reklama

Závěť prince Philipa by přilákala publicitu. Zůstane proto tajná dalších 90 let

Podle slov nejdéle sloužícího soudce nejvyššího soudu Andrewa McFarlaneho by publikace závěti vévody z Edinburghu byla v rozporu se zachováním důstojnosti panovníka a členů jeho rodiny.

Foto: Reuters

Závěť prince Philipa zůstane zapečetěná nejméně 90 let. Britský portál BBC jako důvod uvádí ochranu "důstojnosti a postavení" královny. Rozhodl o tom nejvyšší soud.

Vévoda z Edinburghu zemřel letos v dubnu ve věku 99 let a s královnou Alžbětou II. byl ženatý déle než 70 let. Více než století je ve Velké Británii zvykem, že po smrti významného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich poslední vůle.

Zapečetěných závětí členů britského království existuje zhruba 30. Všechny je spravuje Andrew McFarlane, nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu, který se specializuje na rodinné právo. "Zveřejnění poslední vůle prince Philipa by přilákalo velkou míru publicity, což by bylo v rozporu se zachováním důstojnosti panovníka a členů jeho rodiny," uvedl McFarlane. 

Nejdříve za 90 let se odehraje soukromé slyšení, v rámci něhož se rozhodne, zda bude závěť přečtena. "Je třeba posílit ochranu soukromí členů královské rodiny. Chápu, že je veřejnost zvědavá, ale jedná se o zcela soukromé informace," řekl McFarlane s tím, že oficiální dokument neviděl a nemá ani tušení, co se v něm píše. 

Listina bude umístěna do trezoru vedle ostatních doposud neodtajněných závětí. Nejstarší poslední vůle pochází z roku 1910 od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější jsou závěti královny matky a její dcery princezny Margaret z roku 2002. 

Mohlo by vás zajímat: Můj drahý táta byl velmi mimořádný člověk, vzpomínají na prince Philipa jeho synové 

Můj drahý táta byl mimořádný člověk, vzpomínají na prince Philipa jeho synové. | Video: Associated Press, Instagram/The Royal Family
reklama
reklama
reklama