Káva z pampelišek. Využijte sílu žluté rostliny
Netradiční káva i lék na bradavice. S tím vším pomůže pampeliška.
Všude kolem nás je žluto. Květy pampelišek přímo vybízejí, abychom si jich všímali a připravili si z nich nějakou pochoutku, která našemu tělu dodá energii a zbaví organismus škodlivin. Tady je několik tipů, jak využít celý potenciál smetanky lékařské v kuchyni i mimo ni.
Někteří pampelišku považují za plevel, který hyzdí jejich pěstěný trávník, jiní ji vyhledávají jako léčivou bylinu, která je plná vitaminu A, B, C a D.
Vše se dá zužitkovat
Mladé pampeliškové listy jsou fantastické do salátů. Mají příjemně pikantní chuť. Když do nich zakousnete, bude vás bavit, jak jsou křupavé a celý pokrm ozvláštní.
Doporučujeme: Proč jíst medvědí česnek? Jarní detox i lahůdka do kuchyně
Květy se sbírají hlavně na med, sirupy či na výrobu octů. Se stvoly se to má tak, že jsou něco jako detox pro vaše játra a ledviny. V pořadu Kouzelné bylinky, který můžete vidět na České televizi, doporučovali jejich konzumaci po dobu tří týdnů. Ideální množství je 5-10 stvolů denně. Slavná bylinkářka Maria Treben je ráda zařazuje na jídelníček i proto, že snižují hladinu cukru v krvi.
Zázračný lék
Samotné listy obsahují 85 % vody. Jsou také bohaté na draslík, sodík, hořčík a vápník. V žádném případě nedráždí žaludek a vůbec po nich nepálí žáha. Až neuvěřitelně posilují kosti, aktivují lymfy a celkově posilují imunitní systém.
Největší bohatství najdete ale v mléčné tekutině, která vytéká, když utrhnete stonek. Jak organismu pomáhá?
- Zlepšuje chuť k jídlu.
- Prevence proti ledvinovým kamenům.
- Zpevňuje kosti i zuby.
- Snižuje krevní tlak.
- Prevence při zánětu močových cest.
- Čistí tělo od toxinů.
- Léčí kožní problémy.
- Omlazuje pleť.
- Podporuje krvetvorbu.
- Pomáhá se zácpou.
Vadí vám hnědé skvrny, které způsobuje toto mléko na kůži a oblečení? Většinou nejdou vyprat ani umýt. Naše babičky však dobře věděly, jak tohoto "problému" využít. Ty pampeliškové mléko hledaly záměrně. Pomáhá totiž na bradavice, které se jím musí 3x denně potírat, pak prý odpadnou.
Pampeliškové kapary
Skvělá lahůdka. Když se budete procházet po louce a sbírat květy pampelišek, myslete i na poupata. Ta se vám budou hodit na výrobu domácí pochoutky. Určitě znáte klasické kapary, což jsou vlastně také nerozvinutá poupata, ale jde o květy keře kapary trnité. Ty se nakládají do soli a vinného octa. Podobně si připravíte i pampelišku.
Poupata opláchněte, vložte do sklenice a zasypte hrstkou soli. Následně přidejte vinný ocet a zavřete. Takto nechte odležet v lednici několik dní. Využijete je do salátů, těstovin či při přípravě tataráku z lososa.
Pampelišková káva
Recept našich babiček. Vyrábí se z kořínků, které se vyčistí a nasekají najemno. Nakonec je upražíte na pánvi, až budou tvrdé. Další postup je jednoduchý. Vhodíte je do mlýnku na kávu a takto připravenou směs zalijte horkou vodou.
Podle babiček jde o nápoj, který dokáže povzbudit na celý den.
Pampeliškový med se skořicí
Skvělý recept, který vám zachutná.
Budete potřebovat:
- 2 pomeranče
- 2 kg cukru krystal
- 2 l vody
- 7 kusů hřebíčku
- 1 skořici
- 2 citrony
- 300 kusů pampelišek
POSTUP:
Pampelišky natrháme, opláchneme, dáme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme. Přidáme dobře očištěné pomeranče a citrony nakrájené na kolečka a přidáme také skořici a hřebíček. Vaříme od bodu varu asi 15 minut. Směs necháme louhovat do druhého dne.
Náš tip: Polovina kuřecího masa je nakažená. Jak se chránit?
Poté přecedíme a vymačkáme pampelišky. Opět přecedíme přes hustý cedník nebo přes plátno. Přisypeme cukr a vaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Horký pampeliškový med nalijeme do skleniček a zavíčkujeme.
Další recepty z pampelišek najdete na webu vareni.cz.
Využíváte pampelišky v kuchyni? Své recepty nám pište v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Darování spermií a vajíček. Má být anonymní nebo ne?
Za plýtvání vodou zaplatíte až 14 000 ročně
Zvládne Romana se svojí váhou pravidelný pohyb?