Jak v domácnosti ušetřit? Úspora od koupelny po kuchyň!
Rádi byste v domácnosti trochu ušetřili? Máme několik jednoduchých triků, jak uspořit na vodě a energiích.
Domácností nám denně protéká obrovské množství peněz. Jedna složenka za elektriku, druhá za plyn a ta třetí za spotřebu vody. Jak jednoduše ušetřit? Poradíme vám několik triků, které vám uspoří peníze od koupelny až po kuchyň.
Kromě peněz budete šetřit přírodu. Není nic horšího, než když se plýtvá voda či zbytečně protáčí elektřina. Přitom stačí změnit několik návyků, pořídit si několik drobných pomocníků a vaše peněženka bude za rok o něco plnější.
Koupelna je nejnáročnější
Nevěřili byste, kolik se toho dá ušetřit v koupelně. Ohřívání vody spotřebuje okolo 20-30 % energie z celé domácnosti. Napouštění vany vám ukradne až 250 l vody. S tím přichází hned několik rad, jak ušetřit.
- Raději se osprchujte, myslíme tím krátce. Protože i minuta pod sprchou je asi 12 litrů vody. Takže, když se na chvilku zamyslíte, máte rázem vyplýtváno tolik, co byste napustili do vany.
- Kupte si úspornější sprchovou hlavici. Spotřebuje méně vody, ale vy máte pocit, že vás oplachuje stejně silný proud. Některé stojí už od 200 Kč, takže vás to nijak finančně nezruinuje.
- Nezapomínejte při mydlení vodu zastavovat. Moderní sprchy mají speciální tlačítka, která vám obsluhu vody ještě usnadní. Při použití stop ventilu ušetříte až 30 % teplé vody, tedy energie na ohřev.
- Další vymožeností jsou sprchy, které na vás začnou blikat a následně se samy vypnou. Pokračovat můžete v mytí dál, když je opět zapnete, ale jsou výborným ukazatelem doby, který pod vodou trávíte.
Doporučujeme: Jak šetřit za topen na poslední chvíli?
Hned za koupáním je tu pračka, která vám dokáže udělat pořádný vítr v peněžence. Jak nejlépe prát, abychom nezatěžovali domácí rozpočet?
- Zapínejte pračku jen v případě, že je dostatečně naplněná.
- Perte na úspornější programy. Nové prací prášky zvládnou odstranit skvrny i při nižších teplotách. Pokud zvolíte program bez vyvářky, ušetříte až 50 % elektřiny.
- Pokud máte v domě dostatek místa, ždímejte na nižší otáčky.
Hurá do kuchyně
Místo, kde denně zapínáme několik spotřebičů, myjeme nádobí, pouštíme myčku... Je toho opravdu hodně, kde nám mizí peníze. Podívejte se, co se s tím dá dělat.
- Do rychlovarné konvice napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
- Pokud je to možné, vařte s pokličkou. Otevřené hrnce jsou energeticky náročnější o 150-300 %, než když pokrm přiklopíte.
- Používejte správnou velikost hrnce, která bude odpovídat velikosti plotýnky.
- Nejúspornější je indukční deska, která vám pokrm ohřeje v nejkratším možném čase.
- Troubu udržujte v čistotě, hlavně topné spirály, a když něco pečete, vypněte ji o něco dříve, jídlo se dopeče stejně, jako by byla zapnutá.
- Zkuste využít tlakové hrnce. Jejich použití je dnes už dostatečně bezpečné. Ušetří čas, ale hlavně energii.
- Do vodovodní baterie si pořiďte omezovače průtoku. Na běžné oplachování vám bude stačit 6-8 litrů, oproti klasickým 12 litrům.
- Používejte energeticky nenáročné spotřebiče třídy A s co největším počtem znamének + a nezapomínejte mrazák pravidelně odmrazovat (pokud to nedělá automaticky)
V ložnici se dá šetřit také
Kdo by to byl řekl, že i v místnosti, kam se jdeme jen vyspat, se dá ušetřit za energie. Jak na to?
- Klidně si pořiďte úsporné žárovky. Stejně tam neděláte nic, co by vyžadovala okamžité a silné světlo. Ideální jsou LED žárovky.
- Stáhněte v místnosti topení. Na spaní je lepší chladnější vzduch, takže toho využijte a šetřete elektřinu či plyn.
- Na čtení si rozsvěcujte lampičku, ne hlavní světlo.
- Při odchodu nezapomínejte zhasínat.
- Do šatny si pořiďte světlo na pohybové čidlo, které tak zajistí, že tam nebudete svítit celý den.
Ostatní místnosti
Rozhlédněte se po domě a zkuste popřemýšlet, kde byste ještě mohli něco udělat, aby se vám suma na složenkách či zálohách za energie ještě o něco snížila.
- Přístroje, které nebudete po celý den potřebovat, by se měly vypnout ze zásuvky. Stand-by režim vás okrádá o elektřinu. Otázkou zůstává, zda to nějak nepoškodí přístroje.
- Notebook je úspornější než velký stolní počítač.
- Před radiátory nestavte nábytek ani před ně nearanžujte závěsy či záclony.
- Za topné těleso umístěte reflexní fólie, které pomohou místnost rychleji vytopit.
- Pořiďte si kvalitní okna a větrejte intenzivně a krátce.
Náš tip: 15 způsobů, jak ušetřit domácí rozpočet
- Do spižírny či na chodbu si pořiďte světla na pohybová čidla, která automaticky po určitém čase zhasnou.
- Není žádným překvapením, že klasické žárovky jsou požíračem našich výplat. Možná byste měli dát na radu odborníků, kteří spočítali, že pokud svítí v bytě 6 obyčejných 100wattových žárovek 1 hodinu, přijdou vás ročně na 1000 Kč. Logicky tedy vyplývá, pokud je nahradíme "úsporkami" se spotřebou 20 W, náklady se vám sníží o 80 %.
- Na toaletu si nechte namontovat speciální splachování, které vám dodá jen tolik vody, kolik je momentálně zapotřebí.
Máte i vy nějaké zajímavé tipy, rady či nápady, jak ušetřit za energie? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejkrásnější ozdoby na stromeček. Prohlédněte si galerii
Syn se přejídá. Nedokážu mu odřeknout