reklama

Jak začít pečovat o zahradu po zimě: Pár tipů pro vás!

Jaro je za dveřmi a vy se pomalu připravujete na probuzení zahrady? Co vám chybí, je jen několik dobrých rad a pár spolehlivých pomocníků.

S probouzením zahrady nespěchejte a počkejte až teploty stoupnou výrazněji nad nulu.
S probouzením zahrady nespěchejte a počkejte až teploty stoupnou výrazněji nad nulu. | Foto: Briggs & Stratton

Jaro je za dveřmi a vy se pomalu připravujete na probuzení zahrady? Co vám chybí, je jen několik dobrých rad a pár spolehlivých pomocníků. 

S probuzením zahrady rozhodně nespěchejte. Počkejte až teploty stoupnou výrazněji nad nulu a půda doopravdy rozmrzne. Jinak byste mohli zejména trávníku nenapravitelně uškodit. 

Jarní péče o zahradu by měla začít sekáním

Jak na péči o jarní zahradu? Začněte sekáním trávníku, a to co nejkratším sestřihem. "Trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Buď jste jej dostatečně zastřihli již na podzim, nebo jej zkraťte hned s příchodem jara. Na moderních sekačkách lze délku sekaného trávníku snadno nastavit," radí Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton, která se věnuje výrobě sekaček a dalších zahradních pomocníků. Také doporučujeme před prvním sekáním zkontrolovat ostrost nožů.

Zdravý trávník potřebuje vláhu, živiny a vzduch

Právě přísunu vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořínky, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru je pohodlné a rychlé.

Čtěte také: Probuďte jarní zahradu do krásy: Nastává její čas!

Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Krásné zahradě mohou vadit drobné nerovnosti terénu

A začátek vegetačního období je ten pravý čas něco s tím udělat. Ověřeným postupem je zaplnění prohlubní půdou. "Ta by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávajícího trávníku," radí Radovan Bureš. "Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám," zmiňuje Bureš.

Výsev není jen tak - hlídejte si teplotu půdy!

Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a někde se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte travním válcem. Pak místo pořádně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík.

Náš tip: Velikonoční osení jako dekorace: Návod, jak na to

Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Má-li tráva nedostatek živin, pak hnojte

Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin a vy z něj chcete mít stoprocentní koberec, který bude hustý a sytě zelený, pak budete muset trávník občas přihnojit.

Hnojení trávě také pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami. Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období.

"Doporučuji však věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho," varuje Bureš.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony!

Zelený panelák: Inspirace pro česká sídliště?

Zkuste recepty z hub: Hlíva a penízovka rostou i v zimě


 

reklama
reklama
reklama