reklama

Jak vybrat správné světlo: Co která místnost potřebuje?

Každá místnost potřebuje specifické osvětlení. Jak jej vybrat? Poradíme.

Foto: Thinkstock

Nad výběrem domácích spotřebičů, odstínu malby či postele do ložnice jsme schopni trávit hodiny, ale správné osvětlení do jednotlivých pokojů často moc neřešíme. Koupíme prostě to, které se nám líbí. Přitom každá místnost má svá specifika.

V nedostatečně osvětleném prostoru vás může začít bolet hlava, oči se rychleji unaví a práce trvá mnohem déle. Správné rozmístění a intenzita je proto skutečně důležitá.

Existují dva typy osvětlení. Hlavní světlo s širokým dosahem by mělo rovnoměrně osvětlovat celou místnost a doplňkové světlo je to, kterým nasvítíme jednotlivé předměty či části pokoje.

Teplé, nebo studené světlo?

Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina, tedy na krabičce s žárovkou hledejte písmeno "K". Čím méně stupňů Kelvina, tím teplejší bílé světlo. Vás by tedy mělo zajímat, že teplá bílá se označuje 2 700 K (světlo standardní žárovky), studená bílá je od 3 000 K (halogenové světlo) a denní světlo 6 500 K. Kvalitní světelný zdroj má uvedenou přesnou barvu světla na obale, ne jen rozptyl (například 2 200 až 3 200 K).

Doporučujeme: Proč večer nesvítit LED žárovkami? Neusnete!

"Pokud je na obale uvedené rozpětí barvy světla, je možné, že při namontování několika takových zářivek bude každý zdroj svítit jinou barvou. Jeden do oranžova, druhý do modra," upřesňuje Filip Pfeifer z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz.

Platí pravidlo, že teplé barvy patří do místností pro čtení a relaxaci, a oproti tomu studené barvy je vhodné dávat do pracoven a místností, kde potřebujete být bdělí. Například do obýváku patří teplá bílá (2700K) a do pracovny studená bílá (4000K).

Vybíráme světlo

Předem si uvědomte, kterou část potřebujete nasvítit, co od daného lustru požadujete a jak se v jednotlivém prostoru chcete cítit. Zda uvolněně, bděle...

Obývací pokoj

Volte svítidla, která vydávají rovnoměrné měkké a neutrální světlo, ideálně vybavené LED zdrojem s teplou barvou. Můžete jej doplnit nástěnnými svítidly nebo stojacími lampami se stmívačem. Světlo bude odráženo od stropu a stěn, což dodá prostoru příjemnou atmosféru.

Kuchyně

V kuchyni potřebujeme hodně světla, které zajistí bezpečnou práci. Nad kuchyňskou linku dejte zářivky nebo bodová LED svítidla. Intenzita by měla dosahovat alespoň 300 luxů. Vhodná je bílá barva, která je na obalu označená jako 4000 K, či případně volte typ denního světla (6000 K).

Nad jídelní stůl použijte závěsné svítidlo se stínidlem, které bude doplňovat barvy a design kuchyně. Nesmí chybět ani centrální stropní svítidlo. Nejvhodněji se využijí bodovky, které si dle potřeby nastavíte na lednici, spižírnu či pracovní plochu. Vybírejte klidně i teplejší odstín kolem 2700 K.

Koupelna

Pro celkové osvětlení zvolte stropní svítidlo umístěné ve středu místnosti nebo variantu podhledových bodovek. Důležité je osvětlení zrcadla, které by nemělo zkreslovat barvy (CRI index). Do koupelny hlavně patří osvětlení k tomu určené, tedy správně utěsněné a s dostatečným dvojitým krytím, které se označuje písmeny IP a příslušnou číslicí. V koupelně se doporučuje alespoň IP 54.

Náš tip: Inspirujte se: Stojanové lampy, které utváří domov

Žluté světlo působí příjemně při koupeli, ale k zrcadlu, kde potřebujeme odhalit všechny "nedokonalosti" při líčení či holení, dejte bílé.

Ložnice

Sem patří svítidla s velkou plochou a malým jasem, doplněné nástěnnými svítidly například na zdi nad postelí. Velký úspěch v moderních domácnostech mají světelné profily nebo LED pásky, které jsou instalované u zdi na šířku postele a dokreslují ráz a atmosféru místnosti. Ideální volbou je spínač, kterým můžete regulovat intenzitu světla. Do ložnice se hodí žlutá barva, která není tolik ostrá. Nezapomínejte na lampičky na nočním stolku.

Pokud máte v ložnici šatnu, bude potřeba více světla, a proto je vhodné použít bodové osvětlení se zdrojem, který nezkresluje barvy.

Dětský pokoj

Základem je celkové osvětlení s dostačující intenzitou. Nejvhodnější je stropní lustr s krytem teplé barvy. Pracovní stůl by měl mít lampičku s pohyblivým ramenem, aby se s ní dalo dle potřeby manipulovat. Levákům jej umístěte na pravou stranu a pravákům nalevo.

Pracovna

Potřebuje více zdrojů světla. Hlavní světlo se stínítkem, či případně sáhněte po bodovkách, které lze nasměrovat dle potřeby na vámi určené místo. Důležité je, aby vám bodovka nemířila přímo na monitor počítače. Dalším důležitým prvkem je lampička na stole, kterou umístěte tak, abyste si nestínili. V pracovně potřebujete být dostatečně bdělí, vybírejte tedy studenější bílé odstíny.

Předsíň

Zde se hodí hlavní světlo a pár směrových světel na zrcadla či botník. Schodiště je ideální doplnit o nástěnná světla, která vytvoří správnou atmosféru. Velkou výhodu mají obrysové LED diody, které se umístí k zemi, aby vás dostatečně upozorňovaly na jednotlivé nášlapy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Otrava plynem je častější. Jak ji poznat a jak to řešit?

Klíč k úspěchu? Udělejte si v práci přátele

Objevte výhody otužování. Začít se dá postupně



reklama
reklama
reklama