zvláštní požadavky na výživu.

Klub chovatelů československého vlčáka

Všechny chovatele, majitele i příznivce plemene sdružuje Klub chovatelů československého vlčáka. Jde o odbornou zájmovou organizaci, která je mj. také garantem dodržování standardu národního plemene. Poskytuje a sdílí teoretické znalosti i praktické informace pro chov a výcvik psa, nabízí poradenství. Klub chovatelů československého vlčáka najdete na webu www.cswolfdog.cz.

Přečtěte si: Nevíte, jaké dát jméno svému pejskovi?

Přestože má československý vlčák svůj původ v Československu, popularity dosahuje především v zahraničí. V Itálii je ročně odchováno a zapsáno asi 200 štěňat, u nás to není ani polovina. Na Slovensku, které přebralo po zániku Československa nad plemenem patronát, ročně přivítají na svět pouze asi 50 štěňat.

Historie plemene

Na vzniku plemene se významnou měrou zasloužil plukovník pohraniční stráže Ing. Karel Hartl. Ten v padesátých letech minulého století začal křížit německého ovčáka s karpatským vlkem. Cílem bylo vytvořit plemeno s povahovými rysy pracovního psa, ale s kondicí, zdravím a schopnostmi vlka.

Pes byl původně určený pro armádní účely. Ačkoliv je československý ovčák skutečně silný a odolný jako vlk, nepodařilo se zcela potlačit jeho plachost. Proto se v armádě ve finále neužívá. Je to i kvůli obtížnému výcviku a časté obměně pánů, která mu nesvědčí.

Poslední linie vznikla v roce 1983, kdy byla naposled do krve psa vlita krev vlka. Plemeni se také začalo říkat český vlčák. Standard československého vlčáka FCI byl schválen v roce 1989, mj. také díky RNDr. Petru Dvořákovi, který se podílel na jeho prosazení.

Podobná plemena
- Německý ovčák
- Saarlosův vlčák
- Holandský ovčák
- Pikardský ovčák
- Slovenský čuvač
- Kuvasz

Související články

reklama
reklama
reklama