Jak správně grilovat zeleninu ve čtyřech krocích
Zkuste zahradní party odlehčit grilovanou zeleninou. Jak na to?
Grilované maso je zážitkem, když jej však zpestříte zeleninou, odlehčíte žaludku, dodáte vlákninu a ještě si parádně pochutnáte na oblíbeném jídle. Dnes tedy zapomeňte na vaření, tady je pár tipů a rad, jak správně zeleninu grilovat.
Když víte, jak ji dobře upravovat, zachová si důležité vitaminy, je příjemně křupavá a neodolá ani ten největší odpůrce zdravé stravy a masožravec.
Kroč č. 1
V první řadě si dobře vyberte. Zkuste zapátrat i po zajímavém druhu. Nemusí to být vždy žampion, paprika či cuketa. Možností je opravdu mnoho.
Ke grilování se hodí:
- brambory
- fazolové či hráškové lusky
- kedlubny
- papriky
- kukuřice
- cukety
- rajčata
- lilky
- patisony
- cibulky
- celer
- mrkev
- chřest
Doba přípravy se liší. Vše by mělo být rychlé, abychom zbytečně nevyhnali důležité vitaminy. Předvařené zelenině bude stačit 15-25 minut. Bramborám dopřejte až 50 minut. Měkká zelenina jako cuketa či houby jsou k ochutnání připravené v rozmezí 7-12 minut.
Náš tip: 3+1 chřestové recepty, na kterých si pochutnáte
Poté, co jste si vybrali zeleninu, dobře ji umyjte a nakrájejte na přibližně stejně velké kousky. Některé druhy jako lilek či cuketa musí před grilováním vyslzet. Nasolte jednotlivé kousky a před pečením osušte vypocenou tekutinu do papírového ubrousku.
Krok č. 2
Zvolte vhodný olej. Každá zelenina s kapkou oleje chutná lépe, navíc se snáz do organismu vstřebají všechny její vitaminy.
Ideální je olivový olej, který se používá na tepelnou úpravu, ale klidně můžete zkusit arašídový, hořčičný, řepkový a další zajímavě a nevšedně ochucené druhy.
Doporučujeme: Kuskus versus bulgur aneb Co jste o nich nevěděli
Není třeba zeleninu koupat, postačí jen lehce potřít nebo pokapat. Chcete-li změnu, nejprve si udělejte marinádu. Úplně nejlepší je smíchat trochu oleje s čerstvými bylinkami. Chutě se spojí a doplní lehkost zeleniny.
Krok č. 3
Nezapomeňte na koření. Je jen na vás, jaké si zvolíte, ale k létu prostě patří čerstvé bylinky. Zelenina sama od sebe moc výraznou chuť nemá, až na pár výjimek, proto si můžete pohrát a dopřát si pokaždé jiný zážitek.
Nejlépe se hodí tyto bylinky a dochucovadla:
- hrubozrnná sůl (klidně i bylinková)
- čerstvý pepř (barevný je více aromatický)
- česnek
- rozmarýn
- šalvěj
- kmín
- majoránka
- citronový tymián
- hořčičná semínka
Pokud si netroufnete na vlastní míchání, zajděte si na farmářské trhy, kde vám rádi poradí, nebo pro začátek zkuste již připravené balené směsi z obchodů.
POZOR: Kdo má rád bazalku, neměl by ji používat před grilováním, ráda se připaluje. Proto zeleninu připravte s trochou oleje a bazalkou posypte až před podáváním.
Krok č. 4
A nyní ji už jen zbývá ugrilovat. Jak už jsme zmiňovali, vše by mělo proběhnout rychle, abychom neztratili vitaminy. Klidně využijte hodně rozpálený gril, ale musíte vše hlídat. Velmi rády se pálí slupky od paprik či cuket. Úplně nejlepší je uhlí, které je rozpálené už alespoň 30 minut. Pak vše zvládnete bez větších problémů.
Olej zajistí, že zelenina nevyschne, přesto stihne zkaramelizovat. Pro zdravější grilování můžete použít alobal či grilovací tál, který zabrání přímému styku s ohněm.
Salát z grilované zeleniny
Budete potřebovat:
- 1 červenou papriku
- 1 salátovou okurku
- 1 cuketu
- 1 zelenou papriku
- 250 g cherry rajčátek
- 1 lilek
- 1 velkou cibuli
- 1 žlutou papriku
- barevný pepř
- limetku
- sůl
Lilek, cuketu a salátovou okurku dobře omyjeme, zbavíme konců a nakrájíme na plátky. Rajčátka omyjeme a okapeme. Papriky rozpůlíme, zbavíme semínek a žilek a nakrájíme na širší proužky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na středně silná kolečka.
Veškerou zeleninu lehce osolíme a necháme vypotit. Nejlépe na grilovacím litinovém plátu všechnu zeleninu ogrilujeme. Když je zelenina ogrilovaná, nakrájíme plátky lilku na polovinu, cuketu a okurku na proužky. Cibulová kolečka rozebereme na dílky, rajčátka překrájíme na čtvrtky a papriky pokrájíme na malé kousky.
Vše smícháme ve větší míse, lehce zakapeme olivovým olejem a okořeníme čerstvě umletým čtyřbarevným pepřem, popřípadě dosolíme. Salát z grilované zeleniny můžeme lehce zakapat limetkovou šťávou, ale není to nutné.
Tipy na závěr
- Se solí se musí opatrně, některé druhy při styku s ní začnou vylučovat velké množství vody.
- Cibule používáme velké a krájíme je na silná kolečka, která napíchneme na jehlu nebo položíme na tál.
- Mrkev vybírejte buď malou, která bude sladší, nebo větší kusy přepulte, aby se oheň dostal ke sladkému středu.
- Rajčata určitě raději grilujte vcelku na jehle nebo rozpůlená.
- Papriky grilujte vcelku. Jakmile budou mít ze všech stran scvrklou a načernalou slupku, sundáme je a na 15 minut zabalíme do alobalu. Pak je rozbalíme, oloupeme, rozkrájíme a odstraníme vnitřek.
- Kukuřici při pečení potírejte máslem.
- Grilovaná zelenina nejlépe chutná se studenými marinádami, dipy či domácími dresinky.
Zajímavé recepty na domácí dipy najdete ZDE >>
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
12 grilů do 3000 Kč. Na uhlí, plyn i elektřinu
35x o kočkách: Potí se na tlapkách a cítí zemětřesení
Emma Smetana: Štve mě český rasismus