reklama

Vyznejte se v kávě: Hodnocení, chutě, druhy i rarity

Káva je fenomén. Může se pít kdykoliv a kdekoliv. Společenská záležitost, která vyžaduje kvalitní zrnko. Vyznejte se v druzích.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ISIFA/Thinkstock

Není zrnko jako zrnko. To každý milovník voňavé kávy dobře ví. V nabízených druzích se ale běžný spotřebitel jen těžko vyzná. Poradíme vám, jak na to.

Doma si můžete popíjet tradiční až exotické směsi. V jednotlivém zrnku se promítá vůně a chuť mnoha zemí. K dispozici je káva kolumbijská, keňská, kubánská a mnoho dalších. Navštivte specializované prodejny a užijte si luxus a originalitu.

Směs kávy pro začátečníky

Správnou kombinací vhodně zvolených druhů se vytvoří jedinečná. Určitě se vám někdy stalo, že vám espresso nechutnalo. Bylo na něm něco divného. V takové chvíli není třeba přidávat cukr nebo mléko, stačí vyrazit za odborníky, kteří vám po krátkém rozhovoru, nabídnou ten správný poměr, přímo pro vaše chuťové buňky. Namíchat dobrou směs chce velké znalosti a zkušenosti.

Často se kombinují zrna z rozdílnými vlastnostmi, z odlišných plantáží, a pak se teprve spolu praží. Ani zde neplatí, že co je drahé, musí být vždy kvalitní. I v tomto odvětví se výrobci snaží vyhovět odlišným požadavkům svých zákazníků. Míchají se různé poměry Arabiky a Robusty. Na dobré espresso se hodí směs s podílem Robusty okolo 30 %, která dodá kávě vyšší obsah kofeinu a hlavně kvalitní krému. Chcete-li pořádného "turka", vyžaduje poměr Robusty mnohem vyšší.

Arabica versus robusta

Existují dva základní druhy kávovníku - Arabika a Robusta. Mezi nejkvalitnější patří Arabika. Zrna z Robusty jsou hořčí a nemají tak výraznou chuť. Díky tomu a menším nárokům na pěstování, patří ale druhý kávovník mezi levnější surovinu. U arabského druhu se na první úrodu čeká o polovinu déle, až 6 let.

Čtěte také: Espresso, piccolo nebo ristretto? Naučte se druhy kávy!

A proč pijeme méně kvalitnější druh? Díky ceně, mohou pražírny vyhovět i zákazníkům, kteří chtějí levnější zboží. Kromě toho, se zrna Robusty dají zpracovat na instantní kávu, aniž by přišly o chuť. Celkově obsahují více kofeinu, což ocení lidé, kteří ji pijí nejen pro chuť, ale také pro povzbuzení.

Pokud toužíte po dokonalosti, ale nechcete utrácet, rozhodně si nekupujte sáček s vyšším procentem Arabiky. V opačném případě se nedivte, když si koupíte 100 % Arabiku a náhle v seznamu surovin najdete i Robustu. Jednoduše řečeno se s ní počítá téměř všude. Chuť nijak nedegraduje a míchání je povolené. Dokonce i luxusní italské směsi povolují obsah Robusty až 10 %.

Druhy kávy podle chuti

Kostarická: Je velmi jemná s ořechovou příchutí.

Etiopská: Její kréma je hladká a chuť poměrně vyzrálá. Doporučuje se podávat po hlavním jídle.

Jávská: Milovníci kávy ji obdivují pro lehkou kouřovou chuť.

Keňská: Pro svou ostrou chuť, jemné aroma, nakyslý závěr, je považována za nejlepší na světě.

Madagaskar: Vysoký obsah kofeinu a silná chuť se hodí na přípravu turecké kávy.

Brazilská Santos: Má plnou chuť s minimální kyselostí. Jde o vysoce kvalitní značku.

Laos: Ideální pro přípravu v džezvě. Silná a lahodná.

Dominikánská: Gurmánský zážitek je plný sladké chuti a nízké kyselosti.

Čtěte také: Jak správně připravit dokonalé espresso? Naučíme vás to!

Co je kyselost?

Nejde o negativní vlastnosti. Naopak určuje kvalitu.

Hodnocení kávy podle odborníků

Při hodnocení jednotlivých odrůd degustátoři vychází z deseti základních kritérií:

  • typ (Arabika, Robusta, atd.)
  • chuť (měkká - ostrá)
  • vzhled a barva (pražených a mletých zrn)
  • kyselost (chudá, jemná)
  • věk (staré zrno, čerstvé)
  • vady (kyselá, nedozrálá, zatuchlá)
  • celkové hodnocení (neutrální, kořenitá, tvrdá)
  • aroma (vůně nezřetelná až silná)
  • chuťová plnost (hranatá až pronikavá)
  • postřehnutelné nuance (vyprahlá, vodnatá, stará)

My "smrtelníci" se spokojíme s hodnocením "chutná či nikoliv". Jen se nebojte zkoumat a objevovat různé směsi. Uvidíte, že budete mile překvapeni.

Nejdražší kávy na světě!

Rarity a luxus touží ochutnat i ti nejmlsnější obdivovatelé. Mezi opravdový unikát patří Kopi Luwak. Za slovem luwak se ukrývá kunovité zvířátko: cibetka. Na svém jídelníčku mají cibetky kromě ovoce a hmyzu i kávová zrnka. V momentě, kdy projdou jejich trávicím ústrojím, se zrnka dostanou do rukou sběračů, kteří z nich pražením udělají jednu z největších lákadel kávového průmyslu. Její jedinečnost spočívá nejen v chuti, ale také v malém množství produkce (250 kilogramů ročně).

Třicet dva kilogramy dovnitř a jeden ven. Netušíte o čem je řeč? Black Ivory, káva pasírovaná skrze slona. Je vyráběná jeho zažívacím traktem. Přesněji řečeno, 30 slonů indických ze severního Thajska, denně spořádá třicet dva kilogramů bobulí thajské Arabiky, z které se nakonec vyprodukuje přibližně jeden kilogram zrn použitelných k dalšímu zpracování. Za tímto experimentem se ukrývá jemná chuť kořeněná muškátovým oříškem.

zdroj: cerstvakava.cz

Které zrnko je vám nejbližší? Máte nějaké zajímavé tipy na druh kávy, který bychom měli ochutnat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zabrání káva onemocnění cukrovkou?

Citróny, olivy, banány: Jedlé rostliny do květináčů

Brusinky jsou zdrave, ale všeho moc škodí

reklama
reklama
reklama