Vybíráme venkovní trampolínu pro děti. Skákejte také!
Nic nepotěší víc, jako úsměv našich dětí. Vyberte jim tu správnou trampolínu na zahradu. Čeká je pohyb na čerstvém vzduchu.
I přes všechny negativní články odborníků, kteří nedoporučují našim ratolestem skákání, se stala trampolína velkým hitem. Děti rády hopsají a venku na zahradě je to úplně nejlepší. Není nic divného, když se k zábavnému sportu přidají i rodiče. Stačí jen vybrat tu správnou a bezpečnou trampolínu.
Léto je za dveřmi a s ním i hezké počasí, které nás svádí trávit veškerý svůj volný čas venku na zahradě. Když se projdete u vás v okolí, zjistíte, že se součástí zahradní výbavy stává nejen nábytek, grily a bazén, ale také trampolína. Posílíte fyzickou kondici vás i vašich dětí, zasmějete se s přáteli a ti nejmenší se budou skvěle bavit.
Velikost hraje hlavní roli
Nechcete-li utratit hodně peněz, pak si ale pamatujte, že to půjde na úkor velikosti a tím pádem i nosnosti. Na druhou stranu je třeba přizpůsobit trampolínu kapacitním možnostem své zahrady.
Čím větší prostor, tím se dají dělat lepší akrobatické kousky. Ruku na srdce, zda si přejeme, aby naše děti lítaly vzduchem. Malá plocha umožňuje menší odpružení. Ideálním rozměrem je průměr 426 cm. Pokud přečtete na krabici údaj o průměru, pak vězte, že nejde o skákací plochu. Nějaký prostor vám zaberou pružiny a jejich krycí část či případná ochranná síť. Vždy si od celkového čísla odečtěte až 30 cm. Zjistíte tak, kolik vám zbyde místa na samotné skákání.
Pozor na limity maximálního zatížení
Ty největší trampolíny unesou až 150 kg. V případě, že chcete shodit nějaký ten faldík, můžete skákat i vy. Posílíte rovnováhu těla, správné držení a zbavíte se přebytečného stresu z práce. K dispozici jsou nejen kruhové, ale také obdélníkové či nepravidelné tvary.
Čtěte také: Mají si kde hrát? Zahradní zábava pro vaše děti
Vždy si uvědomte, zda vás nebude na trampolíně skákat více. Každý model trampolíny má uvedený údaj o maximálním váhovém limitu na obalu.
Je libo trampolíny postavené na povrchu nebo zapuštěné přímo do země? Druhý typ vám nenaruší vzhled zahrady a bez případné ochranné sítě není tak nebezpečný.
Co nesmí chybět aneb Pozor na bezpečnost
Který z doplňků je nejdůležitější? Krycí část pružin! Bez zakrytí hrozí velmi nebezpečné úrazy. Pro děti nikdy nekupujte takovou, která nedisponuje tímto ochranným prvkem.
Chcete-li to nejlepší, počítejte s většími financemi při dokupování bezpečnostních komponentů. Mezi nejdůležitější patří ochranná sít, která zabrání možnému pádu. Většina trampolín je vysoká až 150 cm a skákat můžete až do výšky přes 2 metry. Výšku sítě volte tedy alespoň okolo 3,5 metru.
Nezapomínejte ani na kotvící šrouby, které jistě oceníte při silnějším větru. Že vám trampolína nemůže odletět? V případě, že neukotvíte trampolínu do země, můžete ji v tom lepším případě, najít u sousedů. Každý kotvící šroub by měl být alespoň 40 cm dlouhý.
Čtěte také: Zabezpečte zahradu pro děti: 6 rad jak na to
Pružiny, nosná konstrukce i ochranné sítě jsou z ocelových trubek, které jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, ale neuškodí si pořídit krycí plachtu, která dobře poslouží i přes zimu a vy tak nebudete muset hledat místo na uskladnění.
TIP: Vše nakupujte u jednoho výrobce, aby vás nepřekvapily případné komplikace s montáží.
Materiál versus cena
Malé trampolíny bez doplňků se dají koupit od 2000 Kč. Ty větší (o průměru cca 400 cm a více) seženete od 6 500 Kč (bez doplňků). Pozor na levnější modely, které mají některé prvky z polyethylenu. Hůře snáší zimní podmínky a změnu počasí.
Čeho si ještě všimnout...
- Významným ukazatelem kvality je i počet pružin a materiál poutek. Některé levnější výrobky vás donutí pružiny měnit každou sezónu.
- Dále si všímejte počtu opěrných nožiček. Standardně bývají čtyři nebo šest. Výhodou čtyřnohých je skutečnost, že na ně umístíte ochrannou síť s osmi poli. Na šestinohou lze umístit jen s šesti poli, kdy tyče od sítě jsou umístěny ob jednu nohu trampolíny. Rozteč pole je pak značně větší, což je z pohledu bezpečnosti méně vhodné.
- Dobře jednotlivé komponenty sestavte a trampolínu umístěte na vhodné místo. Nechte kolem alespoň jeden metr bezpečného volného prostoru.
- Nezapomeňte na schůdky, umožňují snadnější přístup.
- Můžete k jednotlivým modelům dokoupit zajímavé doplňky, jako odkládací kapsy na mobily, šperky či transportní obaly.
- V neposlední řadě hledejte znak GS - jde o výrobek, u kterého je testovaná bezpečnost.
Jak vypadá kvalitní trampolína (průměr 300 cm) pro děti
- musí mít 8 trubek ochranné sítě
- více jak tři stojné nohy do tvaru U
- 64 kvalitních pružin
- trubky silné 1,5 mm
- vysokou certifikovanou nosnost
- trubky od ochranné sítě až na zem
- vyžadujte kvalitní PVC materiál
- kvalitní zapínaní ochranné sítě (zip plus pojistně vnější klipsy, které zavřete zvenku)
- pevný materiál na ochraně před pružinami
- kryt pružin s přesahem do skákací plochy až 8 cm
- okolo 8 švů kolem skákací plochy v místě uchycení s pružinou.
zdroj: jaktak.cz, sport-mb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zahradní party i pro děti z paneláku
20 tipů na grily: Od nejlevnějšího po ty luxusní
Marcipánová miminka: Hoax vydělal sochařce miliony!