Zase ti slimáci. Rychlá pomoc bez chemie!
Slimáky nesolte. Lépe pomůžou šetrné přípravky a domácí mazlíček!
Také vás už unavuje věčný boj se slimáky, kteří jsou schopni za den zničit celou zahradu? Pasti z piva, vaječných skořápek či solení situaci nevyřeší dlouhodobě. Tady je několik tipů, jak se škůdců zbavit a bez chemie!
Slimák zkonzumuje denně tolik potravy, kolik sám váží. Když jich pak u vás na zahradě bydlí několik stovek, rovnou se s celou úrodou rozlučte. Biologická likvidace je šetrná a neohrožuje domácí zvířata.
Pořiďte si nového mazlíčka
Buďme konkrétní. Jde o indické běžce, tedy kachny, které lze chovat pro radost, krásu a užitek. Péče o ně není nijak náročná, ale potřebují dostatečný výběh. Jeden pár uspokojí 700 metrů čtverečních travnaté plochy. I tyto kachny potřebují vodní nádrž nebo přístup na rybník. Nelamte si s tím hlavu. Postačí jím umělohmotné pískoviště s vodou. Svými dlouhými zobáky neustále šmejdí v trávě. Rostlin a zahrádky si nevšímají, pokud na nich nejsou škůdci.
Pochutnají si na slimákovi, ale potřebují i další krmení v podobě speciálních směsí. Když si je přivezete domů, jsou schopni vám vyčistit zahradu od škůdců, jen jim musíte dát čas. Nezhltnou vám stovky slimáků za jedno odpoledne. Zabere asi jeden rok, než prostor vyčistí od dospělých jedinců i zárodků. Neměl by jim chybět dostatečný přísun vody a nádoba s říčním pískem, který pomáhá rozmělňovat potravu. A věřte, že takový slimák potřebuje pořádně spláchnout.
Zima pro ně není problém. Nevadí jim ani mráz či sníh. Stačí jim suchý a čistý kachník (dřevěný domek), kde pobývají a odpočívají.
Hlístice jdou do boje
Už jste o nich jistě slyšeli. Parazitické hlístice napadají slimáky a doslova z nich dělají vraždící "monstra". Nejen, že hynou, ale protože se rádi požírají navzájem, zahubí napadený jedinec hned několik svých příbuzných.
Doporučujeme: Rady našich babiček: Jak skoncovat se slimáky
Hlístice potřebují k dokončení svého vývoje tělo slimáka. Larvy do nich proniknou dýchacími otvory. Donutí je přestat přijímat potravu a oni následně umírají. Tak pokračují dál, dokud je v dosahu nějaký škůdce. Neohrožují prostředí na zahradě ani další živé tvory. Lze je snadno aplikovat se zálivkou na trávník i záhon. Zeleninu i ovoce můžete okamžitě sklízet, není třeba žádná ochranná lhůta.
ALE! Hlístice jsou velmi náchylné na skladování. Než je vypustíte do přírody, potřebují teplotu 3-7 °C. V ledničce vydrží pouhé tři týdny. Otázkou zůstává, zda jim prodejci poskytnou takové podmínky, jinak budete kupovat zbytečně. Nekombinujte je s chemickou ochranou ani s pivem. Abyste poznali, zda fungují, vyčkejte šest týdnů po jejich aplikaci.
Rozsypte granule
Speciální granule na slimáky jsou šetrné pro přírodu. Přirozeně se v půdě rozkládají a nezůstávají z nich žádné toxické zbytky. Vylučují sloučeninu železa a fosforu - fosforečnan železitý, který běžně najdete i volně v přírodě. Není třeba žádná ochranná lhůta. Zeleninu klidně sklízejte ještě ten den, kdy jste je rozsypali po zahradě. Ani déšť je nezničí. Sice nabobtnají, ale následně zase rychle vyschnou a nerozpadnou se.
Neškodí domácím zvířatům, ježkům, ptákům ani včelám. Nejsou nebezpečné ani pro děti, když je náhodou ochutnají. Co je důležité, slimáci je zbožňují. Po jejich požití přestanou zanechávat slizkou stopu, začnou nabobtnávat, a v tu chvíli zalézají do země, kde hynou.
Náš tip: Octomilky: Jak se zbavit otravného hmyzu?
Nasypte je do trávy i na kraje záhonků. Je-li větší sucho, lehce je pokropte, stanou se pro slimáky lákavějšími. Když granule zmizí, jistě si na nich škůdci pochutnali. Jednou za čas přípravek dosypte.
Důležitá je prevence
I když si pořídíte indické běžce nebo rozsypete granule, se slimáky vám nepomůžou, pokud budete mít na zahradě nepořádek. Přesněji řečeno, odstraňte všechna stará prkna, nahromaděné listí, placaté kameny, husté keře. Všude, kde je stín a vlhko, bude ideálním místem pro nakladení vajec.
Jak hubíte slimáky vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
zdroj: indickybezec.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co ve vašem těle způsobí ledové pití s kostkou ledu?
Umíte si správně zavázat kecky? Naučíme vás to
Dá se grilováním otrávit? Pozor na kupovanou marinádu